11 клас
Розробка уроку з історії України
Суверенізація України на зламі 1990-х років
Мета: визначити політичні передумови суверенізації України;
розкрити значення виборів до Верховної Ради України 1990 року;
проаналізувати головні положення Декларації про державний суверенітет України;
визначити причини, наслідки та значення Революції на граніті;
формувати вміння, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, узагальнювати;
виховувати гордість за свій народ, його героїчне минуле.
Обладнання: підручники, карта України, презентація «Відновлення незалежності України», відео «Революція на граніті».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма проведення: інтерактивний урок.
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Міні - дискусія
Хто знає, береже минуле,
І вміє шанувать сучасне,
Лиш той майбутнє
Вивершить прекрасне.
ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Сьогодні ми поринемо в самий цікавий період історії України. Як він названий в темі уроку?
Розпочнемо з подій, що цьому передували: (слайд 27 )
1989 рік – зміна керівництва КПУ – на пленумі ЦК КПУ обраний В.Івашко;
21 січня 1990 року – акція «Живий ланцюг» від Львова до Києва, в якому взяли участь 800 тисяч жителів України;
Березень 1990 року – позачерговий з’їзд народних депутатів СРСР: запровадження посади Президента СРСР (Михайло Горбачов);
скасування статті 6 Конституції СРСР та УРСР;
4 березня 1990 року – альтернативні вибори до Верховної Ради УРСР.
Наслідок:
16 липня 1990 року – ухвалення Верховною Радою УРСР Декларації про державний суверенітет України.
2. Прийом «Тлумач»
Робота з історичними термінами: (слайд 28)
«Живий ланцюг», стаття 6 Конституцій СРСР та УРСР, альтернативні вибори, суверенітет, декларація.
3. Прийом «Поміркуй, обгрунтуй.» (Перегляд слайдів презентації 30, 31, 32)
- Який документ був прийнятий Верховною Радою 16 липня 1990 року?
- Чи можна вважати, що депутати одноголосно проголосували за Декларацію?
- Прочитайте головні положення Декларації про державний суверенітет України. (слайд 13)
- Які республіки СРСР раніше від нас схвалили Декларації про державний суверенітет? (1990 рік: 11 березня – Литва, 12 червня – Росія)
4. Перегляд відео «Революція на граніті» та заповнення таблиці:
https://youtu.be/J0SBB3FjnXw
1 |
Учасники |
|
2 |
Дата |
|
3 |
Основні вимоги |
|
4 |
Наслідки |
|
5 |
Значення |
|
5. Бліцопитування «Ти – мені, я – тобі»
(працюють 2 учні, які змінюють свої ролі після 3 питання:
1-3 питання – 3 відповіді; 4-5 питання – 2 відповіді)
Перевіримо правильність записів у таблиці:
Учасники |
157 студентів з 24 міст України (студентське голодування на площі Жовтневої революції (Майдан Незалежності)) в Києві) |
Дата |
2-17 жовтня 1990 року |
Основні вимоги |
|
Наслідки |
Позитивні:
Негативні:
|
Значення |
Пробудження свідомості українського народу. Активізація політичної діяльності молоді |
5. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.
Учні виконують тестові завдання, розміщені на слайдах 33, 34
1.Оберіть правильні твердження.
Основні риси суспільно-політичного життя в Україні в 1985—1991 рр.:
(3 бали)
А) різке збільшення бажаючих вступити до КПУ та ЛКСМУ;
Б) різке зростання інтересу читачів до публікацій періодичних видань, збільшення тиражів газет і журналів;
В) перегляд та критичне переосмислення історії України;
Г) проведення масових мітингів із вимогами припинити перебудову;
Д) швидке формування та розвиток національно-демократичного руху.
2. Розташуйте події у хронологічній послідовності: (5 балів)
А) Ухвалення Декларації про державний суверенітет України;
Б) Альтернативні вибори до Верховної Ради України;
В) Акція «Живий ланцюг» від Львова до Києва;
Г) Революція на граніті
Д) Скасування статті 6 Конституції СРСР та УРСР.
3. Випишіть у 2 колонки
Причини та наслідки Революції на граніті: (3 бали)
- підготовка нового союзного договору;
- відставка прем’єр-міністра В.Масола;
- віковий ценз виборців - 25 років;
- в Москві не визнають державних суверенітетів республік;
- проведення перевиборів до Верховної Ради УРСР;
- заборона виходу зі складу СРСР.
6. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Вправа «Незакінчене речення»
Продовжити речення:
7. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 26.
Підготувати відповіді на питання щодо формування логічної (7-9 балів) та мовленнєвої компетентності. ( 10-12 балів) Вільний вибір