Мета: вчити розуміти значення держави та державної мови у житті нашого народу, розширити уявлення учнів про український побут, символи України, безмежну красу її природи;
розвивати вміння зосереджувати свою увагу, аналізувати, порівнювати, сприяти накопиченню морально-естетичного досвіду, розвивати творчі здібності, навички читання і мовлення;
виховувати любов до Батьківщини, викликати почуття гордості за неї, прививати любов до ближнього і бажання творити добро.
Обладнання:
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Вступна частина (звучить запис української народної мелодії).
Учитель: Так повелося на Україні, що з давніх давен дорогих гостей зустрічають хлібом сіллю, в українських костюмах. (учениця в українському костюмі з хлібом сіллю на рушнику)
Учениця: Гостей дорогих стрічаєм
Круглим, пишним короваєм.
З рушником берем таріль
Коровай кладем і сіль.
Шанобливо хліб підносим
І вклонившись щиро просим
Хліб гостинний-коровай!
(хліб учениця кладе перед гостями)
Учитель: Сьогодні у нас незвичайний урок читання, урок-подорож по Україні під назвою «Україна - рідний край». (на екрані слайд)
Україна – це той край, де ми народилися, живемо, вчимося, працюємо, відпочиваємо, бешкетуємо.
(відповіді учнів)
Учитель: В усьому світі кожен зна
Є Батьківщина лиш одна
І в нас вона одна єдина
Це наша славна Україна.
Не забувай Шевченка слів
Про горду славу козаків.
Не забувай, що ти дитина –
землі, що зветься Україна.
1 учень: Моя Батьківщина – це вишневий цвіт,
І верби над ставом й калина.
Моя Батьківщина – це мрії політ.
Це рідна моя Україна!
2 учень: Моя Батьківщина – це наша сім’я.
Затишний куточок і хата.
Це мама, татусь, бабця, дідусь ну і я,
Всі рідні і друзів багато.
3 учень: Моя Батьківщина – це злагода й мир
То небо бездонне й чудове.
Це пісня чарівна, що лине до зір.
Що кожного з нас народила.
Учитель: - Ось ми і готові до подорожі. В добру путь!
ІІІ. Основна частина
Учитель: - Перша наша зупинка в нашій рідній Кегичівці. Кегичівка – це той куточок, в якому ви народились.
Моя Кегичівщино мила –
Колиска дитинства мого,
Голубко моя сизокрила,
Я часточка серця твого.
Моя Кегичівщино мила,
Із щедрих твоїх колосків
Росте наша міць, наша сила
І пам'ять минулих віків.
Учитель: Наступна наша зупинка в Кегичівці, в нашому ліцеї.
Славиться Україна видатними людьми. Але всі відомі видатні люди колись також були малими. Ось такими , ще малими зараз, але в майбутньому видатними є учениці нашого ліцею, які пишуть вірші: Свірідова Віта і Устименко Наталя. (вірші у виконанні авторів) (додаток 1)
Учитель: Пригадаємо видатних письменників України. (на екрані)
Опрацювання тексту В.Сухомлинського « Що найтяжче журавлям» (Веселий струмочок. Видавництво ранок 2 клас. 2008 рік)
а) читає учитель, учні кладуть голови на парти, закривають очі, слухають і уявляють;
б) запитання:
- куди відлітали журавлі?
- де саме зимували журавлі?
- що найтяжче журавлям?
в) читання учнями в особах.
Учень: Облітав журавель, сто доріг, сто земель.
Ми спитали журавля:
Журавель відповідає:
Усі: - Краще рідної немає.
Учитель: А зараз виїжджаємо на природу. Не можна не згадати про красу української природи.
1 учень: Моя Батьківщина – це край неозорий,
Мамина пісня і стежка до школи.
Ласкаве проміння, що кидає сонце
Калина квітуча як раз під віконцем.
2 учень: Ліси і поля, річки і моря.
Все це України квітуча моя.
Тут батько і мати мене колисали
І кращого краю я в світі не знаю!
Учитель: Запрошую на виставку малюнків. Наш екскурсовод проведе екскурсію по малюнкам словами із вірша С.Шевченка « Намалюю Україну»
а) - учениця читає вірш напам’ять;
б) – питання:
- Що змалював поет словами?
в) читання мовчки;
г) хорове читання;
д) ланцюжкове читання.
4. Пісенна зупинка (фізкультхвилинка) (на екрані слайд)
Учитель: тепер активний відпочинок. Слухаємо красиву українську пісню і танцюємо (учні виконують рухи під музику)
5.Символічна зупинка (на екрані слайд)
Учитель: Після такої веселої зупинки, переходимо до важливого питання. Говорячи про Україну не можна не згадати її символи.
( на екрані з’являються по черзі гімн, прапор, герб)
1 учень: Державний гімн ми знаємо усі
Це клич один з мільйона голосів.
Це наша клятва, заповідь священна.
2 учень: Хай чують й друзі, й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна
Від неї ясне світло навкруги.
Учитель: - Як називається герб?
1 учень: Багато літ минуло вже з тих пір,
Коли за герб ішли в вогонь і воду.
Він вистояв, здолав усіх невір
І знову став гербом мого народу.
2 учень: Герб український символ України.
Немає в ньому ні початку ні кінця
Пройшов випробування він і нині
Є символом моєї Батьківщини.
Робота над віршем О. Олеся « Наш прапор»
а) читання учителем;
б) хорове читання;
в) вибіркове читання;
г) питання:
- Якого кольору прапор?
- Що означає синій колір?
- Що жовтий?
6. Столична зупинка (на екрані слайд)
Учитель: Наша подорож не може бути завершеною, якщо ми не побуваємо в столиці України.
1 учень: Київ – місто історичне,
Йому вже багато літ.
А воно красиве, вічне
Серед зелені і квіт.
2 учень: З нього почалась держава.
У прадавні ще часи.
В ньому наша міць і слава
В ньому предків голоси.
3 учень: Молодій, красуйся променисто
Височій, слітай під небеса
Києве, чудове наше місто,
України гордість і краса.
Учитель: Ви любите чудеса? Увага на екран. ( фільм « Сім чудес України » про пам’ятники давнини, славетні місця України)
ІV. Підсумок уроку. (звучить музика)
Учитель: Яка для нас наша Україна? ( на екрані схема)
НАЙКРАЩА
НАЙМИЛІША НАЙРІДНІША
НАЙДОРОЖЧА БАТЬКІВЩИНА НАЙСВЯТІША
НАЙСВІТЛІША НАЙУЛЮБЛЕНІША
Учитель: - Закінчується наш урок – подорож по Україні. Ми повертаємось в рідну Кегичівку, в наш Кегичівський ліцей до друзів і вчителів. На згадку про подорож дарую учням сувеніри – закладки у вигляді українських хлопчиків і дівчаток.
1 учениця: Готуючись до цього уроку ми своїми руками зробили віночки, які носять справжні україночки – це елемент українського костюму.
2 учениця: Віночок це просто краса, це оберіг, бо в ньому є сила, яка знімає головний біль. Вплетені в нього квіти – це лікарські рослини.
Учитель: Давайте на довгу пам'ять про наш урок подаруємо нашим гостям учителям ці оберіги, нехай у них ніколи не болить голова. (вручання віночків гостям)
Учитель: (звучить музика)
Ще малий, але сміливець!
Сам біжить у гай…
І, мій хлопче, українець –
Те запам’ятай.
Ще мала, а по барвінок
Вже ходила в гай…
Ти, дівчатко , українка -
Теж не забувай!
Вирина стежина рідна
З теплої трави.
Мати наша – Україна,
Не забудьте ви!
Дякую за гарну працю.