Розробка уроку в 9-му класі за темою" Ecology"

Про матеріал
Розробка уроку в 9-му класі за темою" Ecology" до підручника Enterprise 3, Express Publishing
Перегляд файлу

Предмет : англійська мова

Тема: Problems of the planet/ Екологічні проблеми

Клас: 9

Мета уроку:

—Презентувати та активізувати нові ЛО

— Розвивати вміннясприйняття тексту на слух.

Розвиватикомунікативніздібностіучнів.

Розвиватинавички письма.

Розвиватинавички роботи з текстом

— Виховувати культуру спілкування з усіма живими формами на планеті та формувати прагнення до збереження навколишнього середовища.

Очікувані результати в кінці уроку

Учні:

- зможуть розпізнавати і вживати нові лексичні одиниці

- зможуть працювати з текстом у режимі skimming&scanning

- вести короткий діалог

- зможуть зрозуміти та опрацювати інформацію отриману на слух

-  аналізувати та критично осмислювати отриману інформацію, робити висновки

Наскрізні лінії:Екологічна безпека та сталий розвиток

Компетентності:

Розвивати екологічне мислення під час опрацювання текстів, аудіо та відеоматеріалів; сформувати готовність обговорювати питання пов’язані із збереженням навколишнього світу.

Обладнання та матеріали:екран, комп’ютер, проектор, підручник Enterprise 3 (ExpressPublishing)роздатковий матеріал

ХІД УРОКУ

 

I.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Привітання.

Т: Hello, children! Nice to meet you. Ps:Hello! Nice to meet you too!

Повідомлення теми та мети уроку.

T:Let'sstartourlesson. Today we are speaking about our planet and the problems it is facing.

Уведення в іншомовну атмосферу.

  1. Listentothepoem (Ex 1, p 78, (CD 3, track12)). What is it about? Do you agree or disagree? Prove.- Pupils answers.
  2. Open your textbooks (p 78, Ex 2). Match the pictures to the problems. What do you think has caused this problems? What are the solutions? - Pupils answers.

 

II. ОСНОВНАЧАСТИНАУРОКУ

  1. Розвиток навичок читання

1.1 SKIMMINGAnd now you have 2 minutes to look through the text Ex.4 p. 79. Tell me what problems are mentioned.Pupils answers.

  1. SCANNINGLet`s work close with the text. While reading we have to pay attention to the words in bold and try to explain them. Also our task is to match the headings to the paragraphs.
  2. This time you have to listen to the sentences to say if they are TRUE or FALSE.
  1. Rare plants and animals are disappearing. T
  2. We all can plant trees and adopt animals. T
  3. Birds and animals get new houses. F
  4. Cars and factories are giving off safe fumes. F
  5. Sea life will never be threatened extinction. F
  6. Trees are cut down for papers and fields for cattle farms. T
  7. Our rivers are all clean and safe. F
  1. Опрацювання ЛО

Fill inthe correct words. (Ex 7p 80)

  1. Розвиток навичок письма та говоріння

Read the text again and make notes under the headings

PROBLEM – CAUSE – EFFECT.

Which problem do you think is the worst? Why?

Pupils answers.

  1. Розвиток навичок сприйняття мови на слух.

And now we`ll watch a video about endangered animals and discuss it. Be ready to say what problems are raised. What feelings did you have while watching? Discuss these questions in pairs. MICHAEL JACKSON - EARTH SONG

https://www.youtube.com/watch?v=XAi3VTSdTxU&list=PLitLzrkcD7RGDrzXPHmAGJig3JxSsM2Ny&index=2&t=0s

Після перегляду відео, учні обговорюють його у парах.

Now while listening and watching the second time your task will be to fill in the missing words in the song.(handouts)

Учні об’єднуються у пари. Дивляться відео 2-ий раз та заповнюють пропуски.

 

Earth Song

What about sunrise
What about _____
What about all the things that you said
We were to gain
What about killing fields
Is there a ____
What about all the things
That you said were yours and mine

Did you ever stop to____
All the blood we've shed before
Did you ever stop to notice
This crying____, these weeping shores

Aah, ooh

What have we done to the ____
Look what we've done
What about all the____
That you pledge your only son

What about flowering fields
Is there a time
What about all the ____
That you said was yours and mine

Did you ever stop to notice
All the ____dead from war
Did you ever stop to notice
This crying earth, these weeping shores

Aah, ooh
Aah, ooh

I used to dream
I used to glance beyond the ____
Now I don't know where we are
Although I know…

Earth Song

What about sunrise
What about rain
What about all the things that you said
We were to gain
What about killing fields
Is there a time
What about all the things
That you said were yours and mine

Did you ever stop to notice
All the blood we've shed before
Did you ever stop to notice
This crying Earth, these weeping shores

Aah, ooh

What have we done to the world
Look what we've done
What about all the peace
That you pledge your only son

What about flowering fields
Is there a time
What about all the dreams
That you said was yours and mine

Did you ever stop to notice
All the children dead from war
Did you ever stop to notice
This crying earth, these weeping shores

Aah, ooh
Aah, ooh

I used to dream
I used to glance beyond the stars
Now I don't know where we are
Although I know…

 

 

III. Рефлексія

Бесіда з учнями. Вчитель питає учнів, що нового вони дізнались на уроці, що їм сподобалось. Вчитель починає фразу, учні закінчують її: «На уроці ми навчились …  .

Home-school links Вчитель пропонує учням вдома знайти та підготувати інформацію ( відеоролик) про будь-яку екологічну проблему

Home task WBp. 57Ex. 1-3 ( write)

 

Список використаних джерел:

 

  1. https://www.youtube.com/watch?v=XAi3VTSdTxU&list=PLitLzrkcD7RGDrzXPHmAGJig3JxSsM2Ny&index=2&t=0s

 

 

 

 

docx
Додано
23 жовтня 2020
Переглядів
795
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку