Розробка уроку "Повторення матеріалу "Означення"

Про матеріал
Повторення, узагальнення і систематизація вивченого про другорядні члени речення; удосконалювати вміння визначати члени речення – головні і другорядні; розвивати логічне мислення, увагу, уяву, пам’ять; виховувати любов і повагу до рідної мови.
Перегляд файлу

Тема. Означення.

Мета: повторити, узагальнити і систематизувати вивчене про другорядні члени речення; удосконалювати вміння визначати члени речення – головні і другорядні; розвивати логічне мислення, увагу, уяву, пам’ять; виховувати любов і повагу до рідної мови.

Тип уроку: комбінований урок (повторення, систематизація та узагальнення вивченого).

Обладнання: підручник, орфографічний словник.

Хід уроку

1. Організація класу.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

3. Активізація мислення.

Словниковий диктант

Записати речення, визначити і підкреслити в них граматичну основу.

І. Шуміла осінь жовтим садом. (В.Сосюра.) Червона осінь сіла спочивать. (А.Малишко.) Осінь я давно хвалити звик за її веселий, добрий звичай. (М.Рильський.) Це ж коли, з яких  покосів так нечутно вийшла осінь? (Б.Олійник.) Осінь – вмирання, примирення, прощання. (Олександр Олесь.) Я по землі люблю ходити босим. (М.Сингаївський.) Сьогодні я такий щасливий. (В.Сосюра.) Вода стає прозорішою. (А.Малишко.) Мерзла і лунка була дорога. (М.Рильський.)

4. Вивчення нового матеріалу.

Означення – це другорядний член речення, який називає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? котрий? скількох? Означення залежить від члена речення, вираженого іменником, і найчастіше виражається прикметником, дієприкметником, займенником, рідше – іншими частинами мови. Наприклад: Над доріжкою з асфальту дві берізки обнялись.

Означення, виражене одним словом, називається непощиреним, а дієприкметником чи прикметниковим зворотом – поширеним.

Узгоджені означення узгоджуються з означуваним словом у роді, числі, відмінку. При цьому зміна форми означуваного слова веде до зміни форми означення. Узгоджені означення виражаються прикметниками, дієприкметниками, числівниками, займенниками. Наприклад: Твоя цілюща, хлібе, сила, тече в моїх набряклих жилах.

Неузгоджені означення виражаються іменниками, особовими займенниками, прислівниками, інфінітивами, сполученням слів. При цьому зміна форми означуваного слова не веде до зміни форми означення. Наприклад: Налилося літо пахощами квітів.

Вправа

Спишіть, розкриваючи дужки. Правильність написання перевірте за орфографічним словником. Обгрунтуйте орфограми.

  Пливуть і пливуть колискові фр(и,е)гати, летять космонавти на крилах лелек. І сму(ш,ж)ка сонця тонко пурпурова далекий обрій пензликом торка. Оксамитовим поясом з моху, наче на св(’)ято, осика підв(’)язала свій стан.

Вправа

Прочитайте речення. Випишіть словосполучення з неузгодженими означеннями. Поставте питання від головного слова до залежного.

У Василька була мрія винайти машину часу. Дорога ліворуч була широкою. Командир дав наказ виступати. Сергій часто згадував день приїзду. Гості Львова відвідують історичні місця. Зайшов хлопецб років дванадцяти. Дорога до Харкова була неблизькою. У мене виникло бажання прочитати твори Олеся Гончара. Солдати мали завдання вийти до набережної.

Вправа

Складіть і запишіть речення, використавши подані слова і сполучення слів у ролі неузгоджених означень.

 З металу, ліворуч, у три поверхи, прочитати, в клітинку, середніх років.

 

 

Вправа

Запишіть подані словосполучення, замінивши в них узгоджені означення на неузгоджені і навпаки.

Зразок: глиняний глечик – глечик із глини.

Бальна сукня, вулиці села, бутербродне масло, захисний одяг, подруга по школі, братова книга, людська пам’ять, робітник без досвіду, оливова олія, ваза з кришталю, осінній день, експонат музею, міська вулиця, вода з моря, яблуневий цвіт, сонячне проміння, автобус для школи, ключ журавлів.

5. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

– Дайте визначення поняттю означення.

– Назвіть види означення.

– Чим виражаються узгоджені означення? А неузгоджені?

6. Домашнє завдання.

Вправа 80 (прочитати текст, дібрати до нього заголовок, виписати з нього всі означення, поділивши їх на дві групи узгоджені та неузгоджені)

 

 

 

Використана література:

1. Заболотний О. В. Рідна мова: підручн. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. В. Заболотний, В. В. Заболотний. – К.: Генеза, 2008. – 240 с.

2. Рідна мова: підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. / М.І.Пентилюк, І. В. Гайдаєнко, А. І. Ляшкевич, С. А. Омельчук; за заг. ред. М. І. Пентилюк. – К.: Освіта, 2008. – 272 с.

doc
До підручника
Українська мова 8 клас (Ющук І.П.)
Додано
10 серпня 2025
Переглядів
169
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку