Урок в 2 класі на тему: '' Animals".Узагальнення матеріалу та проведення проектної роботи за темою. Проектна робота: створення постерів з тваринами (три види тварин) та презентація.
Урок в 2 класі за темою:
“Animals" ( до підручника English 2 –Марія Ростоцька, Оксана Карпюк)
Мета: узагальнити знання лексичного та граматичного матеріалу по темі, повторити правила читання буквосполучень ph, th та літери I в закритому та відкритому складах, розвивати комунікативні та аудитивні навички, навички групової та самостійної роботи, створити постери по темі та презентувати їх, розвивати логічне мислення та виховувати культуру спілкування та поведінки.
Тип уроку: узагальнення матеріалу по темі, створення та презентація проекту.
Тип проекту: колективно-груповий творчий.
Матеріали та обладнання: магнітофон, СD, комп'ютер, проектор, дошка, підручник, друкований зошит, картки з малюнками тварин, картки з правилами читання, кросворд, матеріали для створення проекту( конверти з різними тваринами, клей, маркери).
Очікувальний результат: створення постерів з різними видами тварин та презентація проекту.
Хід уроку:
І. Початок уроку.
1. Greeting.
T. Good-morning children! Today at the lesson we'll revise your knowledge about animals and at the end of the lesson we'll make a project work on the topic, you'll guess later. So, Let"s start.
2. Planning of work.
T. So, before we'll make our project work we should revise reading rules, our words and grammar structures. Let's start from warming up activity.
3. Warming up.
T. Answer my questions:
- How are you today?
- What is the weather like today?
- Do you have pets?
- Do you like your pets?
Now, look at the screen and say what is the topic of our lesson?
P. Animals.
4. Phonetic drill.
T. Look at my cards and say how we can read and pronounce the following letter combinations: ph, th and the letter I.
P. We can read them as…..
T. Now look at the blackboard, listen and repeat the rhyme:
Lions, tigers, elephants,
Bears, monkeys and giraffes,
Hippos, rhinos, crocodiles –
All these animals are nice.
T. Well done.
II. Основна частина.
1. Vocabulary revision
T. Now it's time to revise our words but before we'll start, look at the screen and say: What kinds of animals are these?
Учні дивляться слайди з групами тварин та називають їх
1 – pets
2 – domestic animals
3 – wild animals
T. So, we can divide our animals into three groups
( схема на екрані)
T. Now look at my pictures and say what animals can you see there
( учні називають тварин та кажуть до якої групи належить та або інша тварина)
T. Now we'll revise the parts of the body of animals. Look at the screen and say what part is it? ( на екрані по черзі з'являються частини тіла, а учні їх називають)
T. Good of you. Now we know the names of the animals, the parts of animals' body and it's time to revise what our animals can do. Look at the blackboard, say and write on the board what can the animals do.
( Mind map ) ( Учні записують на дошці слова - дії)
2. Grammar revision
T. Before we'll start to describe our animals we have to revise our grammar structure: It has got … So, look at the pictures and say what animals have got.
P1. It has got a big head.
P2. It has got a long tail.
P3. It has got four legs. Etc…
3. Physical Activity
4.
T. Now open your workbooks, find ex.3 p. 59. Here you can see 3 texts. We'll work in groups. Let's divide into groups, choose the colour you like. The task is: read the description of the animals, guess and write the name into your workbooks. Gr.1 – text 1, Gr.2 – text 2, Gr.3 – text 3. You have 3 minutes. Your time is over, read the description and say what animal is this.
(Учні читають тексти та називають назву тварини)
5. Listening and guessing the crossword.
T. Now we'll guess the crossword. Your task is: listen to the description of the animals, guess what animals are these and fill in the crossword individually. One of you will do it on the backside of the blackboard.
Texts for listening
1.It is big. It has got big ears. It has got a long nose. It is grey. ( an elephant)
2.It is small. It is a pet. It has got long ears. It has got a short tail. It can be white, grey or black. It likes carrots. ( a rabbit )
3.It is small. It is green. It can swim and hop. It has not got a tail. ( a frog )
4.It is big. It is black, yellow and white. It can run, jump and swim. It is a wild animal. ( a jaguar )
5.It is big. It is brown. It has got a big body. It has got a short tail. It sleeps in winter. ( a bear )
6.It is green. It is big. It has got a long tail and a big mouth. It can swim. It lives in the river. ( a crocodile )
7.It is a pet. It is small. It can be white, black, grey or red. It can run, jump and drink milk. It has got a long tail and four legs. ( a cat )
T. Ok. We've done it. So, look at the key word. Read it please.
P. PROJECT
6. Project work.
T. The key word is Project, so it's time to make it. You've already divided into groups. Your task is: make a poster using the pictures of the animals from your bags, present your kind of animals, describe them to the other groups. The best group will get a special prize. You have not so much time ( 10 minutes ) Start.
( учні виконують проектну роботу на уроці).
T. Your time is over. Present your posters. (учні презентують свої постери)
III. Заключна частина.
Summing up and homework.
T. Thank you for your creative ideas. Today you have shown good knowledge in grammar and lexical material. Did you like your work? Was it difficult for you? Was it interesting for you? We congratulate the winners. You'll get a special prize. Your hometask is: make your own project work on the topic “ My favourite animal". Thank you. The lesson is over. Good-bye!
Урок в 2 класі за темою:
“Animals” ( до підручника English 2 –Марія Ростоцька, Оксана Карпюк)
Мета: узагальнити знання лексичного та граматичного матеріалу по темі, повторити правила читання буквосполучень ph, th та літери I в закритому та відкритому складах, розвивати комунікативні та аудитивні навички, навички групової та самостійної роботи, створити постери по темі та презентувати їх, розвивати логічне мислення та виховувати культуру спілкування та поведінки.
Тип уроку: узагальнення матеріалу по темі, створення та презентація проекту.
Тип проекту: колективно-груповий творчий.
Матеріали та обладнання: магнітофон, СD, комп’ютер, проектор, дошка, підручник, друкований зошит, картки з малюнками тварин, картки з правилами читання, кросворд, матеріали для створення проекту( конверти з різними тваринами, клей, маркери).
Очікувальний результат: створення постерів з різними видами тварин та презентація проекту.
Хід уроку:
І. Початок уроку.
1. Greeting.
T. Good-morning children! Today at the lesson we’ll revise your knowledge about animals and at the end of the lesson we’ll make a project work on the topic, you’ll guess later. So, Let”s start.
2. Planning of work.
T. So, before we’ll make our project work we should revise reading rules, our words and grammar structures. Let’s start from warming up activity.
3. Warming up.
T. Answer my questions:
- How are you today?
- What is the weather like today?
- Do you have pets?
- Do you like your pets?
Now, look at the screen and say what is the topic of our lesson?
P. Animals.
4. Phonetic drill.
T. Look at my cards and say how we can read and pronounce the following letter combinations: ph, th and the letter I.
P. We can read them as…..
T. Now look at the blackboard, listen and repeat the rhyme:
Lions, tigers, elephants,
Bears, monkeys and giraffes,
Hippos, rhinos, crocodiles –
All these animals are nice.
T. Well done.
II. Основна частина.
1. Vocabulary revision
T. Now it’s time to revise our words but before we’ll start, look at the screen and say: What kinds of animals are these?
Учні дивляться слайди з групами тварин та називають їх
1 – pets
2 – domestic animals
3 – wild animals
T. So, we can divide our animals into three groups
( схема на екрані)
T. Now look at my pictures and say what animals can you see there
( учні називають тварин та кажуть до якої групи належить та або інша тварина)
T. Now we’ll revise the parts of the body of animals. Look at the screen and say what part is it? ( на екрані по черзі з’являються частини тіла, а учні їх називають)
T. Good of you. Now we know the names of the animals, the parts of animals’ body and it’s time to revise what our animals can do. Look at the blackboard, say and write on the board what can the animals do.
( Mind map ) ( Учні записують на дошці слова - дії)
2. Grammar revision
T. Before we’ll start to describe our animals we have to revise our grammar structure: It has got … So, look at the pictures and say what animals have got.
P1. It has got a big head.
P2. It has got a long tail.
P3. It has got four legs. Etc…
3. Physical Activity
4. Reading
T. Now open your workbooks, find ex.3 p. 59. Here you can see 3 texts. We’ll work in groups. Let’s divide into groups, choose the colour you like. The task is: read the description of the animals, guess and write the name into your workbooks. Gr.1 – text 1, Gr.2 – text 2, Gr.3 – text 3. You have 3 minutes. Your time is over, read the description and say what animal is this.
(Учні читають тексти та називають назву тварини)
5. Listening and guessing the crossword.
T. Now we’ll guess the crossword. Your task is: listen to the description of the animals, guess what animals are these and fill in the crossword individually. One of you will do it on the backside of the blackboard.
Texts for listening
T. Ok. We’ve done it. So, look at the key word. Read it please.
P. PROJECT
6. Project work.
T. The key word is Project, so it’s time to make it. You’ve already divided into groups. Your task is: make a poster using the pictures of the animals from your bags, present your kind of animals, describe them to the other groups. The best group will get a special prize. You have not much time ( 10 minutes ) Start.
( учні виконують проектну роботу на уроці).
T. Your time is over. Present your posters. (учні презентують свої постери)
III. Заключна частина.
Summing up and homework.
T. Thank you for your creative ideas. Today you have shown good knowledge in grammar and lexical material. Did you like your work? Was it difficult for you? Was it interesting for you? We congratulate the winners. You’ll get a special prize. Your hometask is: make your own project work on the topic “ My favourite animal”. Thank you. The lesson is over. Good-bye!
1