Тема уроку: «Створення і налагодження діаграм різного типу,
вибір типу діаграм»
Тип уроку: комбінований урок
Форма проведення: урок - семінар
Методи і прийоми:
Ключові поняття: майстер діаграм, діаграма, графік, види діаграм, легенда.
ЕНЕРГОДАРСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №2
ЕНЕРГОДАРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПЛАН-КОНСПЕКТ
відкритого уроку
з інформатики,
проведеного у 8-Б класі, на тему:
«Створення і налагодження діаграм різного типу,
вибір типу діаграм»
Підготувала
Хамуда
Вікторія Володимиріна,
вчитель інформатики,
спеціаліст
ЕНЕРГОДАР
13 квітня 2018 року
Тема уроку: «Створення і налагодження діаграм різного типу,
вибір типу діаграм»
Мета уроку:
Навчальна:
Розвиваюча:
Виховна:
Учні повинні знати:
Учні повинні вміти:
Тип уроку: комбінований урок
Форма проведення: урок - семінар
Методи і прийоми:
Ключові поняття: майстер діаграм, діаграма, графік, види діаграм, легенда.
№ з/п |
Етапи уроку |
Методи та форми роботи з учнями |
Час |
||
І |
Організаційний момент |
Психологічна вправа «Привіт» |
1 хв. |
||
ІІ |
Актуалізація опорних знань учнів |
«Незакінчене речення» «Знайди помилку» |
4 хв. |
||
ІІІ |
Мотивація діяльності |
|
навчальної |
Кросворд, розповідь вчителя |
4 хв. |
IV |
Повідомлення теми і мети уроку |
Розповідь вчителя |
1 хв. |
||
V |
Сприйняття учнями матеріалу. |
й |
засвоєння навчального |
Міні – лекція з демонстрацією дій на комп’ютері, Виконання практичного завдання |
24 хв. |
VI |
Самостійна робота учнів |
Виконання тестового завдання |
5 хв. |
||
VIІ |
Підведення Оцінювання Рефлексія |
|
підсумків. учнів. |
«Бачено – не бачено» Анкета самооцінювання |
5 хв. |
VIIІ |
Домашнє завдання. Інструктаж до домашнього завдання |
|
1 хв. |
Хід уроку
(Привітатись з учнями та побажати гарного дня)
Заповнюючи кросворд, учні визначають ключове слово уроку
Діаграма – це спосіб наочного подання інформації, яка подана у вигляді рядка чисел. Діаграма допомагає краще зрозуміти дані і прискорює роботу. Набагато зручніше переглянути графік зміни
деякої величини і зрозуміти, як ці зміни відбуваються, виявити тенденцію зміни (збільшується, зменшується).
Діаграма – це наочне графічне подання різних даних, зручний засіб порівняння та демонстрації.
Тема нашого уроку «Створення і налагодження діаграм різного типу, вибір типу діаграм». Сьогодні на уроці ми познайомимось з новими поняттями: діаграма, легенда, область побудови. Розглянемо різні методи побудови діаграм, типи та етапи створення діаграм. Набуті знання закріпимо при виконанні практичного завдання.
Міні – лекція з демонстрацією дій на комп’ютері через проектор
Слово вчителя
Графічне подання інформації
Діаграми служать для графічного подання даних на аркуші. В Excel існує ряд стандартних типів діаграм. Діаграми можна розміщувати прямо на аркуші поряд з даними, які використовувалися для побудови діаграми. Такі діаграми називають впровадженими. Діаграма може займати в книзі окремий аркуш, який називають діаграмним аркушем.
Незалежно від того, яким чином була створена діаграма, вона завжди зв’язана з даними аркуша. У разі змінення даних діаграма буде автоматично оновлюватися.
Створення діаграм Microsoft Office Excel 2010
Діаграми можна створювати в декілька способів: за допомогою швидких клавіш, за допомогою Майстра діаграм та панелі інструментів Діаграма.
Розглянемо створення діаграми за допомогою Майстра діаграм, який можна викликати командою меню Вставка / Діаграма або кнопкою
Розглянемо на прикладі побудову діаграми «Середній бал з інформатики учнів І курсу» на основі табличних даних.
Учням пропонується порівняти два способи подання інформації: в таблиці і діаграма (додаток 4)
Крок № 1. Тип діаграми. Вибір типу і вигляду діаграми, яка найкраще подає результат (додаток 5)
Крок № 2. Джерело даних діаграми. Вибір і вказівка діапазону даних для побудови діаграми:
Крок № 3. Параметри діаграми. Задання параметрів діаграми у вікні вкладок Подписи данных, Заголовки, Оси, Линии сетки, Легенда, Таблицы данных. (додаток 6)
Крок № 4. Розміщення діаграми. Вибір розміщення діаграми як укоріненої або на аркуші діаграми
У діалоговому вікні Майстер діаграм встановити вид розміщення діаграми на окремому чи вже існуючому аркуші та натиснути на кнопко Готово
Фізкультхвилинка (відео-ролик)
Інструктаж з безпеки життєдіяльності учнів (бесіда) (додаток 7)
Виконання учнями практичного завдання (додаток 8)
Учні працюють в парах
Гімнастика для очей (пояснення вчителя)
Учні виконують тестове завдання в документі (четвертий аркуш) з подальшою взаємоперевіркою (додаток 9)
Вправа «Бачено – не бачено» (додаток 10)
На дошці виводиться через проектор, на якому написано декілька слів за темою уроку. Після закінчення обумовленого часу (30-40 с) проектор вимикається, а учні записують усі слова, що запам’ятали. Потім учні обмінюються зі своїм сусідом для перевірки. Аркуші повертаються. Вмикаєтьсч проектор для перевірки та з’ясування можливих непорозумінь.
Оцінювання учнів відповідно до критеріїв оцінювання навчальних досягнень
Заповнення «Діагностичної анкети» (додаток 11)
Питяння учням за допомогою додатка Plickers («Чи сподобався Вам урок?», https://www.plickers.com)
Опрацювати п. 7.3 підручника «Інформатика 8 кл.» Й.Я.Ривкінд, Т.І.Лисенко, відповісти на запитання 1- 7 на стор. 246.
Достатній (7-9 баллов)
Побудувати діаграму за даними порівняльної характеристики трьох іномарок на ваш вибір.
Оформити дослідження у вигляді слайдової презентації (не більше 5 слайдів).
Додаток № 1
Додаток № 2
Додаток № 5
Тип |
Призначення |
Гістограма
|
Демонстрація зміни певних значень у часі, а також порівняння даних або з'ясування тенденцій. Гістограму краще застосовувати, коли потрібно оцінити та звернути увагу на зміну даних за кінцевий період часу. |
Лінійчаста діаграма
|
Відображення співвідношення окремих компонентів, демонстрація або порівняння окремих числових значень у визначений час. Більша увага приділяється співвідношенню значень, менша — змінам у часі. |
Графік
|
Демонстрація змін значень у групі за тривалі проміжки часу, особливо якщо потрібно акцентувати увагу на змінах у часі й темпах змін. Графіки краще використовувати, коли є потреба відобразити кілька груп даних одночасно |
Точкова діаграма
|
Побудова графіка даних наукових досліджень, але можна застосовувати і для відтворення будь-якого іншого графіка. Їх використовують для визначення того, чи залежить одна змінна від іншої, чи впливають вони одна на одну |
Бульбашкова діаграма
|
Відображення на площині наборів із трьох значень. Подібна до точкової діаграми, але третя величина відображає розмір бульбашки |
Пелюсткова діаграма
|
Аналог графіка в полярній системі координат. Відображає розподіл зна- чень відносно початку координат |
Кругова діаграма
|
Зображення складових частин якоїсь величини або певні пропорції і співвідношення. Кругові діаграми мають лише один ряд даних, тому для їх побудови використовується лише один стовпець або один рядок даних. |
Кільцева діаграма
|
На відміну від кругової кільцева діаграма може використовуватися для демонстрації не одного ряду даних, а декількох |
Діаграма з ділянками
|
Добре відображає зміну значень ряду з часом. Діаграма з ділянками з накопиченням відображає як зміну загальної суми, так і зміну внеску окремих значень. |
Поверхнева діаграма
|
Відображає зміну значень по двох вимірах у вигляді поверхні. |
Біржова діаграма
|
Відображає набори з трьох значень (наприклад, найвищий курс, найниж- чий курс, курс закриття) |
Циліндрична діаграма
|
Гістограма зі стовпцями у вигляді циліндрів |
Конусна діаграма
|
Гістограма зі стовпцями у вигляді конусів |
Пірамідальна діаграма
|
Гістограма зі стовпцями у вигляді пірамід |
Додаток № 6
Елементи |
Опис |
Область діаграми |
Прямокутна область, на якій відображаються елементи діаграми |
Область побудови діаграми |
Прямокутна область, яка обмежена осями |
Лінії сітки |
Лінії, які починаються з поділок шкали. Як правило, іх додають до осі значень, щоб ідентифікувати значення точок даних |
Заголовки |
Назва діаграми, назва осі значень, назва осі категорій |
Вісь категорії |
Вісь, на якій відображаються заголовки з аркуша |
Вісь значень |
Вісь, на якій розташовуються значення даних з аркуша. Вона зазвичай вертикальна |
Мітки даних |
Додаються в діаграму для відображення конкретного значення точки даних |
Точка даних |
Елемент ряду даних, який відповідає значенню однієї комірки в аркуші |
Шкала |
Цифрові, поділки на осі значень. Мінімальне значення дорівнює 0 |
Мітки ділень |
Маленькі лінії, які відображають поділ шкали до осях категорій і значень |
Легенда |
Текстове поле з описом рядів даних |
Ряд даних |
Рядок чи стовпець даних з аркуша. Назви всіх рядів наводяться в легенді |
Таблиця даних |
Таблиця:, яка додається нижче від осі категорій, у якій відображають вхідні дані діаграму |
Маркери виділення |
У разі клацання на об'єкті біля нього з являється декілька чорних квадратів, які показують, що об'єкт вибраний. Об'єкт вибирають для переміщення чи редагування |
Додаток № 7
Неакуратність, неуважність, недостатнє вміння працювати з приладами, невиконання правил охорони праці та пожежної безпеки
можуть призвести до нещасного випадку.
Додаток № 8
Витрата палива
Витрата палива відображає цикл і кількість палива. Запишіть свої дії
Крок 1. Тип діаграми Крок 2. Параметри діаграми
Обов’язково збережіть свою роботу!
(завдання оцінюється в 4 бали)
Додаток № 8
Рейтинг продажу
Обов’язково збережіть свою роботу!
(завдання оцінюється в 4 бали)
Додаток № 8
Порівняльна характеристика
модельного ряду Chevrolet.
Додаток № 9
1. Визначте тип схематично зображеної діаграми 60
50
40
30
20
10
0
1 2 3 |
1 бал |
|||
А) гістограма |
Б) графік |
В) точкова |
Г) лінійчаста |
|
2. Який тип діаграм доцільніше використовувати для побудови діаграми вмісту вітамінів в продуктах? |
1 бал |
|||
А) гістограма |
Б) точкова |
В) лінійчата |
Г) кругова |
|
3. Які типи діаграм відносять до стандартних |
2 бали |
|||
А) кільцева |
Б) лінійчата |
В) пелюсткова |
Г) логарифмічна |
1 4 5 A)Заголовок діаграми
Результати контрольних робіт
8
2 6
5
4
3
2
1
0
Е - 20 Е - 10 Езв - 12 Ас - 13 Ас - 14
навчальні групи
вхідний контроль (вересень)
вихідний контроль (травень) ІІ семестр
6 Г)Область побудови діаграми
Д)Лінії сітки Е)Вісь значень
Ж)Імена рядків даних діаграми
8 7 З)Імена
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Є |
Ж |
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
Додаток № 10
Додаток № 11
Твердження |
Погоджуюсь |
Майже погоджуюсь |
Частково погоджуюсь |
Не погоджуюсь |
Я знаю основні поняття та можу їх розтлумачити |
|
|
|
|
Я знаю основні функції табличного процесора та розумію його призначення |
|
|
|
|
Я вмію завантажувати табличний процесор |
|
|
|
|
Я знаю правила розміщення даних в електронних таблицях |
|
|
|
|
Я вмію вводити текстові, числові дані та формули до таблиць |
|
|
|
|
Я знаю основні операції та вмію виконувати елементарні операції над табличними даними |
|
|
|
|
Я вмію будувати діаграми на основі табличних даних |
|
|
|
|
Я опанував нові корисні для мене навички |
|
|
|
|
Я не мав проблем із виконанням запропонованих завдань |
|
|
|
|
Закінчить речення
Особливо корисними для мене були
Я хотів би дізнатися більше про