Розробка уроку з біології "Різноманітність життя" 6 клас. Передбачає використання інтернет джерел. Містить приклад завдань Зовнішнього незалежного оцінювання
1
Тема: Різноманітність життя
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: таблиці з зображенням царств живої природи, доступ до інтернету,
Загальнодидактичні методи: пояснювально-ілюстративний та частково-пошуковий.
Терміни та поняття: природа, система живої природи, біологія, спостереження, експеримент, таксон, класифікація, систематика, особливості живого, бінарна номенклатура, вид, таксон.
Після уроку: учень оперує термінами: біологія, спостереження, експеримент; розрізняє:
об’єкти живої природи; практикує: метод спостереження біологічних об’єктів; свідомлює:
взаємозв’язки між об’єктами природи; робить висновки: про пізнаванність природи; оцінює значення: біологічних знань у практичній діяльності людини (медицині, сільському господарстві, у справі охорони природи тощо)
Хід уроку
1.Організаційний етап.
2. Перевірка домашнього завдання
Біологічний диктант
Питання від ЗНО:
А порівняльно-описовий
Б моделювання
В експериментальний
Г моніторинг
А моніторинг
Б моделювання
В порівняльно-описовий
Г експериментальний
Метод досліджень, який застосовано під час отримання наведених даних,
А моніторинг
Б експериментальний
В моделювання
Г порівняльно-описовий
Обговорення
3.Оголошення теми та завдань уроку
Привітання вчителя. Повідомлення теми та задач уроку.
На уроці учні:
4. Мотивація отримання нових знань.
Обговорення
5. Актуалізація опорних знань.
Робота у групах
Завдання:
Ви маєте набір об’єктів, які знаходяться на іншій планеті, що буде колонізована людством.
А) Як вам розрізнити живі та неживі об’єкти? За якими ознаками ви це зробите?
Б) Як виявити небезпеку з боку живих об’єктів? Яким чином можна розподілити живі істоти на планеті-колонії?
6. Формування нових знань
План.
1. Особливості живого
Під час обговорення завдання А кожна з груп називає певні ознаки життя:
Всі ці особливості живого організму називають функціями живого. Важливою ознакою живого є і те, що живі організми становлять собою складніші і більш упорядковані системи, ніж компоненти неживої природи.
2. Біорізноманітність
Обговорення завдання Б.
Робота з інтернет-ресурсами. Користуючись підручником або інтернет-джерелами знайдіть відповіді на питання:
Учні разом з вчителем заповнюють таблицю.
Царство |
Представник |
Значення |
віруси |
|
біозброя, нанотехнології, захворювання |
дроб’янки |
|
санітари планети, захворювання, біозброя, генна інженерія, добрива, їжа |
гриби |
|
їстівні, отруйні; медицина, пестициди, виробництво лимонної кислоти; хліб (дріжджі) |
тварини |
|
санітари лісу, їжа, хутро, клонування, добрива, молоко, яйця тощо |
рослини |
|
дають кисень, добрива, їжа, вітаміни тощо |
3. Класифікація живого. Систематика.
Фронтальна бесіда
Знайдіть відповідь, що таке СИСТЕМАТИКА?
ПОДВІЙНА (БІНАРНА) НОМЕНКЛАТУРА – це спосіб найменування видів двома словами, де перше слово – це назва роду, а друге видовий епітет. Наприклад, Ромашка лікарська.
Запис у зошиті
ОСНОВНІ СИСТЕМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ЦАРСТВА РОСЛИНИ
Царство → Підцарство → Відділ → Клас → Порядок → Родина → Рід → Вид.
ОСНОВНІ СИСТЕМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ЦАРСТВА РОСЛИНИ
Царство → Підцарство → Тип → Клас → Ряд → Родина → Рід → Вид.
Робота з підручником, відповіді на запитання:
6. Систематизація та узагальнення знань
Фронтальна бесіда
Творче завдання
Придумайте назву інопланетної тварини або рослини. Дайте їй систематичне положення за прийнятою на Землі систематикою.
7. Домашнє завдання.
8. Підбиття підсумків уроку.
Учні роблять висновок щодо отриманих знань.