МЕТА:
Предметні компетенції, які вивчаються на уроці:
Міжпредметні зв’язки:всесвітня історія, екологія, економіка, фінансова грамотність, мистецтво.
Обладнання: опорний конспект по темі «Арифметична прогресія», роздавальний матеріал (картки для роботи в групах), презентація.
Використана література: Підручник А.Г.Мерзляк,збірник А.Г.Мерзляк,Д.В.Васильєва, Н.І.Василюк [збірник задач з математики«Наскрізні лінії компетентностей та їх реалізація ». –Освіта, 2017 р)
ДЕВІЗ УРОКУ (на екрані мультимедійної дошки)
«Вміння розв’язувати задачі –практичне мистецтво,
подібне плаванню або катанню на лижах,
або грі на фортепіано, навчитися цьому можливо лише
відтворюючи вибрані зразки і постійно тренуючись»
(Д. Пойа)
ХІД УРОКУ
І. Перевірка домашнього завдання: перегляд зошитів, вчитель запитує про складність виконання)
ІІ. Формулювання теми, мети й завдань уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
3.1. 4 учні працюють біля дошки (картки додаються у додатку). Крім того призначаю експертів, які перевіряють роботу на дошці.
3.2. Решта учнів – фронтальне опитування, усні вправи.
Послідовності: види, приклади
a5=? a100=? a24=?
А) 1; 5; 9; … d=?
Б) 105; 100;… d=?
В) -13; -15;… d=?
а11= 26
Експерти звітують правильність виконання завдань на дошці, задають питання, оцінюють
ЦІКАВО ЗНАТИ: (з історії, повідомлення)
АРХІМЕД ( 287–212 рр. до н.е)
ВИПЕРЕДЖУВАЛЬНІ ЗАВДАННЯ (ПРОЄКТИ):
(Учні розповідають про хід виконання своїх проектів)
ДЛЯ ВСІХ УЧНІВ (мотиваційне навчання)
АКТУАЛЬНА ЗАДАЧА:
Шоу «Голос країни»
Протягом 30 хвилин – проводиться SMS-голосування
За 1 хвилину – 4800 осіб проголосувало
За кожну наступну хвилину – на 160 осіб менше
Питання: 1. Скільки проголосувало за 2 хвилину?
d=?
Відповідь:
IV. ПОЯСНЕННЯ НОВОЇ ТЕМИ:
Вчитель: Отже, ми підійшли до вивчення нової теми.
Перед поясненням нової теми робота в групах (картки вивішуються на дошці)
І ряд: 2; 4; 6; 8; S4=? (20)
ІІ ряд: 1; 3; 5; 7; S4=? (16)
ІІІ ряд: 8; 7; 6; 5; S4=? (26)
ВИПЕРЕДЖУВАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ (про Карла Гаусса)
Карл Гаусс (1777-1855) -німецький математик, якого називають «Король математики».
Його висловлювання: «Математика – цариця всіх наук, арифметика – цариця математики)
Пояснення нового матеріалу (на прикладі роботиГаусса):
1; 2;………………………… 99; 100 (Підказка: 1+100; 2+99; …)
S100=?
Виведення форму на дошці (учні самостійно виводять формули):
Демонстраційний тест (задача до НМТ/ЗНО) 2024:
На малюнку зображено фрагмент частини поперечного перерізу стосу дерев’яних колод.
У нижньому ряду – 13 колод, у верхньому ряду – 1 колода
Умова: визначити загальну кількість колод у стосі
Відповідь:
Інформація з екології (про вирубку лісів та збереження лісового фонду Карпат):
Вирубка лісів у 2023 році скоротилась на 10%
Наслідки вирубки лісів:
РОБОТА ЗІ ЗБІРНИКОМ:
Варіант І: №№ 175, 176, 177
V. ЗАКРІПЛЕННЯ
Задача з економки (фінансова грамотність):
Людина працює. За 1 місяць заробітна платня – 1000 доларів, за кожен наступний місяць – на 50 доларів більше. Скільки людина заробила за рік?
VІ. ОЦІНЮВАННЯ
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
ДОДАТКОВЕ ЗАВДАННЯ:
Задача про амфітеатр (архітектура)
Амфітеатр складається з 10 рядів: у кожному наступному ряду на 20 місць більше, ніж у попередньому. В останньому ряду – 280 місць.
Скільки людей вміщує амфітеатр?
a10=а1+9d
280=а1+9·20
a1=100
ДОДАТОК
РОЗДАТКОВІ КАРТКИ ДО ПУНКТУ
«Актуалізація опорних знань)
Картка 1
a1=-15;d=0,2
a7=?
Картка 2
3,6; 4,2; 4,8;………..
d=?
a11=?
Картка 3
аn= -2n+1
d=?
a5=?
Картка 4
аn= 30,6
a1=12,2
d=0,4
n=?