На даному уроці учні закріплять й узагальнять знання про прикметник, його роль у реченні. Сформують вміння вживати прикметники в усному і писемному мовленні. Навчаться висловлювати оцінні судження щодо якості своєї роботи.
Тема: Узагальнення знань про прикметник.
Мета: Закріплювати й узагальнювати знання учнів про прикметник, його роль у реченні. Формувати вміння вживати прикметники в усному і писемному мовленні. Формувати вміння висловлювати оцінні судження щодо якості своєї роботи. Розвивати зв’язне мовлення дітей. Виховувати любов до краси рідної природи, мови, прагнення творити добро.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Встаньте , діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»
ІІ. Постановка учбового завдання.
Урок – це пошук і це справді свято,
Корисного дізнаємось багато,
Урок повинен буть цікавим,
Спокійним та не дуже млявим,
Повинні учні тему закріпити,
Усе що знають про прикметник повторити.
Рефлексія настрою.
-Покажіть свій настрій на початку уроку, та свою позицію на сходинках з теми «Прикметник».
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Знати:
Вміти:
Цінувати:
ІУ. Повідомлення теми уроку.
-Отже, сьогодні ми будемо узагальнювати свої знання з теми «Прикметник»
- Давайте ж пригадаємо, що ви пам’ятаєте про прикметник.
1. Робота в парах змінного складу «Розкажи партнерові»
2. Узагальнення вивченого і повтореного.
У. Практична частина.
Робота в зошитах.
- Перший пункт плану Каліграфічна хвилинка «Чарівна ручка»
- Відгадайте загадку:
Де вона проходить –
Там травиця сходить,
Квіти розцвітають,
Солов' ї співають. (Весна)
В вв ве ви во ву
Весна
Весна веснонька веснянка
(Відкривається малюнок весняної галявини, на якій поступово будуть з'являтися перші весняні квіти і давати завдання.)
За 1 хвилину в тексті знайти і виписати прикметники.
Найсвітліше в листяному лісі буває ранньої весни. Під сонячним промінням швидко збільшуються чорні круги талої землі навколо дерев. Між зеленими
листочками загорілися жовтенькі зірочки гусячої цибульки.
Перевірка
- Наступна квітка фіалка.Принесла вам завдання , яке ви виконаєте по варіантах.
І етап:
І в. Підручн. Впр 130. Спиши, добираючи для заміни слова з довідки.
Повіяв теплий вітер. Світить тепле сонечко. День став по-весняному теплий. Повертаються з теплих країв перелітні птахи.
Слова для довідок: лагідний, весняний, ласкавий, гарний, приємний, легенький, далекий.
ІІ в. Підручн. Впр. 131. Спиши, розкриваючи дужки.
Ми любимо весну (зелена, чудесна),
і грімницю у тучі, і дощик (співуча),
і луки (широка), і ріки (глибока), і поле (весела),
і (рідна) оселі, і цвіт у маю — всю землю свою.
Михайло Стельмах
ІІІ в. Знайти прикметники і виписати в зошит.
З – під торішнього листя соромливо виставив свою фіолетову квітку сон. Щоб не боятися нічного холоду, сон надів на себе пухнасту шубку.
- Квітка підсніжника принесла вам нове завдання.
ІІ етап:
Ів. З поданих груп слів скласти речення. Підкреслити прикметники.
Роса, травнева, вівса, краща. (Травнева роса, краща вівса)
Рік, день, квітневий, годує. (Квітневий день рік годує)
Ледачого, весна, любить, не. (Весна ледачого не любить)
ІІв. Дид. матер.с 78 впр.28.
Спиши розкриваючи дужки. Вживай прикметники у тому роді й числі, якого вимагають іменники.( 4 речення)
Настала весна. (Теплий) проміння сонця зігнало сніги. З гір потекли (швидка) струмочки. Зеленіє (молоді) травичка.
ІІІв. Дид. матер.с 83 впр. 8.
Пошир текст прикметниками і запиши. ( 4 речення)
На небі з'явилось ... сонечко. Воно почало посилати на землю своє ... проміння. Прокинулась від ... сну природа. Зацвіли перші ... квіти.
Слова для довідок: ясне, тепле, зимового, весняні, молода, зелені.
- А ось завдання від квітки рясту.
ІІІ етап:
Ів. Скласти загадку про весняну квітку.
Розпочинай загадку такими словами:
Що за квітка, відгадайте:
Квіточка…
Стебельце…
Листочки…
ІІв. Скласти речення, підкреслити прикметники.
На, хрущів - , сухе, літо, багато.( Багато хрущів – на сухе літо)
Дощ, зайвим, не буває, весняний.( Весняний дощ зайвим не буває)
Багряні, віщують, зорі, вітер.( Багряні зорі віщують вітер)
ІІІв. Встав потрібні за змістом прикметники і запиши речення.
Сойки мають ... пір'я: на голові … чубчик, а на крилах … плямки. Сойка дуже ... , навіть …птах. ... їжею сойки є жолуді.
Слова для довідок: строкате, червонуватий, яскраві сині, обережний, полохливий, улюбленою.
Фізхвилинка.
-Квітка сон пропонує наступне завдання.
ІУ етап: Спільне завдання:
Виписати іменник + прикметник.
Весна чарівниця, неначе цариця
Наказ свій послала, щоб краса вставала.
І проліски, й травка, й зелена муравка,
І кульбабка рясна, і фіалочка ясна,
Всі квіти весняні, веселі, кохані.
З – під листя виходять, голівки підводять
От сну зимового до сонця ясного!
( О.Пчілка)
-Останнє завдання від проліска.
Робота в групах
І група: Добери до прикметників антоніми. Запиши.
Широкий —..., здоровий —...,
дешевий —..., веселий —...,
високий — ..., новий — ... .
ІІ група: Скласти сенкан Весна
ІІІ група: Спиши. Визнач число і рід прикметників.
Зелена трава вкрила землю. Весело дзюркотить весняний струмочок. Зацвіли перші квіти.
ІУ група: Склади розповідь про весну, використавши прикметники. (3 – 4 реч.)
УІ. Рефлексія
- Погляньте, яка гарна весняна галявина розквітла в нашому класі, завдяки вашій наполегливій праці , ви старались і виконали всі завдання!
Бережіть природу!
Гра "Незакінчене речення"
На уроці ми...
Мені сподобалось...
Я дізнався...
Було важко...
Я запам"ятав.....
УІІ. Д/з