Розробка уроку, презентація. "Мудрим ніхто не вродився, а навчився"

Про матеріал
Інтегрований урок з літературного читання і української мови у 4 класі. Навчає дітей бути мудрими, добрими, працелюбними. Використано метод "фішбоун"
Перегляд файлу

Полянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

 

 

 

 

 

 

 

Інтегрований урок в 4 класі на тему: «Мудрим ніхто не вродився, а навчився» .

(Літературне читання, українська мова)

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                               Підготувала і провела

вчитель початкових класів

Пасик Лариса Миколаївна

2019 р.

Тема: Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

 Мета: розширити й поглибити знання учнів про творчість видатної поетеси Лесі Українки; продовжити ознайомлення учнів з літературною казкою; формувати вміння стислого переказу; вдосконалювати правильність, швидкість, виразність читання;  розвивати вміння оцінювати персонажів.

Обладнання. Малюнок дерева, кістяк риби;  картки для роботи в парах; олівці.

                                                          Хід уроку

І Організаційний момент.

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок!

ІІ Мовленнєва розминка.

  1. Робота над скоромовкою. (Слайд 1)

Для ворони Каркарони

Чорний крук купив корону

І тепер вже Каркорона-

Коронована ворона.

  1. Гра «Доповни прислів’я». (Слайд 2)

Зробив діло – гуляй …(сміло).

Стук, грюк, аби з …(рук).

Поспішити – людей …(насмішити).

І сам не гам, і другому …(не дам).

На язиці густо, а на ділі …(пусто).

Вода потекла, весну …(принесла)

Грак на горі – весна на …(дворі).

Які ознаки весни можна спостерігати сьогодні?

Які ще прислів’я про весну знаєте?

 

ІІІ Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

З якими творами Лесі Українки ми вже знайомі?

 Гра «Букви заблукали»,  «Роз’єднай слова» (Слайд 3)

-Прочитайте назви творів.
«Снігзморозомпоморозив»
«Назеленомугорбочку»
«Мома,деі жве зима…»
«соКра їраниУ, долляПо!»
«ліКонвая»

ІІІІ Повторення вивченого матеріалу.  (Слайд 4)

Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати працювати над твором Лесі Українки «Біда навчить».

 

1. Гра «Очікування».

-Що ви очікуєте від цього уроку?
(-вдосконалити своє читання,
-казка завжди чогось навчає, тому я очікую мудрих порад;
- люблю працювати в групах, тому я очікую цієї роботи;
-збагатити свій словниковий запас новими словами,виразами)
Продовжіть вислів «Цей урок навчить мене…» (Схема)

 

Вчитель. А я очікую, що ви правильно і змістовно висловлюватимете свої думки, злагоджено працюватимете, будете активними.

 

 

  1.  Вправа «Інтерв’ю”
    -Яким був горобчик?
    - Скільки зерняток знайшли горобчики?
    -Чому вони почали битися?
    -Хто скористався з бійки?
    - Над чим замислився горобчик?
    -Про що він попросив курку?
    - Чи погодилась вона навчити його розуму? Чому?

 

 

 

3. Вибіркове читання.

 - Зачитайте, як відповіла зозуля? (Інтонація: насмішкувато)
- Зачитайте відповідь бузька.(Інтонація: сердито)
- Що гукнула сова у відповідь?(Інтонація: сердито, зверхньо)
- Що заскрекотала горобчику сорока? (Інтонація:швидко)
- Чия порада була сумною і співчутливою? Зачитайте.
- А хто з птахів дав мудру пораду горобчикові? (Прочитайте повчально).
- Скажіть, говорячи про птахів, кого насправді мала на увазі письменниця? (Так, людей: заклопотаних, байдужих, злих, легковажних, недоброзичливих)

До кого звернувся спочатку горобчик з проханням;

Що відповів крук горобчикові;

 

Яке з прислів’їв виражає головну думку казки? («Поки біди не знатимеш, то …» (розуму не матимеш).)
- Як ви його розумієте?

( Наші помилки у житті змушують нас замислюватись над життям, вчитись нового, жити по іншому, краще думати.)

 (Треба самому навчатися, здобувати розум.)
Вчитель.В народі ще кажуть: «Мудрим ніхто не вродився, а навчився.»
- Що навчає цінувати ця казка? (розум, розсудливість,бажання вчитися)
- Що в ній засуджує автор?(легковажність,нерозумність)

 

  1. Фізкультхвилинка (Слайд 5,6)

Ось і прийшов час зустрітися з героями казки.

 

  1. Інсценізація уривка казки.
  2. Робота з картками. Робота в парах.

Пригадайте текст та заповніть таблички, зважаючи на позитивні риси характеру героя та його недоліки.

Позитивні риси характеру

Недоліки в характері

 

 

  1. Гра «Розсипанка». Робота в парах.

Завдання: зі слів зібрати прислів’я, вказати героя твору, якому належать ці слова, записати в зошити.

І група

бились

поживились

розумні

а дурні

« Дурні бились, а розумні поживились». Слова належать курці.

ІІ група

і дурнем хто

 вродився

 згине

той

«Хто дурнем вродився, той дурнем і згине». Слова належать сові.

І група

навчати дурнів

мудра

не на те

щоб розуму

«Не на те мудра, щоб дурнів розуму навчати». Слова належать сові.

 

 

 

ІІ група

розуму знатимеш

поки не

й не то біди

матимеш

«Поки біди не знатимеш, то й розуму не матимеш». Слова належать крукові.

 

  1. Вправа  «Чиї це слова?» Читання з інтонацією з екрана.
  • От не мала б роботи, чужих дітей розуму вчити! (зозуля)
  • А ти, голубчику, ліпше красти вчися, от як я, то тоді й розуму не треба. (сорока)
  • Та то я дякую вам, що ви такі дурні! (курка)
  • Не бачу! Чого притирився? І яка вас лиха година по дневі носить? (сова)
  • Тікай-но ти, поки живий! Я вашого брата!..(бузько)
  • А я того розуму не дуже, Бог з ним! (ґава)
  • Розум, молодче, по дорозі не валяється, не так-то його легко знайти! (крук)

 

  1. Підібрати спільнокореневі слова до слів: біда, розум, літо, записати їх в зошити. (Слайд 7)

 

  1. Знайти в 2 абзаці 3 частини, словосполучення, визначити число, відмінок, рід.

 

  1. Прийом Фішбоун. (Робота в групах) (Слайд 8)

 

ІІІІ  Підсумок уроку

 Технологія «Дерево рішень» (Слайд 9)

Творча робота. Складання віршів. (Слайд 10,11, 12, 13
- Поза нашою увагою залишився ще один персонаж казки – інший горобчик .Йому потрібна наша допомога?
- Дамо відповідь на запитання горобчика «Як жити?», створивши Дерево рішень. Не будьмо байдужими,допоможемо,підкажемо,щоб гілки Дерева рішень виправились і зазеленіли.

(Вірші надруковано на зеленому аркуші у вигляді листочка дерева. Ці вірші-поради прикріплюються на гілки Дерева рішень.)

У житті не байдикуй,
а багато ти … (працюй).
Розумом ти не хвались,
А знаннями … (поділись).

Вкрасти – значить нагрішити.
Люди! Так не можна … (жити).
Хліб й до хліба зароби,
І не матимеш … (біди).

Не хвалися ти пихатістю,
А ділися з іншим … (радістю).
Усім, хто просить, - допомагай,
І носа вверх не … (задирай).

Не будь ніколи ти байдужим,
А краще стань сміливим й … (дужим).
Якщо просять – помагай,
І правил цих … (не забувай).
-Ці поради є цінними для кожного з нас.

 

 

Що було легко, а що важко на цьому уроці?

Над чим ви замислилися сьогодні на уроці?

Які уміння і навички ви використали вдало?

Яких умінь і навичок вам не вистачило?

Що ви розповідатимете про урок вдома?

 

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Мудрим ніхто не вродився, а навчився

Номер слайду 2

Для ворони Каркарони Чорний крук купив корону І тепер вже Каркорона- Коронована ворона.

Номер слайду 3

Зробив діло – гуляй … Стук, грюк, аби з … Поспішити – людей … І сам не гам, і другому … На язиці густо, а на ділі… Вода потекла, весну … Грак на горі – весна на …

Номер слайду 4

“Снігзморозомпоморозив «Назеленомугорбочку» «Мома,деі жве зима…» «соКра їраниУ, долляПо!» «ліКонвая» «Снігзморозомпоморозив» «Назеленомугорбочку» «Мома,деі жве зима…» «соКра їраниУ, долляПо!» «ліКонвая»

Номер слайду 5

. біда розум літо

Номер слайду 6

.

Номер слайду 7

.

Номер слайду 8

.

Номер слайду 9

.

Номер слайду 10

.

Номер слайду 11

.

Номер слайду 12

.

Номер слайду 13

.

Номер слайду 14

.

Номер слайду 15

.

Номер слайду 16

zip
До підручника
Літературне читання 4 клас (Барна М. М., Волошенко О. В., Козак О. П.)
Додано
27 лютого 2020
Переглядів
897
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку