Розробка уроку « ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН І ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ Д.І.МЕНДЕЛЄЄВА. БУДОВА АТОМА. 8 КЛАС»

Про матеріал
План-конспект уроку, мета якого - узагальнити й систематизувати знання про періодичний закон та періодичну систему хімічних елементів Д.І. Менделєєва; розвивати вміння і навички користування періодичною системою, складання електронних схем і формул будови атомів, встановлення взаємозв'язку положення і будови атомів хімічних елементів з їхніми властивостями.
Перегляд файлу

УРОК УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ:

 « ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН І ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ Д.І.МЕНДЕЛЄЄВА. БУДОВА АТОМА. 8 КЛАС»

 

Мета уроку:  Формування ключових компетентностей:

  • саморозвитку й самоосвіти — створення проблемних ситуацій, уміння розв'язувати задачі;
  • інформаційної — відпрацювання вмінь робити висновки й узагальнення;
  • соціально-трудової — вміти оперувати знаннями, розвивати гнучкість отриманих знань;
  • комунікативної— вміння працювати у групі.

 

Формування предметних компетентностей:

  •        узагальнити й систематизувати знання з теми;
  •        розвивати вміння і навички користування періодичною системою, складання електронних схем і формул будови атомів, встановлення взаємозв'язку положення і будови атомів хімічних елементів з їхніми властивостями;
  •        закріпити навички  розв'язування логічних і розрахункових задач з використанням періодичного закону й періодичної системи.

Очікувані результати:

Учні повинні:

  • знати сучасне формування періодичного закону, структуру періодичної системи, уміти пояснювати зміст періодичного закону;
  • застосовувати хімічну мову: складати, записувати електронні формули атомів елементів перших трьох періодів;
  • уміти виявляти причинно-наслідкові звязки, узагальнювати вивчений матеріал, робити висновки, аналізувати;
  • уміти висловлювати свою точку зору, працювати в команді, слухати один одного, дотримуватися толерантності.

 

Тип уроку: узагальнення і корекції вивченого матеріалу.

    

Навчальне обладнання: періодична система хімічних елементів

       Д.І Менделєєва, конверти з завданнями, проектор та екран.

 

                                    ХІД УРОКУ

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

    Привітання, налаштування учнів на плідну роботу,  діагностика емоційного стану учнів.

    Оголошення теми та мети уроку.

 

 

Мотивація навчальної діяльності

     На екрані  вірш  М. Лєскова.

 

Пусть зимний день с метелями

Не навевает грусть---

Таблицу Менделеева

     Я знаю наизусть.

 

     Зачем ее я выучил?

Могу сказать зачем.

В ней стройность и величие

Любимейших поэм.

 

Без многословья книжного

В ней смысла торжество.

И элемента лишнего

В ней нет ни одного.

 

В ней пробужденье дерева

И вешних льдинок хруст

Таблицу Менделеева

Я знаю наизусть.        

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 

Інтерактивна технологія «Мікрофон».

 

  Учні відповідають на питання ланцюжком:

  1. Які вчені вдавалися до спроб класифікувати хімічні елементи?
  2. Що таке хімічний елемент?
  3. Що взяв Д.І. Менделєєв за основу класифікації хімічних елементів?
  4. Як Д.І. Менделєєв сформулював періодичний закон?
  5. Яка структура періодичної системи хімічних елементів?
  6. Що таке період?
  7. Що таке група?
  8. Які є періоди?
  9. Які є групи?
  10. Як змінюються властивості хімічних елементів у періодах і головних підгрупах?
  11. Яку будову має атом?
  12. Які елементарні частинки входять до атомного ядра?
  13. Як визначити кількість електронів в атомі?
  14. Як за періодичною системою хімічних елементів визначити кількість протонів, нейтронів?
  15. Чому атоми електронейтральні?
  16. Сучасне формулювання періодичного закону.
  17. Чим відрізняється сучасне формулювання періодичного закону та закону за Д.І. Менделєєвим?
  18. Що таке ізотопи?
  19. Які бувають ізотопи?
  20. Чому відносна атомна маса має дробові значення?
  21. Що таке орбіталь?
  22.  Які існують форми руху атомів?
  23. Яка максимальна кількість різних видів електронів на підрівні?
  24. Чим відрізняються за будовою металічні та неметалічні елементи?
  25. Як змінюються по періодах та групах атомні радіуси?

 

   ІІІ.  УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

 

   1.  Хімічна естафета. Робота в групах.

     Естафета проходить між трьома рядами.  Команда кожного  ряду отримує

  конверт з завданнями. Яка команда  перша виконує правильно свої

  завдання, та команда перемагає.

                   Завдання для першої  команди:

1. Допишіть речення:

а) порядковий номер чисельно дорівнює……

б) до складу ядра атома входять……

в) атом електронейтральний, тому що……

г) горизонтальні ряди періодичної  системи називаються……..

д) у періодах зліва направо спостерігається…….неметалічних властивостей.

2. З’ясуйте тип зв’язку  між словами, об’єднаними у рядку, знайдіть зайве слово .  Запишіть назву даного атома, вкажіть заряд ядра атома, кількість електронів, протонів, нейтронів, складіть електрону формулу атома.

а) Натрій, Купрум, Аурум, Аргентум.

б) Калій, Хлор, Кальций,  Алюміній.

3. З наведених букв складіть назви хімічних елементів:  О,М,Х,Л,Б,Р,

4. Де в періодичній системі розташований  хімічний елемент Сульфур?

5. Назвіть елемент, розташований у 4 групі періодичної   системи, відносна молекулярна маса вищого оксиду якого дорівнює 60.

6. Назвіть хімічні елементи, назви яких починаються на «К».

              

                      Завдання для другої  команди:

1. Допишіть речення:

а) кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні для елементів головних підгруп дорівнює……

б) навколо ядра атома обертаються…….

в) вертикальні ряди періодичної системи називаються……

г) у періодах зліва направо спостерігається…..металічних властивостей.

2. З’ясуйте тип зв’язку  між словами, об’єднаними у рядку, знайдіть зайве слово .  Запишіть назву даного атома, вкажіть заряд ядра атома, кількість електронів, протонів, нейтронів, складіть електрону формулу атома.

а) Калій, Літій, Натрій, Алюміній;

б) Купрум, Барій, Оксиген,  Магній.

3. З наведених букв складіть назви хімічних елементів: О,М,Х,Л,Б,Р.

4. Де в періодичній системі розташований  хімічний елемент Фосфор.

5. Назвіть елемент, розташований у ІІІ групі періодичної   системи, відносна молекулярна маса вищого оксиду якого дорівнює 102.

6. Назвіть хімічні елементи, назви яких починаються на «А».

 

                     Завдання для третьої   команди.

1. Допишіть речення:

а) кількість електронів в атомі дорівнює……

б) кількість енергетичних рівнів в електронній оболонці дорівнює……..

в) заряд електрона…….

г) підгрупи, в яких містяться елементи тільки великих періодів називаються…………

 д)  у періодах зліва направо спостерігається ……..радіусу атома.

2.  З’ясуйте тип зв’язку  між словами, об’єднаними у рядку, знайдіть зайве слово .  Запишіть назву даного атома, вкажіть заряд ядра атома, кількість електронів, протонів, нейтронів, складіть електрону формулу атома. 

а) Нітроген, Оксиген, Гідроген, Магній;

б)Хром, Ванадій, Титан,  Силіцій.

3. З наведених букв складіть назви хімічних елементів: О,М,Х,Л,Б,Р.

4. Де в періодичній системі розташований  хімічний елемент Хлор.

5. Назвіть елемент, розташований у ІІІ головній підгрупі  періодичної   системи, відносна молекулярна маса вищого оксиду якого дорівнює 188.

6. Назвіть хімічні елементи, назви яких починаються на «С».

 

2. Завдання «Міжпредметні зв’язки»

     Кожна команда може заробити додаткові бали за правильну відповідь  на питання:

- Назви яких елементів походять від назв частин світу?

- Назви яких елементів походять від назв країн?

- Які хімічні елементи носять назву планет сонячної системи?

- Який хімічний елемент носить назву сонця на латині?

- Назва якого хімічного елементу має назву соснового лісу?

- Який рідкий метал використовують у термометрі?

- В назві якого галогену треба поміняти місцями літери, щоб отримати          назву геометричної фігури?

- Метал, що викликає лихоманку?

- Метал, що подарував людям багато світла?

- Якщо вірити давнім історикам, то під час походу Олександра Македонського в Індію  офіцери його армії не так часто хворіли на шлунково-кишкові захворювання, як солдати. Хоча їжа й питво у них були однаковими, та  металевий посуд був  різним. З якого дивовижного металу було виготовлено офіцерський посуд?

                                 

2.  Хімічний диктант

     Робота з періодичною системою хімічних елементів  Д.І.Менделєєва. Визначте хімічний елемент за такими даними:

а) протонне число атома становить 17…

б) найлегший лужний метал…

в) найбільш активний металічний елемент…

г) хімічний елемент, у якого 25  електронів…

д) хімічний елемент, у якого 11 протонів…

є) елемент ІІ періоду, у якого 6 електронів на зовнішньому  енергетичному рівні…

ж) нуклонне число дорівнює 9, кількість електронів – 4….

з) найбільш  активний неметалічний елемент…

к) нуклонне число дорівнює 40, кількість протонів – 20…

л) елемент другого періоду утворює сполуку з Гідрогеном НR…

м) який хімічний елемент має електронну конфігурацію

                     1S²2S²2P⁶3S²

                     1S²2S²2P⁶3S²3P⁶4S²

 

н)  елемент розташований у ІІІ групі, 2  періоді…

       Учні обмінюються зошитами. Взаємоперевірка, самооцінювання  хімічного диктанту ( правильні відповіді на екрані).

 

ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ, ВИСНОВКИ

  

V. Рефлексія  

  Опитування за технологією «Мікрофон»

  1. Чи цікаво вам було на уроці?
  2. Що для вас було найбільш захоплюючим?
  3. Що вам легше було виконувати? Що важче?
  4. Над чим вам ще потрібно попрацювати?
  5. Для чого вам потрібні будуть знання, які ви отримали?
  6. Як оцінюєте роботу групи, класу?

 

VI. Домашне завдання

 

Творче завдання за вибором:

Скласти кросворд на тему «Мандрівка по періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва»;

Написати міні-твір «Якби не було Періодичного закону  і Періодичної системи хімічних елементів Д.І. Менделєєва».

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
15 лютого 2021
Переглядів
2565
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку