Тема уроку. Розпізнавання та добирання протилежних за значенням слів. Перетворення тексту шляхом заміни окремих слів на протилежні за значенням.
Мета : учити учнів розпізнавати і добирати протилежні за значенням слова;
Формувати навички перетворення тексту шляхом заміни окремих слів на протилежні за значенням;
Розвивати критичне мислення , творчі здібності, увагу, спостережливість;
Збагачувати словниковий запас учнів;
Формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську;
Виховувати почуття товариськості.
Хід уроку
І Вступна частина
Перед початком уроку учень отримує сонечко , вирізане з паперу. На звороті написано цифри 1,2,3, 4, 5. Кожна дитина ,отримуючи сонечко , сідає за парти, розставлені для проведення уроку в групах, відповідно отриманого номера.
На отриманому сонечкові дітки малюють посмішку.
Сьогодні у вас на душі сонячно. Отже, зумієте своїм теплом зігріти своїх друзів.
У кожної групи на парті лежить конверт з буквами. Дітям потрібно скласти слово.
1-а : КОРАБЕЛЬ
2-а : ПОДОРОЖ
3-я: МОРЯКИ
4-а :ВІТРИЛА
5-а: ЦІКАВА (слайд 2)
Каліграфічна хвилинка: (слайд 3)
Кк Кк Кк ко ра аб ель корабель (слайд 4)
Два брати жили на світі,
Був один з них працьовитий,
А другий ледачий дуже.
Слухай казку про них, друже.
якщо один брат вставав,
Другий спать мерщій лягав.
Той стоїть, а той сидить.
Той мовчить, а той кричить.
Той хоробрий і правдивий,
Той брехливий, полохливий.
Той розумний, той дурний.
Той великий, той малий.
День і ніч брати сварились
І ніколи не мирились.
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.
Кожен рать повів свою,
Стрілись вороги в бою.
Із високим стрівсь низький,
На товстого йшов тонкий.
Стрів білявого чорнявий,
Огрядного — худорлявий.
На сумного йшов веселий,
На тендітного — дебелий.
Ця кривавая війна —
Нині сива давнина.
ІІ Основна частина
Голосно- тихо
Малий- великий
Здалеку- зблизька.
( учні по черзі пишуть на дошці)
2. Руханка «Море» (https://www.youtube.com/watch?v=602DoO6SuRE)
3. Тренувальні вправи(вправа 3,4)
- На острові знавців мови Ґаджик зустрів двох чоловіків (Слайд 7).
Гаджик просить описати їх, використовуючи протилежні за значенням слова:
Високий – низький.
Веселий – сумний.
Товстий – худий.
УДАВ МАВПОЧКА
Сумний Весела
Мовчазний Балакуча
Спокійний Рухлива
4.Гра- змагання від Родзинки.
- Кожна група дітей отримує картку зі словами – антонімами. Хто швидше з’єднає всі слова?(Додаток 5)
5. Перетворення тексту.
- На острові настав вечір, щоб дізнатися , який він був , Читалочка просить змінити виділені слова на протилежні.
Сонечко піднялося. Защебетали пташенята. Земля прокидається . Настав ранок. (Слайд 9, 10)
ІІІ Заключна частина.
а) «Скажи навпаки»
- Я називаю слово , а ви – навпаки:
Ніч, великі, широкі, стрибає, сміється.(додаток 6)
б) Гра з цеглинками(слайд 12)
2. Рефлексивне коло
- Скажіть про свій настрій.
- Що нового дізналися на уроці?
- Чого навчилися?
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5
Гра – змагання від Родзинки
Родзинка пропонує позмагатися – хто швидше добере протилежне за значенням слово
ЯСНО ЛІТО
ГОЛОСНО ДІВЧИНКА
ЗИМА ТЕМНО
ХЛОПЧИК ТИХО
РАНОК СМІЄТЬСЯ
МОКРИЙ ГОЛОДНИЙ
СИТИЙ ВЕЧІР
ПЛАЧЕ ХОРОШИЙ
ПОГАНИЙ СУХИЙ