Розробка уроку містить иатеріал ,який відповідає сучасним вимогам до уроку. В ньому поєднані різні види роботи, що не дозволить дітям нудьгувати на уроці.
Урок біології в 11 класі..
Тема: Статеве розмноження організмів.
Мета:
Навчальна: розширити знання учнів про розмноження живих організмів; ознайомити зі статевим способом розмноження та його форми; звернути увагу на біологічні й соціальні аспекти регуляції розмноження у людини та на значення статевих клітин в забезпеченні безперервності існування виду.
Розвивальна: розвивати уміння порівнювати біологічні процеси, а саме різні форми статевого процесу: кон’югацію та копуляцію, а також різні форми копуляції: ізогамію, анізогамію та оогамію; пояснювати біологічне значення статевого розмноження та робити відповідні висновки і узагальнення.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до таємниць статевого розмноження організмів у природі.
Наочність: мультимедійна презентація, малюнок яйцеклітини ссавця, натуральне куряче яйце, опорна схема.
Міжпредметні зв’язки:історія, медицина
Базові поняття і терміни: ізогамія, анізогамія, оогамія, поліембріонія,статевий процес.
Тип уроку. Комбінований.
Методи навчання та прийоми:пояснювально-ілюстративні, наочні, репродуктивні, практичні,частково пошукові, інтерактивні, прийом « Інсерт».
Очікувані результати: учні повинні знати:статевий спосіб розмноження та його форми; біологічні й соціальні аспекти регуляції розмноження у людини т значення статевих клітин в забезпеченні безперервності існування виду.Вміти порівнювати біологічні процеси, а саме різні форми статевого процесу: кон’югацію та копуляцію, а також різні форми копуляції: ізогамію, анізогамію та оогамію; пояснювати біологічне значення статевого розмноження та робити відповідні висновки і узагальнення.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань тамотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Метод « Незакінчені речення»( слайд № 1)
1. Розмноженням це ( властивість відтворення собі подібних)
2. До форм нестатевого розмноження належать: ( ділення, спороутворення, брункування)
4. Одноклітинні організми розмножують в основному ( поділом).
5. Для грибів та спорових рослин характерне розмноження ( нестатеве)
6. Спорами розмножуються ( гриби, водорості, мохи, хвощі, папороті).
7. Термін «регенерація» означає ( відновлення втрачених частин тіла).
8. Поліембріонія – розвиток кількох зародків із ( однієї заплідненої яйцеклітини).
9. Унаслідок нестатевого розмноження дочірні особини за набором спадкової інформації є точними копіями ( батьківських форм).
Робота з термінами ( слайд № 2)
Фрагментація, невпорядкований поділ,брунькування, партеногенез, вегетативне розмноження.
Щойно ви продивилися фрагмент і зараз я попрошу вас попрацювати з картками – мотиваторами.
Робота з картками – мотиваторами ( прийом « Інсерт» ).
Перед вами інформаційна картка з коротким викладом основних понять теми й таблиця, яку ви заповните після вивчення тексту. Працюємо індивідуально, на роботу ви маєте 3 хвилини.
« Інсерт».
Статевий процес – поєднання в одній клітині двох різних клітин. Він може відбуватися у формі кон’югації або копуляції. Для цього необхідні статеві клітини : сперматозоїди та яйцеклітини. Є особини роздільностатеві, але є й гермафродити. Найпоширеніший спосіб статевого розмноження – амфіміксис його можна вважати тотожним поняттю перехресне запилення комахами.Спосіб статевого розмноження – самозапліднення – називають автоміксисом. Статеве запліднення характерне для покритонасінних рослин. Під час запліднення відновлюється хромосомний набір, притаманний особам певного виду. Юному біологу корисно знати нові терміни та визначення. Поміркуйте, а особисто вам навіщо вивчати дану тему?
Це я знаю |
З цим я не згодний!!! |
О, це несподівано! |
Хотілося дізнатися більше |
|
|
|
|
Обговорення результатів роботи, формування завдань уроку ( слайд № 3,4)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вивчення статевого розмноження у живих організмів почнемо з покритонасінних рослин, а для цього розглянемо процес, який передує заплідненню – запилення ( робота з опорною схемою).
Коротке повідомлення про українського вченого Сергія Гавриловича Навашина, який відрив цей процес.( слайд № 7).
Яйцеклітину часто називають латинським словом ovum, що і означає " яйце". Куряче яйце - яйцеклітина, з якою ми все добре знайомі. На цьому прикладі ви відразу можете побачити, як сильно яйцеклітина відрізняється від інших клітин. Куряче яйце це усього лише єдина окрема клітина. А тепер порівняєте його з клітинами, які настільки малі, що їх можна побачити тільки в мікроскоп. Насправді, живим є тількимікроскопічна плямочка на поверхні жовтка яйця. Усе інше - просто запас продовольства. Курчаті буде потрібно три тижні, щоб вирости з цієї мікроскопічної плямочки в маленьку істоту, що заповнила собою шкаралупу. Яйце повинне містити усі калорії, вітаміни і мінерали, в яких курча потребуватиме впродовж цих трьох тижнів. У людей(як і у інших ссавців) ситуація дещо відмінна. Яйцеклітина розвивається усередині материнського тіла. Незабаром після того, як запліднена яйцеклітина починає рости, формується орган, відомий під назвою плацента. У плаценті кровоносні судини дитини, що розвивається, дуже близько підходять до кровоносних судин матері. Поживні речовини, вітаміни, кисень - загалом, усе необхідне для підтримки життя - потрапляють з крові матері в кров дитини. Саме таким способом мати годує дитину. (Зверніть увагу на те, що кровоносні судини матері і дитини не з'єднуються. Ніякого змішування крові не відбувається!). Яйцеклітина була описана в 1827 р. К. Бером, а сперматозоїд в 1667 р. А . Левенгуком.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
V. Підсумок уроку.
Рефлексія. Метод « Дрід».
Оцінювання.
VІ. Домашнє завдання.
Порчитати §
Окремим учням підготувати:
- стадії гаметогенезу (можна у вигляді презентації);
- що таке гермафродит із грецької міфології?