Розробка уроку "Почуття любові. Володимир Лучук "Тільки мама".

Про матеріал
Розробка уроку з читання 2 клас, вчителя початкових класів Богдюк Оксани Вікторівни
Перегляд файлу

Тема. Почуття любові. Володимир Лучук «Тільки мама».

Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з творами українського поета Володимира Лучука; привернути увагу до мови його творів, спонукати бажання її зрозуміти; ознайомити із традицією святкування Дня матері; удосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати звʹязне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву, фантазію; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати почуття любові та пошани до матері;                                        Формування ключових компетентностей: уміння вчитися: приймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати;

комунікативної: володіти позитивними навичками спілкування; вміти налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;

інформаційної: вміти здобувати з підручника необхідну інформацію;

соціальної/громадянської: вміти працювати в парі, групі, з усіма в колективі;

загальнокультурної: дотримувати норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.

Обладнання: портрет Володимира Лучука, збірки його творів, конверти із завданнями.

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Освітня галузь: мовно-літературна, соціальна, громадянська, здоровʹязбережувальна.

                                                    Хід уроку

І. Вступна частина

1. Організаційний момент.

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

А старанно працювати.

ІІ. Основна частина

1. Вступне слово вчителя.

- Дорогі мої другокласники!

Зараз у нас урок читання. Я бажаю вам великих успіхів, гарних відповідей і доброго настрою! А розпочнемо наш урок традиційно з мовної розминки.

2. Артикуляційні вправи.

1) Звуконаслідувальні прави.

- А ну діти, пригадайте:

- Як плаче немовля?

- Як мама колише дитину?

- Як тато забиває цвях?

- Що каже бабуся внуку-замазурі?

- Як дідусь шарудить газетою?

- Молодці, продовжуємо!

2) Робота над чистомовкою.

Читання чистомовки «луною»

Ли – ли – ли – урок почали.

Ри – ри – ри – чітко говори.

Ви – ви – ви – слова назви.

Жи – жи – жи – свою думку скажи.

Ас – ас – ас – наш чудовий клас,

Зі – зі – зі – усі ми друзі.

Ем – ем - ем – нікого не підведем!

Ім – ім – ім – нам весело усім!

3) Робота над загадкою.

- Діти, послухайте і відгадайте загадку.

Знаю я слово – у цілому світі

Краще й тепліше від сонця і квітів.

Слово те пестить, голубить і гріє,

В душу дитячу вселяє надії. (Мама)

3. Повідомлення теми та завдань уроку.

1) Гра «Шифрувальники».

- Діти, розшифруйте прислівʹя та дізнайтесь тему над якою ми будем працювати на уроці.

Нота – та + к – ок + а (На)

Сніг – ніг + онк – к + ці (сонці)

Темрява – ява – мр + пло (тепло)

Білка – ка + я (біля)

Маска – ска + те + рі (матері)

Доба – а + ре (добре).

- Як ви розумієте це прислівʹя?

Ми вічно прагнем вирости,

А вона – за нас радіти.

Ми – без неї сироти,

А для неї завжди діти.

Мама, матінка…

- Продовжте, як ще ми називаємо маму. (матуся, мамочка, неня)

Фізкультхвилинка для очей «Совенята»

Сплять маленькі совенята,  (очі заплющені)

Раз! – розкрили оченята.

Подивилися навколо.        (кругові рухи очима)

Потім вгору і додолу.         (головою не рухати, тільки очима)

Оченята – блим, блим, блим!

Відпочити треба їм!

Вліво – вправо оченята

Повертали совенята.

Совенята будуть спати,

А ми будем  читатити.

- Мама… Це перше слово, що з радісною усмішкою вимовляє дитина. Мама – це слово, яке найчастіше повторює людина в хвилини страждання і горя. Мама, порадниця і рятівниця, її сердечність, ніжність, душевна теплота особливі. Таких немає ні в кого. Материнська любов не знає зради. Вона довічна, непідкупна, істина. Скільки років нам би не було – десять, двадцять, тридцять чи сорок, ми для неї залишаємося дітьми.

- Сьогодні ми будемо читати вірш про найдорожчу людину в світі – маму, написаний відомим українським поетом Володимиром Лучуком.

4. Додаткова інформація про поета.

Володимир Лучук народився 27 серпня 1934 року в селі Матче на Волині (тепер Польща). Зростав хлопчик серед працьовитого люду і сам був роботящим. Радів, коли його хвалили за щось добре зроблене чи вивчене, а то й за вигадане…

Після закінчення середньої школи здібний юнак, закоханий в українську поезію, подався здобувати вищу освіту до Львівського університету. Вірші почав друкувати ще студентом. Головні риси його характеру – доброта та довірʹя до людей. Свою першу збірку поезій він назвав так промовисто - «Довірʹя».

Володимир Лучук відомий також як перекладач і дитячий поет. Дітей він дуже любив. Володимир Лучук раптово помер у потягу, коли їхав зі Львова до Києва. Йому було  лише 58 років.

5. Робота із заголовком та ілюстрацією.

- Розгорніть будь ласка підручник на с.119. Розгляньте малюнок. Хто його створив?

- Що на ньому зображено?

- Прочитайте, як юний художник назвав свій малюнок («Рідна мати моя» - на малюнку підпис). Тобто хто намальований художником?

- Чи можна було б здогадатися, що це мама і дитина? За якими ознаками?

- Прочитайте назву вірша. Про що йтиметься, на вашу думку? Що може робити тільки мама?

ІІІ. Опрацювання вірша В. Лучука «Тільки мама»

1. Виразне читання вірша вчителем.

- Діти, послухайте уважно вірш і скажіть, між ким відбувається розмова.

2. Перевірка первинного сприймання змісту твору.

- Чи сподобався вам вірш? Чим саме?

- Чи справдилися ваші передбачення?

3. Словникова робота.

Читання «луною» стовпчиків слів за учнем, який гарно читає.

ковзанка                             лагідно

збудить                               сніданок

сварити                               дитину

вставати                              до зірок

Пояснення значення незрозумілих слів, якщо такі  були.

- Знайдіть і прочитайте слова, що вказують на дію предмета   ҉

- Знайдіть і прочитайте слова, що називають предмет   ҉

- Знайдіть і прочитайте слово, у якому букв більше, ніж звуків   ҉

4. Вправа «Бджілки»: самостійне напівголосне читання вірша учнями.

5. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.

- Хто є дійовими персонажами цього вірша? (Мама, синок). Від імені кого ведеться розповідь? (Сина).

- З яким почуттям мама запитує дитину, будить, навіть сварить? (З почуттям любові). Чому? (Бо це мама вона любить свого синочка).

- Прочитайте, як мама лагідно запитує, будить, повчає дитину. А чи завжди лагідно і спокійно розмовляєте ви з мамою? Яка інтонація ваших розмов з мамою?

- Поясніть вираз «лагідно сварила».

- Доберіть слова, близькі за значенням до слова «лагідно». (Ніжно, ласкаво, доброзичливо, приязно).

6. Повторне читання вірша. Вправа «Дощик».

7. Вправа «Пошуковці».

- Виберіть слова, що відповідають на подані питання.

Спитати (як?)…;

Піду (куди?)…;

Літаю (куди?)…;

Зʹїм (як?)…;

Літаю (коли?)… .

- Скільки разів зустрічається у вірші слово мама, ураховуючи заголовок? (4).

- Прочитайте вірш в парах, в особах (двічі), міняючи ролі. Підготуйтесь виразно читати вірш.

8. Виразне читання вірша за ролями.

ІV. Заключна частина

Рефлексія. Вправа «Незакінчені речення».

• Я вперше дізнався/дізналася…

• Мені здалося складним…

• Найбільше мені сподобалося…

- Діти, про кого ми читали на уроці?

- Хто є автором вірша «Тільки мама»? ( Володимир Лучук).

Мати маму – це велике щастя. Вам, дітям, і нам, дорослим, дуже потрібна мама, її ласкавий погляд, її мудре і лагідне слово, її ніжні руки.

                              Мати піде, в серці лишить рану –

                              Всохне корінь наш і родовід.

                              Закликаю: бережіть всі маму,

                              Діти світу матір бережіть!

- На цьому наш урок закінчується. Всім дякую за гарну і плідну роботу. А особливо…

 

 

 

docx
Додано
7 квітня 2021
Переглядів
1850
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку