Розробка уроку з історії України на тему: "Події революції 1905-1907 рр. Реформа П.Столипіна", 10 клас з використанням структурно-логічної схеми та перфокарт
Тема. Події революції 1905-1907 рр. в Україні. Земельна реформа П. Столипіна
Мета: ознайомити учнів з основними подіями російської революції 1905-1907 рр. на українських землях, основними фактами, причинами та змістом аграрної реформи, її впливом на становище в Україні; розвивати в учнів логічне мислення, пам'ять, уяву, працюючи з структурно-логічною схемою, розвивати словниковий запас; продовжувати виховувати глибоку повагу до історичної минувшини нашого народу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Клас: 10
Хід уроку
Структурний елемент |
Завдання та обладнання |
Короткий зміст роботи |
Очікуваний результат |
Примітки |
|
Перевірка засвоєння учнями вивченого матеріалу 1. Фронтальна бесіда
2. Індивідуальна робота (ІІ рівень) |
Перфокарти |
- Чому на початку XX ст. відбувається процес політизації українського суспільства? - Які нові партії з’явилися? Якого спрямування? Підтримку яких країн мали? - Чи відбувався процес консолідації української нації з появою нових партій? Виконання тестових завдань (дод. №1) |
|
Диференціація та індивідуальний підхід |
|
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів |
|
1. Повідомлення теми і завдань уроку 2. Мотивація |
|
|
|
Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Проблемний метод (структурно-логічна схема виводиться на екран, з подальшим її опрацюванням) |
Повідомлення учнів
Складання структурної схеми учнями (під час опрацювання тексту підручника)
Завдання до структурно-логічної схеми: - Чому? реформа призвела до соціального розшарування, відтоку робочої сили та росту промислового виробництва? - Які можливі наслідки капіталізації економіки?
Робота з підручником |
1.«Причини революції 1905-1907 рр.» 2.«Основні події російської революції на українських землях»
?
1.Опрацювати текст підручника та записати результати аграрної реформи П.Столипіна. 2. Яке значення діяльності І та ІІ Державної думи для України? |
|||
Закріплення навчального матеріалу |
Тестові завдання |
Додаток №2 |
|
|
|
Підведення підсумків |
1. Корекція 2. Оцінювання |
|
|
|
|
Домашнє завдання |
|
1.п. підручника 2. порівняти у вигляді таблиці реформу П.Столипіна з сучасним становищем с\г України |
|||
Додаток №1
Робота в перфокартах
1. Першою політичною партією Наддніпрянської України, створеною в Харкові у 1900 р., була:
а)УНП (українська народна партія) б) УДП (українська демократична партія)
в) РУП (революційна українська партія) г) УСДРП (українська соціал-демократична робітнича партія)
2. Провідником ідей українського консерватизму та монархізму був:
а) В.Антонович б) М.Міхновський в) В.Чеховський г) В.Липинський
3. Установити відповідність:
1) РУП а) програма «10 заповідей»;
2) УНП б) ідея здобуття українцями національних прав у межах Російської імперії;
3) УДП в) ідея автономії, зв'язок з російськими партіями подібного спрямування;
4) УСДРП г) програма «Самостійна Україна»;
д) ідея створення україно-російської федерації
Додаток №2
Тестові завдання (закріплення)
1. Укажіть твердження, які характеризують причини революції 1905-1907 рр.:
а) самодержавна форма правління; б) поширення демократичних свобод;
в) жорстка експлуатація робітників, безробіття; г) малоземелля та безземелля селян, безправність;
д) посилення національного гніту; е) зростання авторитету самодержавства
ВАРІАНТИ ВІДПОВІДІ: А) 1,2,3,5 Б) 2,3,4,6 В) 1,2,4,5 Г) 1,3,4,5
2.Формами боротьби українського народу під час революції 1905-1907 рр. не були:
а) робітничі страйки б) погроми в містах в) повстання військових г) селянські повстання
3. Аграрна реформа П.Столипіна призвела до соціального розшарування:
а) так б) ні
4. «Хлібороб» - це:
а) велике аграрне виробниче об’єднання б) перша україномовна газета в) українське товариство
5. Чи скасовувалася за аграрною реформою община?
а) так б) ні
6. «…ми вимагатимемо 8-годинного робочого дня, охорони праці жінок і дітей, страховки на смерть…»:
а) це з програми УРДП б) з програми Української трудової фракції у ІІ Державній Думі