Тема уроку: Образи Івана Терешка й Джулії. Протиставлення сили дружби й кохання світу насильства (за повістю В.Бикова «Альпійська балада»)
Мета : дати характеристику головних героїв твору; дослідити тему протиставлення сили дружби і кохання світу насильства; розвивати навички систематизації матеріалу. вміння робити висновки й аргументувати їх; виховувати в учнів кращі людські якості.
Обладнання: комп’ютерна презентація, текст твору «Альпійська балада»,
ілюстрації учнів.
Тип уроку: урок аналізу художнього твору
Вірна любов допомагає переносити всі труднощі
Фрідріх Шиллер
Перебіг уроку
I.Організаційний момент
Діти, я дуже рада вас бачити і сподіваюсь, що ми з вами сьогодні творчо попрацюємо . Розгортаємо зошити, записуємо дату.
CЛАЙД № 1
II.Актуалізація опорних знань
( Повість В.Бикова «Альпійська балада».
Події відбуваються в Альпах – горах, розташованих на території 8 країн, які є міжнародним центром альпінізму. Баладою – тому, що у творі наявні елементи балади : історико- героїчний зміст, напружений сюжет, елементи надзвичайного )
СЛАЙД № 2
III.Мотивація навчальної діяльності
Учитель Український письменник Олександр Олесь писав: «Війна, війна!
І знов криваві ріки! І грім гармат, і шаблі дзвін. Могили, сироти,
каліки і сум покинутих руїн». Війна втручається у долі людей.
Одні проливають кров, інші – сльози. Але наперекір цьому слову виступають антоніми: мир, радість,спокій, життя, кохання.
СЛАЙД № 3
IV. Повідомлення теми і мети уроку ( записати в зошит )
Учитель Ми повинні дати характеристику образів головних героїв твору Івана та Джулії, дослідити тему протиставлення сили дружби і кохання світу насильства.
V.Опрацювання навчального матеріалу
Учитель
Кохання наших героїв, яке виникло всупереч трагічним життєвим ситуаціям, було великим та прекрасним. Але я хочу сказати, що деякі літера-
турні критики вказували на те, що тема кохання в сюжеті повісті є недо-
речною. « Для чого потрібна в повісті ця історія короткого, несподівано за-
родженого наперекір життєвим обставинам, всім смертям на зло – кохання?
( Лазар Ілліч Лазарєв)
2.Проблемне запитання
Чи потрібна в сюжеті повісті історія кохання Івана та Джулії ?
СЛАЙД № 4
3. Робота над епіграфом
Учитель
Епіграфом до уроку я взяла слова Ф.Шиллера ( записати в зошит )
Працюючи над темою уроку, ми переконаємося у тому, що дійсно любов має велику силу і здатна допомогти справитися з труднощами.
СЛАЙД № 5
4.Характеристика образу Івана Терешка (переплетення в сюжеті минулого, теперішнього, майбутнього )
- Що ми знаємо про минуле героя ? Які риси характеру сформувалися у нього
в повоєнні роки ?
(Жив у Білорусії, в с. Терешки, біля двох озер. Батько помер, залишивши чотирьох малих дітей. Підлітком допомагає матері піднімати
менших дітей. Пережив голод 1933р. Потім розпочалася війна…Був працелюбним, відповідальним, добрим.)
(Був хоробрим, мав від командування три подяки, дві медалі «За
відвагу». Потім потрапив у полон )
(Тікав три рази; концтабір загартував його. Іван не опускає рук,
він вірить в успіх побігу та надію на краще життя)
-За яких обставин герой вчетверте тікає з полону? Яким ми його бачимо? (вибух бомби в цеху; перед цим сутичка з командофюрером
Зандлером:
«Відчайдушним ривком він звівся на ноги, підхоплений
гнівною силою, від якої нестерпним тягарем налилися
кулаки, й оскаженіло заїхав німцеві в щелепу.»
-Яким постає герой в поєдинку із собаками ?
«У Івана щось озвіріло в душі, він зіщулився, одразу че-
каючи нового стрибка …»
-Що трапилося під час зустрічі Терешка зі старим австрійцем? Чи
засуджуєте ви його вчинок ?
(забрав черству хлібину й шкіряну куртку)
-Чи мав Іван кохану дівчину?
(Було не до кохання. Він не знав жінок і все ж, як це
часто буває в молодості, до звичайних стосунків ста-
вився скептично». Став свідком зневажливого кохання
між лейтенантом Глєбовим та медсестрою Анютою.
5.Характеристика образу Джулії
-За яких обставин Іван познайомився з Джулією?
(вона втекла з полону та наздоганяла його)
-Що нам відомо про героїню?
(Італійка з Неаполя, батько – хазяїн фірми, багач.Хо-
тів видати її заміж за багатого, а вона втекла з
Маріо, якого можливо, кохала. Маріо загинув.)
-Якими були її політичні переконання?
(комуністичними, антифашистка )
6.Робота з підручником
Завдання : відшукайте в тексті цитати, які характеризують Джулію
а) « Вона поквапливо зиркнула обабіч, і він помітив,як під копицею чорного, давно не стриженого волосся радісно блиснули такі самі чорні, мов маслини, очі» (зовнішність ).
б) «В її очах блиснув азарт і неслухняність збитошної пустотливої
дівчинки…» (життєрадісна )
в) «У цьому погляді він помітив заспокоєння і тиху вдячність за те,
що не пішов без неї…» (вдячність)
г) « Іван нерішуче шарпнув ногу, але дівчина втримала, її зуби лоскотнули товсту шкіру п’яти, і коли незабаром розігнувся, то, її
рівненьких зубах стриміла маленька чорна колючка» (готовність прийти на допомогу, спритність )
д) « Іван ! – сплеснула вона в долоні, побачивши квітки в його руках.-
Єто єст сюрпріз синьйорина? Да ? Да? (потребує уваги як дівчина, жінка; любить квіти)
є) «Джулія лежала на кам’янистому виступі за кілька кроків до урвища
й плакала…» (розуміє безвихідь ситуації )
ж) Співає пісню «Катюша»
Учитель Джулія – життєрадісна, хоче стати щасливою, мати сім’ю. Але
дійсність повертає її у реальність.
Познайомившись із змістом твору, ми дізнаємося про те, що Іван та Джулія покохали один одного.
ло?
СЛАЙД № 6
7.Робота над схемою кохання
Жах -- злоба, байдужість, прикрість -- жаль, приязнь -- турбота,
радість усвідомлення того, що не один -- страх втратити її -- сим-
патія -- кохання -- жертовність.
-И он лежал в траве, жадно впитывая эту неожиданную, непостижимую радость и не стараясь даже осознать, откуда она и что
с ним случилось – просто был по – человечески счастлив, и все.
- « Жаль тільки цього маленького дива – цієї стрункої чорноокої щебетухи, щастя з якою було таке п’янке й недовге»
-Чи покохала Джулія Івана ?
«…вона, усе ще обнімаючи його, рвучко відхилила голову і засміялась щасливо і безтурботно, закохано вдивляючись йому в обличчя, яке палало від гарячого поцілунку її прохолодних уст…»
СЛАЙД № 7
8. Фізкультхвилинка
СЛАЙД №8
9.Образи – символи твору
Божевільний полонений – символ реальності, безнадії
Гори - холод, небезпека, смерть
Небо – символ Бога, справедливості
Дорога – символ життєвого шляху
Маки – символ дівочої краси, символ крові, пролитої в боях
СЛАЙД № 9
12.Роль пейзажу в повісті
13.Антитеза у творі
«Коло думок». Яку роль відіграє прийом антитези?
( допомагає засудити війну, жорстокість; показати силу духу героїв,
велич кохання )
14.Виразне читання «Замість епілогу»
(Які емоції викликає у вас лист Джуліїї ?)
СЛАЙД № 10
15.Проблемне запитання
Чи потрібна в сюжеті повісті історія кохання Івана та Джулії ?
СЛАЙД № 11
16. Відео учня класу
Висновок
В.Биков хоче довести, що кохання сильніше за смерть, воно робить людину сильною, загартовує. Не дивлячись на те, що Іван та Джулія проходять такі складні випробування, іноді смерть дихає їм в обличчя, але всупереч усьому - кохають. Вони вірять в майбутнє, яке обов’язково буде щасливим… На жаль Іван загинув, а Джулія пронесла це кохання через усе своє життя: «…три величезних, як вічність, дні кохання, пізнання і щастя…» - говорить вона.
17.Асоціативне мислення.
(Робота над ілюстраціями учнів )
СЛАЙД № 11
18. «Мікрофон»
Мої враження від твору «Альпійська балада»
СЛАЙД № 12
19.Повість В.Бикова і наша сучасність.
20.Підсумок уроку. Оцінювання.
Домашнє завдання. Творче завдання: написати листа Джулії