Урок - подорож, під час якого джерельце прямує до моря, зустрічаючи перешкоди. Учні прибирають їх, виконуючи завдання, знайомлячись з роллю префіксів у словах, їх словотворчою функцією, з'ясовуючи лексичні значення слів з найуживанішими префіксами, розвиваючи спостережливість, уміння порівнювати. кінці уроку
Мета. Ознайомити учнів з роллю префіксів у словах, їх словотворчою функцією; вчити з'ясовувати лексичні значення слів з найуживанішими префіксами; розвивати спостережливість, уміння порівнювати; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Мовний матеріал, прислів'я, ілюстрації про працю дітей.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Привітання
- Сьогодні у нас незвичайний урок. До нас прийшли гості, поверніться до них, привітайтеся.
2. Рефлексія.
- З яким настроєм ви прийшли на урок?
II. Вивчення нового матеріалу.
1. Каліграфічна хвилинка.
Дд Жж Дж дж ере джерело
—Назвіть слова-синоніми до слова джерело. (Криничка, ключ.)
—Запишіть спільнокореневі слова у каліграфічну хвилинку.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
(Починаю будувати асоціативний кущ.)
ЗНАТИ ВМІТИ
префікс виділяти префікс
місце префікса у слові утворювати нові слова за
позначення префікса допомогою префіксів
написання префікса зі словами
роль у слові
Повідомлення науковця:
Не вся дощова вода стікає з поверхні прямо в річки. Частина її просочується в ґрунт. Під землею вона накопичується, а потім б’є у місцях, які називаються джерелами.
—Джерело засипало листям, воно розлилося по лісі і може перетворитися на болото. Як йому допомогти? (Вичистити, обкласти камінням.)
3. Спостереження над мовним матеріалом.
дорогий — предорогий
писати — записати
свято — відсвяткувати
родина — поріднились
нести — принести
вода — підводна
чесати — розчесати
лад — безладдя
—Яка частина стоїть перед коренем у словах другого стовпчика?
—Як пишеться префікс зі словами? (Разом.)
Висновок. Частина слова, яка стоїть перед коренем, називається
префіксом.
(Продовжую будувати асоціативний кущ.)
—А наше джерельце подорожує шлях далі й перетворилося на струмок. Але йому дорогу перегородили гілки старого дерева. Приберемо їх, якщо попрацюємо з підручником.
4. Робота з підручником.
а) Вправа 240.
—Наше джерельце прямує до річки, але на її берегах повно сміття, а приберемо ми його, якщо попрацюємо в групах.
б) Робота в групах.
1 група. Вправа 241.
2 група.
Джерельце
Уночі над степом прошуміла злива.
Гомінке джерельце в балці зашуміло.
Ми взяли лопату, шлях йому звільнили
ще й малу вербичку поруч посадили.
в) Засвоєння правила та ознайомлення зі способом графічного позначення префікса (с. 100).
Фізкультхвилинка.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Вправа 242.
(У слові порозчищаю два префікси по- і роз-.)
2. Коментоване письмо (вправа 243).
3. Робота з прислів'ями.
Поспішиш — людей насмішиш.
Посієш вчасно — вродить рясно.
4. Робота з текстом (вправа 244).
—Випишіть у стовпчик виділені слова. Позначте у них корені
і префікси.
IV. Підсумок уроку.