Урок виробничого навчання з професії «Оператор комп'ютерного набору»
Навчальна мета: Навчити учнів виконувати макетування та верстку газети у програмі PageMaker на основі підготовлених текстових та графічних файлів.
«Стебницький професійний ліцей»
ПЛАН УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ З ПРОФЕСІЇ
Тема за програмою: Основи технічного редагування та оформлення тексту
Тема уроку: Макетування та верстка газети
Об’єкт роботи: Програма Page Maker
Навчальна мета: Навчити учнів виконувати макетування та верстку газети у програмі
Page Maker на основі підготовлених текстових та графічних файлів
Розвиваюча мета: Розвити в учнів уміння аналізувати виробничу ситуацію та розвивати творчий підхід до роботи
Виховна мета: Виховувати в учнів культуру поведінки при роботі за комп’ютером та у стосунках з одногрупниками, дотримання трудової дисципліни, старанність та активність, бережливе відношення до техніки
Обладнання: комп’ютер, роздавальний матеріал
Тип уроку: урок застосування знань та формування практичних вмінь і навиків при виконанні комплексного завдання
Матеріально - технічне забезпечення уроку: інструкційна картка, роздавальний матеріал, презентація за новою темою, тести на повторення попередніх тем, кросворд.
ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА: Привітання, перевірка наявності учнів та їх готовності до уроку, призначення чергових.
ІІ. ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ:
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Проведення повторення правил із охорони праці в комп’ютерній лабораторії при роботі за комп’ютером методом «ланцюжкового» опитування (див.Додаток1)
1. Актуалізація опорних знань
При проведенні актуалізації отриманих знань учнів повторення розділяю на теоретичну та практичну частини. Учень відповідає на теоретичне запитання, після чого демонструє свою відповідь в програмі Page Maker за комп’ютером із одночасним коментуванням дії.
Запропоновано саме ці найважливіші питання при актуалізації знань учнів із попередніх тем тому, що повторення практичного використання цих знань надасть можливість всім учням виконати завдання поточного заняття і отримати потрібний результат.
Питання для повторення : 1. Як створити новий документ в програмі PageMaker? (Файл – Новий – задати параметри).
2. Які параметри можна задати при створенні нового документа?
(Формат, орієнтацію, розмір листа, поля та кількість сторінок).
3. Як змінити колір паперу?
(Утилиты – Определить цвета – Бумага – Изменить – виставити відповідні параметри –ОК.
4. Як створити на сторінці графічний примітив прямокутника синього кольору з зеленим контуром?
(Обрати інструмент для малювання прямокутного примітиву. Пункт меню (Елемент – Заповнити і Обвести – вибрати відповідні параметри або на палітрі Кольорів обрати синій колір при опції Контур, а потім – зелений колір при обраній опції Заливка).
5. Як заокруглити його кути?
(Виділити об’єкт за допомогою інструмента Стрілка, обрати команду Елемент – Скругленные углы… та обрати тип округлення).
6. Як добавити новий колір у палітру кольорів та залити ним раніше створений прямокутник 50% заливкою?
(Утилиты – Определить цвета – Новий – дати ім’я – змішати кольори – ОК. Перейти Елемент – Заповнити і Обвести – вибрати Новий колір – Вид 50% - ОК, або вибрати на палітрі Кольорів новий колір за тими ж параметрами).
7. Як перетворити графічний примітив у фрейм та наповнити його змістом?
(виділити примітив – Елемент – Фрейм – Перетворити в фрейм. Потім виділити фрейм та текстовий блок – Елемент – Фрейм – Добавить содержимое).
8. Як розділити фрейм від його наповнення?
(виділити фрейм – Елемент – Фрейм – Разделить содержимое та перетягнути наповнення із фрейма.
9. Як розбити сторінку на колонки?
(Макет – Границы колонок –задати кількість колонок та відстань між ними).
10. Як створити текстовий блок безпосередньо засобами програми?
(Обрати інструмент Текст та за допомогою лівої кнопки миші задати розміри майбутнього блоку на сторінці, ввести текст).
11. Як вставити на сторінку фрагмент тексту з існуючого текстового файла?
(Скопіювати потрібний фрагмент тексту з документа, при обраному інструменті Текст в програмі виконати команду Вставить).
12. Як імпортувати на сторінку графічний файл?
(Файл – Разместить – вибрати файл Опція як окреме зображення - Открыть – перейти на публікацію, курсор набуде вигляду загрузки зображення, клацнути мишею в відповідне місце).
13. Як розмістити вміст текстового файла Блокнот?
(Файл – Разместить – вибрати файл - Открыть – перейти на публікацію, курсор набуде вигляду тексту, клацнути мишею в відповідне місце).
2. Пояснення нового матеріалу
Повторення теми та мети уроку. Пояснення проводиться за питаннями, використовуючи центральний комп’ютер та демонструючи презентацію з покроковим поясненням (див. Додаток 2).
1) Етапи підготовки газети до видання:
• Макетування
• Підготовка тексту
• Підготовка ілюстрацій
• Верстка
• Друк оригінал-макету
2) Що таке макетування? Поради по макетуванню.
Макетування — це процес розміщення основних графічних елементів на форматі.
Кінцевий результат — макет. Самий останній, підписаний в друк макет — оригінал-макет.
Поради по макетуванню:
Створіть підбірку матеріалу навіть більше чим вам потрібно, щоб було з чого вибирати. Складіть план майбутнього документа. Чим простіше, тим краще. Дотримуючи цього правила, зробите менше помилок. Крім того, прості макети виглядають чіткіше, краще читаються і забезпечують концентрацію уваги читачів.
Що таке верстка та види верстки?
Верстка - процес формування сторінок (смуг) видання шляхом компонування текстових і графічних елементів.
Види верстки: книжково-журнальна верстка відповідає звичайним правилам книжкової верстки. Газетна верстка має істотну відмінність від книжково-журнальної: для неї характерно інше розташування тексту та ілюстрацій, а також досить вільні правила переносів.
Оформлення газети:
Використати графічні примітиви, вставку малюнків, додаткові графічні елементи,
палітру кольорів.
Роздрук оригінал-макета.
Відкрити пункт меню Файл – Печатать. Обрати принтер, сторінки для роздруку, Варіант роздрук.
IІІ. Закріплення нового матеріалу.
Усне опитування учнів за питаннями :
1. Що таке макетування?
(Макетування — це процес розміщення основних графічних елементів на форматі.)
2. Як називається самий останній, підписаний в друк макет?
(Останній підписаний в друк макет — оригінал-макет.)
3. Які бувають види верстки?
(книжково-журнальна та газетна верстка)
4. Як роздрукувати оригінал-макет газети для вичитки
(Файл – Печатать. Обрати принтер, сторінки для роздруку, Варіант роздрук.)
Виставлення попередніх оцінок за вступний інструктаж у Карту контролю (див. Додаток 7).
IV. Поточний інструктаж Практична робота.
Пояснення завдання на практичне відпрацювання теми. Учні виконують практичні завдання (див. Додаток 3), запропоновані в роздавальному матеріалі протягом трьох уроків, керуючись інструкційною картою (див. Додаток 4).
Додаткові завдання: тестові завдання на повторення попередніх тем (див. Додаток 5) та складений кросворд до теми уроку (див. Додаток 6).
Обхід робочих місць із метою:
1. Дотримання правил ТБ.
2. Правильності відпрацювання вправ.
3. Визначення типових помилок при виконанні завдання.
4. Дотримання правил санітарії.
5. Організація робочих місць.
6. Поточний інструктаж із учнями.
V. Заключний інструктаж:
Перегляд оригінал-макетів зверстаних газет. Захист робіт. Визначення найкращих трьох газет. Перевірка додаткового завдання. Оцінка виконання завдання, виведення результуючої оцінки за урок за допомогою Карти контролю (див. Додаток 7), коментування оцінок, повідомлення про досягнення мети уроку.
VI. Домашнє завдання: теоретичне опрацювання пройденого матеріалу.
VII. Прибирання робочих місць: вологе прибирання.
Правила техніки безпеки перед початком роботи:
- переконатись у відсутності очевидних пошкоджень робочого місця;
- робочі зошити завжди класти в правий куточок робочого столу;
- сісти так, щоб лінія погляду приходилась на центр екрана, щоб не нахилятись для користування клавіатурою і сприймати інформацію, яка передається на екран монітора;
- уважно слухати пояснення майстра і старатися зрозуміти мету і послідовність дій;
- починати роботу тільки після слів майстра: ПРИСТУПИТИ ДО РОБОТИ.
Правила техніки безпеки для учнів під час роботи за комп’ютером
ØЗабороняється переходити з одного навчального місця на інше
ØЗабороняється торкатися проводів та кабелів заземлення
ØНе вмикати комп’ютер без дозволу
ØНе ставити на монітор та клавіатуру сторонні предмети (ручку, книжку, зошит)
ØНе їсти та пити за комп’ютером
ØНе працювати за комп’ютером в вологому одязі
ØНе вставляти свої диски, дискети та інші прилади
ØНе торкатися руками екрану
ØНе торкатися розеток, проводів живлення і пристроїв заземлення
ØНе вмикати несправний комп’ютер
ØНе сутулитися, сидіти на відстані 60 см від екрану монітора
ØПравильно вмикати та вимикати комп’ютер
ØПрацювати на клавіатурі чистими та сухими руками
ØПри появі запаху горілого негайно припинити роботу, вимкнути апаратуру і повідомити про це майстра.
Презентація до теми.
|
|
|
|
|
|
Додаток 3
1. Виконати макетування та верстку газети про свою групу на основі підготовлених текстових та графічних файлів.
2. Назва газети «SMS-ka».
3. Параметри сторінки газети: формат А4, книжкова орієнтація, двосторінкова, всі поля по 0,5дюйма, 4 сторінки.
4. Для верстки використати матеріали, які розміщені у папці «Газета»
5. Виконати потрібне форматування та оформлення .
Додаток 4
№ з/п |
Операція |
Порядок виконання операції |
1. |
Макетування газети |
Створити новий файл. Спланувати розміщення інформації на сторінках газети. |
2. |
Збереження файла газети |
Файл – Сохранить как…-- обираємо місце збереження, вводимо назву файла та обираємо тип файла (формат) – публікація. |
3. |
Вибір параметрів документа |
Встановити параметри сторінок документа: Файл – Параметри документа- формат А4, книжкова орієнтація, двосторінкова, всі поля по 0,5 дюйма, 4 сторінки. |
4. |
Верстка першої сторінки газети |
Перейти на першу сторінку газети. Відкрити папку з матеріалами для верстки газети. Розмістити назву газети, заголовки оформити засобами WordArt. Розмістити головну статтю в 3 колонках та необхідний матеріал для першої сторінки. |
5. |
Верстка другої сторінки газети |
Перейти на другу сторінку газети. Відкрити папку з матеріалами для верстки газети. Розмістити матеріали в 2 колонках, використати необхідний матеріал для другої сторінки. |
6. |
Верстка третьої сторінки газети |
Перейти на третю сторінку газети. Відкрити папку з графічними файлати. Розмістити текстові блоки у фреймах різної форми. Розмістити графічні об’єкти на сторінці. |
7. |
Створення останньої сторінки газети |
Перейти на останню сторінку газети. Відкрити папку з матеріалами для верстки газети. Розмістити необхідний матеріал в 2 колонках. Використати графічні об’єкти та графічні примітиви. |
Тестові завдання
1) Як відкрити існуючу публікацію?
1. Файл - Открыть
2. Настройки - Открыть
3. Новый - Открыть
4. Свойства - Открыть
5. Элемент - Открыть
2) Як вивести палітру кольорів на екран?
1. Окно - Палітра кольорів
2. Елемент - Палітра кольорів
3. Редактирование - Палітра кольорів
4. Файл - Палітра кольорів
5. Тип - Палітри - Палітра кольорів
3) Якими способами можливо розмістити декілька відкритих публікацій?
1. Плиткою, каскадом
2. Вертикально, горизонтально.
3. Одна, декілька
4. Плиткою, вертикально
5. У нових вікнах
4) Як показати палітру інструментів?
1. Окно - Показать инструменты
2. Окно - Цветовая палитра
3. Файл - Инструментальное средство
4. Елемент - Палитра инструментов
5. Редактирование - Палитра инструментов
5) За допомогою яких інструментів можна побудувати графічні примітиви?
1. Лінії, прямокутник, еліпс, багатокутник
2. Лінії, трапеція, квадрат, трикутник
3. Прямокутник, круг, паралелограм
4. Багатокутник, лінії, еліпс
5. Тільки лінії
6) Як в прямокутнику можливо заокруглити кути?
1. Елемент - Заокруглення кутів
2. Елемент - Параметры - Заокруглення кутів
3. Файл - Параметры - Заокруглення кутів
4. Настройи - Заокруглення кутів
5. Окно - Заокруглення кутів 7) Як створити буквицю?
1. Сервис - Модули - Создать буквицу
2. Сервис - Создать буквицу
3. Сервис - Буквица
4. Сервис - Абзац - Создать буквицу
5. Сервис - Параметры - Создать буквицу
8) Як створити список?
1. Сервис - Дополнения - Нумерация абзацов
2. Параметры - Вставить список
3. Элемент - Список
4. Сервис - Создать список
5. Окно - Нумерация абзацов 9) Як встановити параметри фрейма ?
1. Элемент - Фрейм - Параметры фрейма
2. Настройки - Параметры фрейма
3. Установки - Фрейм - Параметры фрейма
4. Редактирование - Параметры фрейма 5. Окно - Установки - Настройки фрейма 10) Як додати сторінку до публікації?
1. ПКМ на ярлику листа - вставить страницу
2. Настройки - Вставить страницу
3. Редактирование - Вставить страницу
4. Файл - Вставить страницу 5. Окно - Вставить страницу
12) Як виконати обтікання зображення текстом?
1. Елемент - Обтекание текстом
2. Просмотр - Обтекание текстом
3. Текст - Обтекание текстом
4. Макет - Обтекание текстом
13) Як встановити зображення в документ?
1. Файл - Место
2. Файл - Вставить
3. Файл - Найти
4. Файл - Вставить изображение
14) Як змінити одиниці вимірювання?
1. Файл - Установки - Основные
2. Файл - Параметры документа
3. Элемент - Параметры 4. Просмотр - Единицы измерения 14) Як зберегти документ?
1. Файл - Сохранить
2. Файл - Открыть
3. Правка - Сохранить как...
4. Правка - Сохранить
15) Яка програма призначена для створення таблиці?
1. Adobe Table
2. Adobe Photoshop
3. Adobe Rider
5. Блокнот
16) Як вивести на екран палітру шаблонів сторінок?
1. Окно - Страницы-шаблоны
2. Окно - Шаблоны
3. Окно - Вставить - Палитра шаблонов
4. Окно - Вставить - Страницы-шаблоны
Кросворд до теми уроку
|
1 |
|
1 |
|
||||||||||||||||||||||
|
|
Е |
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
4 |
|
Л |
|
4 |
|
|||||||||||||||||||
|
1 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
1 |
Ф |
Р |
Е |
Й |
М |
3 |
|
Г |
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
М |
|
П |
|
А |
|
||||||||||||||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
М |
А |
К |
Е |
Т |
|
У |
|
З |
|
|||||
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
Н |
|
3 |
Б |
У |
К |
Л |
Е |
Т |
|||||||
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
С |
Т |
Р |
І |
Л |
К |
А |
|
Т |
|
||||
|
2 |
|
|
|
|
|
2 |
|
І |
|
А |
|
||||||||||||||
|
|
|
|
|
5 |
|
І |
|
К |
|
5 |
|
||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
М |
|
А |
К |
|
|||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
П |
|
Ц |
|
О |
|
|||||||||||||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
О |
Р |
И |
Г |
І |
Н |
А |
Л |
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
Р |
|
Я |
|
О |
|
||||||||||||||
|
|
|
|
Т |
|
Н |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
К |
|
||||||||||||||||||||||
|
|
|
А |
|
||||||||||||||||||||||
Додаток 6
6 По горизонталі:
1. Тип об’єкту, до якого можна добавити зображення чи блок тексту ?
2. За допомогою якого інструмента на Інструментарію можна виділити та перемістити текстові чи графічні об’єкти?
3. Невелика за розміром брошура?
4. Як називається останній підписаний в друк макет?
5. Як називається кінцевий результат процесу розміщення основних графічних елементів на форматі?
По вертикалі:
1. Який із пунктів меню містить команди для роботи з графічними елементами?
2. Як називається переміщення графічних та текстових файлів із інших програм?
3. Як називається створений файл у програмі Page Maker?
4. Як називається найпоширеніше періодичне видання?
5. Один із важливих елементів сторінки публікації?
алі: Додаток 7
|
|
Карта контролю
|
|
||||
№ з/п |
ПІБ |
Вступний інструктаж |
Поточний інструктаж |
Результ. бал за урок |
|||
Опитування |
Тести |
Кросворд |
Газета |
Підсумок |
|||
1 |
Ониськів Н. |
|
|
|
|
|
|
2 |
Петришак Л. |
|
|
|
|
|
|
3 |
Пшеницька М. |
|
|
|
|
|
|
4 |
Романюк Я. |
|
|
|
|
|
|
5 |
Тачівка Ю. |
|
|
|
|
|
|
6 |
Фірсова Х. |
|
|
|
|
|
|
7 |
Фок Н. |
|
|
|
|
|
|
8 |
Цехмейстер А. |
|
|
|
|
|
|
9 |
Шквірко І. |
|
|
|
|
|
|
10 |
Щеснюк С. |
|
|
|
|
|
|
11 |
Юрчук Р. |
|
|
|
|
|
|
12 |
Ясеницька Н. |
|
|
|
|
|
|