Довжанська ЗОШ I-II ступенів
Вчитель: Самойлюк Світлана Олександрівна
Підтема. Ніч перед Різдвом. Підсумковий урок з теми
Мета: повторити й активізувати вивчену лексику теми, ознайомити із новими ЛО – list, celebrate, fireplace, hang, закріпити подані лексеми на письмі, ознайомити учнів з традиціями святкування Різдва у Великій Британії;
вдосконалювати вміння та навички аудіювання, читання, письма, усного мовлення, розвивати вміння працювати в групах; виховувати цікавість до культурних традицій свого та інших народів, прищеплювати бажання бути добрими та щедрими.
Обладнання. Підручник, тематичні картки з новими ЛО, плакат «Кросворд» і «Дід Мороз», макет подарунка, мікрофон, сюжетні малюнки, комп’ютер, відео «Святкування Різдва в Великій Британії», аудіо записи «Snowflake», «Jingle bells».
Тип уроку: комбінований урок.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
T: Good morning, dear children!
Ps: Good morning, good morning.
Good morning to you!
Good morning, good morning.
We are glad to see you!
We are smiling to you!
T: I’m glad to see you too! How are you?
Ps: I am fine. Thank you.
T: How do you feel?
Ps: I feel OK. I feel happy.
T: Smile to each other and let’s start our lesson.
T: Look. What is it?
Ps: This is a charming present.
T: Ось і зима знову полонила землю, запросила у свій чарівний світ, відкрила календар свят. А яке ж може бути святкування без сюрпризів. От і ми маємо величезний подарунок, який треба розсекретити. Всі хто сьогодні є у класі добрими та щедрими – мають ключі. За допомогою них ми дізнаємося про звичаї святкування Різдва у Британії та відкриємо сюрприз у кінці уроку.
Do you want open the present?
Ps: Yes, we want.
T: Let’s do it.
Our lesson is charming English. Today we are going to repeat the known words, to learn the new words, to speak about Christmas in Great Britain, to open the surprise. You must be attentive and courage.
4. Перевірка домашнього завдання.
T: I think the first who will open the present to be Kobrynchuk. This is Queen Winter.
Ps: Королева Зима.
T: Tell us your story about her, about winter.
P1: I like winter. It is snowy and windy. The weather is cold. We can decorate Christmas tree.
P2: Now is winter. The weather is fine. It is snowy and windy. It is cool. We can make a snowman in winter.
T: OK. We can open the part of surprise. Well done.
5.Мовленнєва зарядка.
T: The next pupil will be Oksana. This is Mr. Tongue. We have to train our tongues. We will sing a song. Make a smile and start.
Ps: “Snowflake”
Snowflake, snowflake, little snowflake.
Little snowflake falling from the sky.
Snowflake, snowflake, little snowflake.
Falling, falling, falling, falling, falling,
Falling, falling, falling, falling...falling on my head.
Snowflake, snowflake, little snowflake.
Little snowflake falling from the sky.
Snowflake, snowflake, little snowflake.
Falling, falling, falling, falling, falling,
Falling, falling, falling, falling...falling on my nose.
Snowflake, snowflake, little snowflake.
Little snowflake falling from the sky.
Snowflake, snowflake, little snowflake.
Falling, falling, falling, falling, falling,
Falling, falling, falling, falling...falling in my hand.
T: You are great! I can open surprise again.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
T: Let’s see in the present onе’s more. There are cards with words. Look on it and repeat after me.
This is to celebrate. [ ] We celebrate Christmas in December, 25.
This is to hang. [ ] We can hang on phone.
This is a fireplace. [ ] Stockings are above the fire-place.
This is a list. [ ] We have a list of exercises.
At home will write it in vocabulary.
T: Ok. Let’s move. There is a Snowman. We have to do crossword. Look at the blackboard and find new words. Write down it.
F |
S |
T |
O |
C |
K |
I |
N |
G |
I |
A |
R |
C |
A |
K |
E |
|
C |
R |
N |
A |
S |
N |
O |
W |
|
E |
E |
T |
D |
H |
D |
E |
E |
R |
L |
P |
A |
I |
A |
L |
I |
S |
T |
E |
L |
|
T |
N |
E |
|
|
|
B |
A |
|
I |
G |
P |
J |
A |
M |
R |
C |
H |
O |
L |
I |
D |
A |
Y |
A |
E |
|
N |
B |
E |
L |
L |
|
T |
C |
H |
O |
C |
O |
L |
A |
T |
E |
T: There is other part of surprise. Let’s continue.
T: Tell me what is it about? What is Christmas? What is your favourite holiday?
Christmas Eve –
To ask for –
To putt into stockings-
Let see a video one’s more.
P2: Boys and girls write letters to Santa.
T: What tradition is on this holiday?
P3: To decorate the Christmas Eve.
T: What does Santa do with presents?
P4: Santa puts presents into stockings.
Фізкультхвилинка «JINGLE BELLS»
Т: There are girls. Ann and Elza. We have to open the books and do the ex 2, p. 92. На початку уроку ви отримали ключики, щоб відривати сюрприз. А ще вони вам треба для того, щоб знати свою сім’ю. Є Сім’я Грін ( readers) і Сім’я Єлов (translators).
Readers have to read the text on page 92, ex 2.
Translators have to translate.
Ви маєте можливість спілкуватися один між одним.
THE NIGHT BEFORE CHRISTMAS
The night before Christmas English children hang their stockings above the fireplace. (Вночі перед Різдвом англійські діти вішають їх панчохи над каміном)This is a tradition. (Це є традиція) They think that Santa Claus comes at night. (Вони думають, що Санта Клаус прийде вночі) He has got a big bag with Christmas presents. (Він має велику торбинку з різдвяними подарунками) He puts the presents into the kid’s stockings. (Він кладе подарунки у дитячі панчохи ) Children like to write letters to Santa Claus before Christmas. (Діти полюбляють писати листи Санта Клаусу перед Різдвом)They tell him what presents they like. (Вони розповідають які подарунки подобаються їм)
T: OK. Very well!
Т: Now we have Deer Rudolph and to do the pre-last task. You must to compare the sentences. Write down it into copybooks.
T: Do you like Santa?
Ps: Yes, of course.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
І наш сюрприз – це Санта Клаус. Ця дивовижна людина дарує діткам добро,а вам хороші оцінки, які побачити в щоденниках на перерві.
You have learnt a lot today. Do you like Christmas?
I read….
I listened ……
I learnt ……
Design and prepare Christmas or New Year Card.
T: The lesson is over. See you again. Good bye!
Ps: Goodbye, teachers!