Тема: "В оточенні звуків музики"

Про матеріал
МЕТА: формування міжпредметної компетентності учнів. ЗАВДАННЯ: Освітні: активізувати вживання лексики по темі «Музика», формування умінь у використанні мовних стратегій у монологічних висловлюваннях, розширення словникового запасу, розвиток навичок співпраці через роботу в парі і групах, навчання аналізувати і узагальнювати матеріал, робити висновки. Розвиваючі: розвиток в учнів пізнавального інтересу, пам’яті, уваги, розвиток умінь навчального співробітництва при виконанні колективного пізнавально-пошукового завдання розвиток монологічного висловлювання (з опорою), розвиток аналітичного та критичного мислення учнів, розвиток вміння учнів працювати в групі, розвиток навичок монологічної мови, аудіювання з вибірковим розумінням у форматі ЄДІ, формувати в учнів здатність працювати в різних режимах (вчитель-учень, учень-учень, учень-клас). Виховні: розвивати активну життєву позицію, виховувати почуття прекрасного, виховання естетичного смаку, інтересу до музики, розвиток художнього смаку, розширення кругозору учнів. Тип уроку: урок закріплення нової лексики і мовних зразків з використанням мультимедійної презентації. Оснащення: комп’ютер, проектор, екран. Міжпредметні зв’язки:музика.
Перегляд файлу

Розробка уроку англійської мови в 9 класі по темі

«Surrounded by the Sound of Music»

 

МЕТА: формування міжпредметної компетентності учнів.

ЗАВДАННЯ:

Освітні: активізувати вживання лексики по темі «Музика», формування умінь у використанні мовних стратегій у монологічних висловлюваннях, розширення словникового запасу, розвиток навичок співпраці через роботу в парі і групах, навчання аналізувати і узагальнювати матеріал, робити висновки.

Розвиваючі: розвиток в учнів пізнавального інтересу, пам’яті, уваги, розвиток умінь навчального співробітництва при виконанні колективного пізнавально-пошукового завдання розвиток монологічного висловлювання (з опорою), розвиток аналітичного та критичного мислення учнів, розвиток вміння учнів працювати в групі, розвиток навичок монологічної мови, аудіювання з вибірковим розумінням у форматі ЄДІ, формувати в учнів здатність працювати в різних режимах (вчитель-учень, учень-учень, учень-клас).

Виховні: розвивати активну життєву позицію, виховувати почуття прекрасного, виховання естетичного смаку, інтересу до музики, розвиток художнього смаку, розширення кругозору учнів.

Тип уроку: урок закріплення нової лексики і мовних зразків з використанням мультимедійної презентації.

Оснащення: комп’ютер, проектор, екран.

Міжпредметні зв’язки:музика.

Хід уроку:

I Організаційний момент

Teacher: Good morning! Sit down, please. I am glad to see you very much. We are so pleased to see our guests today and we will try to make our lesson useful and interesting. Have a look at the screen, please. You can see different pictures. Try to guess what we are going to speak about today.

Відповіді учнів……………

Today we will speak about people who enrich the world of music in this or that way. Today we are going to speak about music and what kinds of music teenagers like to listen to.

II Фонетична зарядка

So now look at the screen and repeat the words after me all together

Vocabulary of the lesson

Musical styles:

1. classical - класична

2. pop music-популярна музика

3. folk music-фольклор, народна музика

4. dance music -танцювальна музика

5. jazz -джаз

6.country music-музика в стилі «кантрі»

7.bard-бард, співак, автор (bardic songs)

8.heavy metal-cтиль «хеві метал»

9.rap-реп

10.rock music-рок

11. rock’n’roll-рок-н-ролл

12.techno-стиль «техно»

T: Give me the opposite meanings from the following words

1. pleasant- (unpleasant)

2. boring- (interesting)

3.soft- (hard)

4.quite-(noisy)

5.modern-  (out –of- date-застарілий)

6.like – (dislike)

7 adore-обожнювати hate-ненавидіти

8.wonderful- (dreadful)

III Мовна зарядка

Teacher:

  • What role does music play in your life?
  • Where can we hear music?
  • What do you think about when you listen to music?
  • What musical styles do you know?
  • What styles of music are popular in our country?
  • What is your favourite singer?
  • How can you express yourself?
  • When do you listen to music?
  • Is it difficult to live without music?
  • What great musicians do you know?
  • How often do you buy CDs?
  • Can you play any musical instrument?
  • Do your parents like the same music as you?

IV Now look at the screen. Today we have a very interesting trip to musical planets. And now we are flying to the first planet – classical music. What great composers do you know? Try to guess. На екрані представлені описи відомих композиторів, за якими учні повинні назвати імена великих композиторів.

Now Artem will go to the blackboard and tell us about one of the greatest composer all over the world. Учень розповідає про Вольфанга Моцарта з комп’ютерною презентацією.

Now you will listen to different musical instruments. Try to guess what musical instrument will be playing. Учні відгадують звучний інструмент, називають його по-англійськи.

V Let,s continue our fly. The next planet is rock music. Comment these facts, please.

 

SOFT ROCK

The Beatles, The Rolling Stones

HARD ROCK

Deep Purple, Scorpions, Led Zeppellin

ANTI ROCK

ABBA, The Clash, Eminem

TECHNO ROCK

The Krattwerk, Prodigy

ELECTRO ROCK

Scooter, Rammstein, Linken Park

 

Let,s listen to the information about one of the most famous English group «The Beatles».Учень розповідає про групу з презентацією.

I am sure most of you buy musical magazines today. Do you want to know some more information about your favourite singers? Where can you get it? From interviews, of course. Let,s listen to one of them.

Учні слухають інтерв’ю про рок зірку і визначають, які з наведених тверджень відповідають змісту тексту, які не відповідають, і про що в тексті не сказано, тобто на підставі тексту можна дати ні позитивного, ні негативного варіанту відповіді.

VI  The next planet is pop music. We have a guest today. It is Britney Spears. You are journalists.

Модифікація діалогу проходить у вигляді невеликої прес-конференції (всі учні-кореспонденти (на грудях у них картки-візитки з інформацією про ім’я, прізвище, журналу або газети, яку вони представляють) задають питання зірці. Даний етап роботи над діалогом проходить під керівництвом вчителя, завдання якого-ознайомити з правилами проходження таких заходів (уявлення себе та газети\журналу, кореспондентом якої є – питання–подяка – подяку за поставлене питання–подяка) і ведення бесіди.

Imagine one of you is a pop star and all the others are journalists from different musical magazines. I’ll give you the badges with your names and the names of the magazines you represent, look at them and present yourself before asking your questions. Look at the blackboard. There is an example:

– I’m … from … .I’d like to ask you a question. (Your question)…..

– Thank you for the question. (Your response)

Thank you.

– Hello! I’m James Martin from “The US Music, I’d like to ask you some questions.

– Yes, please.

– Thank you. Britney Spears is your nickname, isn’t it?

– Many people think so. But Britney Jean Spears is my real name.

– Sorry. You are so young and have already conquered the world, that’s why there are a lot of gossips around you. By the way, what’s your attitude towards them?

– It’s a part of my profession.

– Oh, yeah. When did you start singing?

– I have been singing since I was a little girl.

– Are your parents musicians?

– No, though my mum has an ear for music.

– Let’s speak about …work…. Is singing a joy or an ordinary work for you?

– Both. It’s a very hard work but I adore my profession.

– What kind of songs do you like to perform?

– It depends on my mood.

– Do you have any musical awards?

– Many. The last one was GRAMMY and the most important is your love.

– What public do you like?

– I don’t know. I love people- young and old, from big cities and from the country.

– Do you compose songs yourself?

– Sometimes I do.

– So you play the piano, don’t you?

– Yes, I finished a musical school.

– Who is your favourite composer?

– Bach and Mozart.

– Who is your favourite singer?

– I’m fond of Madonna, Whitney Houston. I also like “Backstreet Boys”. I’m very sorry but I have to go to the studio. My new album is almost ready. I’ll send you a copy.

– Thank you. It was a great pleasure to chat with such a beautiful and talented girl. Goodbye.

– Bye.

Now let,s listen to the information about M. Jackson. Розповідь учня про Майкла Джексона з презентацією.

VII   I am sure you have your favourite singers. I want you to work in groups. Turn to each other. I want you to write some sentences about them. Then you will describe  your favourite singer and your classmates will guess the name of the singer. Учні працюють в групах по 4 людини. Вони описують улюбленого співака, не називаючи його, а однокласники повинні вгадати ім’я співака.

VIII  Рефлексія.

Our travel is over. Let`s summarize the information. As we see music plays a very important role in our life. What does it help?

Відповіді учнів:

- It helps us to relax, it makes us more emotional, it makes us think of our life and change our opinion on our lifestyle. Music can enrich and inspire, entertain and destroy. It appeals to our hearts and feelings.

You have red, dark and yellow cards on your tables. Raise the red card if you liked the lesson. Raise the dark card if you did not like our lesson today. Raise the yellow card if you liked our lesson but some things were difficult for you.

Учні піднімають картки і пояснюють виникли у них труднощі.Open your diaries and write down our home task.

Домашнє завдання – написання особистого листа про улюбленого співака.

IX Підведення підсумків уроку.Well done. Thank you. Our lesson was a great collaboration. The lesson is over. Good – bye.

 

docx
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання) 9 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
26 жовтня 2020
Переглядів
417
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку