Тема "Що означає бути громадянином своєї держави"
Мета: сформувати у учнів уявлення про поняття «громадянин», «громадянський обов'язок»; творити умови для розвитку критичного мислення при розв'язанні правових ситуацій; сприяти вихованню поваги до морального досвіду поколінь, поважне ставлення до прав людини.
Тема "Що означає бути громадянином своєї держави"
Мета: сформувати у учнів уявлення про поняття «громадянин», «громадянський обов’язок»; творити умови для розвитку критичного мислення при розв’язанні правових ситуацій; сприяти вихованню поваги до морального досвіду поколінь, поважне ставлення до прав людини.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Основні поняття:громадянство,апатриди, біпатриди.
Очікувані результати:
Після уроку учні можуть
- пояснювати терміни;
- аналізувати юридичні ситуації;
- критично мислити в нестандартних правових випадках.
Хід уроку
І. Рефлексія
Перевірка домашнього завдання
- Правовий диктант
А)права дитини б)громадянські права г)політичні права
Д)культурні права е)права і свободи людини
Є)Загальна декларація прав людини.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Основна частина.
Вивчення нового матеріалу:
1 План уроку
1. Що означає бути громадянином держави.
2. Як набути громадянства України.
3. За яких підстав припиняється громадянство України.
1.1 Розповідь вчителя (1 питання)
1.2 Робота з термінами
- громадянство; - іноземець; - апатрид; - біпатрид;
учні висловлюють своє бачення , що означає бути громадянином:
~ Коли людина бере участь у подіях, пов’язаних з життям країни, вона є її громадянином, і про це потрібно пам’ятати завжди.
~ Бути сином або дочкою своєї країни означає робити все для її процвітання.
~ Бути громадянином означає відповідальним за долю країни.
~ Під громадянськістю розуміється уміння берегти свою країну.
~ Кожна людина забов’язана виконувати свій громадянський обов’язок.
~ У громадян України є обов’язок любити країну, захищати її, поважати її символи, культуру, мову, традиції.
~ Справжній громадянин наділений не тільки громадянськими якостями, але й громадянськими почуттями: почуттям любові, відповідальності, причетності, гордості за свою країну, провини.
~ П’ятикласники можуть теж виконати свій громадський обов’язок: берегти природу, шанувати традиції, символи, культуру та ін.
~ Не обов’язково бути дорослим, щоб виявити свої громадські почуття.
1.4 Самостійна робота
Прочитайте статтю 4 Конституції України і поясніть :
- Що таке єдине громадянство?
- Чому більшість держав не дають права своїм громадянам стати біпатридами ?
2.1Розповідь вчителя ( 2 питання )
2.2 Колективна робота ( конспектування)
- Підстави набуття громадянства України:
А)за народженням
Б)за територіальним походженням :
В)внаслідок прийняття до громадянства ;
Г)внаслідок поновлення в громадянстві ;
Д)внаслідок встановлення опіки над громадянами визнаними недієздатними.
2.3 Робота в парах
Розв’язування юридичних задач
1) Семирічний Вася народивсь в сімї громадян України. Одного разу він запитав у вчительки «Маріє Іванівно , у мене ж нема паспорта , то що – я не громадянин України?»Вчителька відповіла
2) Громадянин Естонії звернувсь до президента України з проханням надати йому громадянство України й отримав відповідь , що ,згідно з законодавством України
3) Колишня громадянка України після 7 років проживання в Ізраїлі повернулася в Україну . Комісія при президенті з питань громадянства задовольнила її прохання і вона
4) У пари апатридів ,які проживають в Україні, народилась дитина. Батьки збентежені – невже і їхня дитина залишатиметься особою без громадянства , аж доки вони не набудуть громадянства України. Юрист їм відповів
5) Мойсеєнко Валентина – громадянка України , народила двох дівчаток. Батько дитини – громадянин Сирії Аль Махмед постійно проживає в Україні. Він впевнений , що його доньки стануть громадянами
6) Під час відвідування батьків , які проживають у Білорусі, у громадян України Іваненків народилась донька. Вони вважають її громадянкою
2.4 За допомогою методу «Карта ідей» дайте відповідь на такі питання : «Що спільного і відмінного між»:
- підставами набуття громадянства за народженням і походженням
- прийняттям до громадянства та поновленням в громадянстві
- виходом з громадянства та втратою громадянства
- громадянством та підданством.
3.1 Розповідь вчителя (3 питання)
3.2 Робота в парах
Розгляньте юридичні ситуації
1)Громадянин Білорусі хоче прийняти громадянство України. Він вільно розмовляє українською мовою , має власне кафе в Україні . не порушував закони України. Яких умов йому ще слід дотриматись щоб стати громадянином України?
2)Особа без громадянства проживає в Україні останні 4 роки , має власну квартиру . отримує пенсію , вивчила українську мову , не притягувалась до юридичної відповідальності , подала заяву про прийняття до громадянства України. Яку відповідь вона отримає?
3) Батьки Антона К. (14 років ) переїжджають на постійне місце проживання в Росію , змінюючи при цьому громадянство України на російське. Антон не бажає переїжджати, змінювати громадянство і хоче далі жити в Україні з бабусею.Як буде вирішена ситуація.? Чи буде врахована думка дитини?
4)У сімї громадян України , що перебувають на заробітках в Італії , народилась дитина. Громадянином якої країни буде дитина?
3.3 Метод «Мозковий штурм» .
Продовжіть речення
«Громадянство України для мене це - ……..»
3.4 Дискусія «Подвійне громадянство – за і проти»
ІV. Підсумки уроку
V. Заключна частина.
Домашнє завдання
*вивчити параграф
*Відповісти на питання «Навіщо вам паспорт якщо Ви вже маєте свідоцтво про народження?»