Урок розвитку зв’ язного мовлення.
Тема: Побудова тексту за поданим початком. Турбота зігріває в холодну пору.
Мета: вчити учнів будувати текст-міркування та текст- розповідь за даним початком; розвивати вміння слухати і поповнювати словничковий запас новими словами; виховувати дбайливе ставлення до птахів, вправляти дітей у добрих справах.
ХІД УРОКУ
1. Організаціонний момент.
2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Сьогодні до класу залетіли пташки ( ілюстрації горобця, синички, дятла, сороки).
2.1. Аудіювання.
- Послухайте вірш Марійки Підгірянки «Пташки зимою». Зверніть увагу, про яких пташок розповідається; з яким проханням пернаті звертаються до людей.
«Пташки зимою»
Горобчик:
— Цір-цір, цір-цір,
Вийди, Івасю, надвір!
Синичка:
— Час-час, час-час,
Вийди, Марусю, до нас!
Посмітюшка:
— Цинь-цинь, цинь-цинь,
Хлопчику, зернятко кинь!
Жовтобрюшка:
— Ціть-ціть, ціть-ціть,
Нас рятувати спішіть!
Всі пташки:
— Цір-цір, ціть-ціть,
Діти кохані, спішіть!
Цинь-цинь, час-час,
Подбайте, діти, про нас!
На сніданочок для пташки
Киньте зерен, киньте кашки.
Ми ж все літо працювали —
Сади з черви обчищали,
Ще й співали всім на втіху,
Світ навколо звеселяли!
2.2. Робота в парах. Перевірка сприймання.
* Про яких пташок говориться у вірші?
а) ластівку, зозулю, стрижа
б) горобчика, синичку, посмітюшку, жовтурку
в) шпака, соловейка, лелеку
* З яким проханням птаки звертаються до людей?
а) зігріти
б) кинути їм зерна , кашки
в) забрати додому
* Що робили пташки взимку?
а) працювали, сади з черви обчищали
б) відлітали в теплі краї
в) будували гнізда
2.3.Актуалізація знань учнів.
- Чи можна цей вірш назвати текстом?
а) Метод «ПРЕС»
Я вважаю…
Тому що….
Наприклад,….
Отже,….
Б) Фронтальна бесіда.
- Які бувають тексти?
-З яких частин складається тест?
- Сьогодні на уроці будемо вчитися складати текст за даним початком.
- Продовжіть речення : « Якщо відповідаємо на запитання що відбулося?, це текст-….Якщо відповідаємо на запитання чому?, це текст - ….?
3. Робота над темою уроку.
3.1. Складання тексту-міркування за схемою.
- Пригадайте будову тексту-міркування( Твердження, доказ, висновок)
- За даним початком і схемою побудуйте текст.
Твердження: Для багатьох птахів зима – ворог.
Висновок: Отже, пташкам потрібно допомагати.
Руханка
3.2. Складання тексту-розповіді. Робота в групах.
а) Читання початку тексту. Розгляд малюнка.
Настала зима. Випало багато снігу. Важко пташкам знайти їжу.
( кожна група має малюнок)
б) Складання тексту усно(кожна група складає свій текст)
в) Запис тексту у зошит.
Учні нашого класу вирішили допомогти пернатим.
Ми зробили годівничку і повісили на дерево біля школи. Насипали пташкам різних зернят.
До годівнички прилітали пташки.
г) Перевірка написаного (один учнів з кожної групи читає текст, який створили).
3.3.Гра « Впіймай пташку».
- Які пташки могли прилетіти до годівниці: зимуючи чи перелітні?
- Я називаю птахів, якщо птах зимуючий, ви плескаєте в долоні.
Синичка, зозуля, сойка, соловейко, дятел, ворона, горобець, лелека, ластівка, снігур…
4.Рефлексія.
4.1.Інтерактивна гра «Мікрофон»
- Хто з вас змайстрував годівничку або має її вже біля свого будинку?
- Як ви її робили?
- Що насипаєте пташкам в годівницю?
- Людина приходить у цей світ , щоб творити добро, допомагати ближнім, дбати про братів наших менших, жити у злагоді зі своєю совістю, робити цей світ добрішим і кращім.