Дата:
Клас: 2 – Б
Урок: літературне читання
Тема: Коли щось робиш, думай про наслідки. «Виноградар і змія» (болгарська народна казка). Складання плану казки.
Мета: ознайомити учнів з болгарською народною казкою; формувати вміння визначати персонажів твору, аналізувати їхні вчинки, давати за вчинками характеристику персонажам; удосконалювати читацькі навички школярів; сприяти засвоєнню змісту казки; вчити складати план за прочитаним текстом; розвивати увагу, пам'ять, спостережливість; виховувати потребу дітей у здійсненні добрих вчинків, у вияві милосердя, толерантних стосунків одне з одним.
Обладнання: малюнки до казки, картки зі словами для характеристики персонажів, картки для парної роботи, мікрофон, презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
Слайд 1
І. Організаційний момент.
1. Привітання класу
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
Подаруйте посмішку собі,
Один одному й мені.
Я подарую посмішку Вам,
Вона допоможе в роботі всім нам.
2. Привітання гостей.
3. Психологічна настанова на урок.
- Американський винахідник Генрі Форд сказав:
Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес
Працювати разом – це успіх!
Тож почнемо наш шлях до успіху!
ІІ. Мовленнєва розминка
1. Вправи на розвиток дихання. Слайд 2,3,4,5
Вправа «Дмухніть на кульбабку».
Вправа «Як кумкає жабка».
Вправа «Як пищать курчата».
Вправа «Як шипить лебідь»
Вправа «Як сичить змія»
2. Робота із скоромовкою. Слайд 6
Мию, п’ю і засинаю,
Змій лякаю, пам’ятаю,
Б’ю, малюю і співаю,
Плаваю, стою, стискаю.
Промовляння в повільному темпі, виділяючи кожне слово. Потім в пришвидшеному. Потім вчитель говорить перший рядочок, а вони говорять наступний.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вправа «Щоб речення зрозуміти, слова потрібно розділити»
- Роз’єднайте слова і прочитайте вислів:
КАЗКА ВЧИТЬ, ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ
Слайд 7
- Як назвати вислів, що Ви прочитали? (Прислів’я)
- Як Ви розумієте зміст цього прислів’я?
У цьому світі є одна річ, перед якою належить схилятися, це .... Що це може бути, вам допоможе здогадатися казка про дівчинку, яку звали Любов.
2. Розповідь вчителем казки.
«Жила-була на землі дівчина, яку звали Любов. Не весело було їй жити на світі без подружки. Ось і звернулася вона до сивого, старого чоловіка, який прожив уже більше ста років:
- Допоможіть мені, дідусю, вибрати подружку, щоб я могла дружити з нею все життя.
Подумав чарівник і сказав:
- Приходь до мене завтра вранці, коли заспівають перші пташки і роса ще не зійде.
Уранці, коли яскраво сонечко освітило землю, прийшла Любов на призначене місце і побачила: стоять п’ять прекрасних дівчат.
- Ось вибирай, - сказав чарівник. – Одну звати Радість, іншу – Вдача, третю – Краса, четверту – Журба, п’яту – Доброта.
- Усі вони прекрасні, - сказала Любов.
- Не знаю, кого й вибрати...
- Твоя правда, - відповів чарівник, - всі хороші, і ти в житті ще зустрінешся з ними, а можливо, і дружитимеш, але вибери тільки одну з них. Вона і буде тобі подругою на все життя.
Підійшла Любов до дівчат ближче і подивилася в очі кожній. Вона задумалася, а потім підійшла до Доброти і простягла їй руку...»
3. Постановка проблемних питань:
- Чому на вашу думку, Любов зупинила свій вибір саме на Доброті?
- Яке слово протилежне слову «добро»?
- Сьогодні ми спробуємо розібратися наскільки важливе добро.
4. Виявлення різниці у вимовлянні слів: «добро» і «зло».
– Вимовте слово «добро» і «зло».
– Чи відчуваєте різницю у вимові цих слів?
Слово «добро» ми вимовляємо з теплом, ніби співаємо, а от «зло»- вимовляємо немов через зуби, ніби сичимо, як гусаки.
ІV Активація читацької пам’яті. Слайд 8,9,10,11
Гра «Упізнай мене»
Протягом останніх уроків ми читали казки і я пропоную вам:
Завдання: назвати предмет і сказати з якої він казки.
Малюнки - предмети: мишенята, колосок, жабка, рукавичка, цап, баран, котик, півник.
- Що об’єднує всі ці твори? (Це казки)
- Хто склав ці казки? (народ)
- Як ми називаємо ці казки? (народні)
V. Повідомлення теми і мети уроку. Слайд12, 13
- Сьогодні ми будемо вивчати останню із цього розділу народну казку. Ми завітаємо до сонячної країни Болгарії, розташованої на узбережжі Чорного моря. Це країна, з якою межує Україна. Люди, які мешкають у цій країні – болгари, , тому й казка – болгарська. Працюючи над нею, ми будемо вчитися складати план, визначати головних героїв, спостерігати за їхніми вчинками і давати оцінку.
VІ. Робота над новим матеріалом.
Опрацювання болгарської народної казки «Виноградар і змія» (с. 45- 46)
1. Гра «Відгадай героя казки»: Слайд 14
- Щоб дізнатися хто є одним із героїв казки відгадайте загадки:
2. Хвилинка – цікавинка:
- Що ви знаєте про змію?
Хвилинка-цікавинка
Розміри змії весь час змінюються. Вона росте, але шкіра її на відміну від людської, не встигає розтягуватися. І саме тому змія міняє шкіру, обдираючи її об гілки. Під старою шкірою вже виблискує нова.
3. Прийом «Добре – погано»
Змія – це добре:
Отрута – це ліки.
З її шкіри можна зробити різні речі.
З її участю – циркові вистави.
Вона дає красу, емоції.
Змія – це погано:
Отрута вбиває.
Вона нищить пташині яйця і птахів.
Втілює страх.
Може задушити.
4. Гра «Відгадай назву казки» Слайд 15
- Болгарський народ присвятив цій тварині одну із казок.
А як називається болгарська казка ми зараз відгадаємо:
гра я да р змі Ви і но
3 8 4 5 7 1 6 2
5. Робота над заголовком казки. Вправа передбачення.
- Прочитайте назву казки? (ст. 45)
- Хто ще , крім змії, є персонажем казки?
- А хто такий виноградар? Від якого слова утворилося це слово?
(Слайд 16. Показ виноградних полів, та винограду.)
- Як Ви гадаєте про що буде йти мова у цій казці ?
- От на одному з таких полів і жила наша героїня казки. І що з нею трапилося ми зараз дізнаємося.
6. Робота над текстом казки «Виноградар і змія»
- Подивіться, як записаний текст казки. Чи помітили Ви зірочки?
- Ці зірочки відділяють одну частину казки від іншої.
- Скільки частин у казці?
а) Читає казку підготовлений учень разом із вчителем.
- Чи сподобалась вам казка?
- Чи справдилися ваші передбачення щодо того, про що казка?
- Що Вас здивувало? Що виявилося несподіваним?
б) Словникова робота – Прочитати слова, потім пояснити
Пояснення вчителем або учнями значення слів, демонстрування малюнків Слайд 17, 18, 19
Виноградник – ділянка землі, засаджена виноградом
Стати оддалік - стати далі, відійти
Відновити дружбу – знову почати перервані стосунки
Розгнівалася - розсердилась
Кухоль – глиняний глечик
Щоранку – кожного ранку
Купа- велика гора
Щосили – дуже сильно
Господар – власник чогось
7. Фізкультхвилинка «Дружби добрий знак» Слайд 20
8. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту
а) Гра « Кубик»
Щоб ми краще ознайомилися з казкою, нам на допомогу прийшов Кубик. Кому на парту я кладу Кубик , той учень і читає.
б) Бесіда за прочитаним з елементами вибіркового читання.
- Назвіть головних героїв казки.
- Де жила змія? (Доведіть словами тексту)
- Що виноградар зробив для змії? (налив у кухоль їй молока)
- Як змія віддячила виноградареві? (впустила у кухоль один золотий)
- Скільки часу дружили виноградар і змія? (багато років)
- Кому виноградар розповів про змію? Чому він це зробив?
- Чому син вирішив не годувати змію, а вбити?
- Про яку рису його характеру це свідчить?
- Як змія покарала сина? (укусила)
- Чи дружили потім виноградар і змія? Чому? (Прочитайте)
- Як Ви вважаєте, хто вчинив у казці добре, а хто погано?
Доведіть свою думку.
- То чого нас навчає ця казка?
- Прочитайте останнє речення. (коли щось робиш, думай і про наслідки) Що воно означає? Чи може воно бути прислів’ям?
в) Гра «Обери число та дай відповідь на питання» Слайд 21
д) Робота в парах. Доповнення схеми (ст. 46) Слайд 22
- Прокоментуйте свою роботу.
- Які наслідки мали дії батька, сина?
- Якими словами ви доповнили схему?
9. Фізкультхвилинка для очей Слайд 23
10. Робота над складанням плану казки
(добирання заголовків до кожної частини)
- Давайте пригадаємо про що розповідається в І (ІІ, ІІІ) частині казки? (короткий висновок: дружба виноградаря і змії
злочин сина
не може відновитися колишня дружба)
Коли я готувалась до уроку, змія допомогла мені скласти план. Але я була не дуже уважна і здається переплутала його.
План казки Слайд 24
1. Злочин сина.
2. Дружбу повернути неможливо.
3. Дружба виноградаря і Змії.
- Допоможіть відновити план. (перевішую малюнки правильно)
План казки Слайд 25
1. Дружба виноградаря і змії.
2. Злочин сина.
3. Дружбу повернути неможливо.
11. Робота в зошиті с. 22(1). Запис плану казки.
12. Складання характеристики героїв казки.
На дошці 2 картинки: батько та син , а також написані на папері слова: працелюбний, чесний, жорстокий, жадібний, добрий, злий, нeслухняний, турботливий.
Діти підходять до дошки і приклеюють ці слова біля відповідних картинок. (Дівчатка – батько, хлопчики - син)
13. Творча робота над казкою.
Прийом «Чарівник зворотного часу»
- Уявіть, що час у казці повернувся назад до тієї миті, коли батько з сином збираються поговорити. Як могли по – іншому розгорнутися події?
Свої варіанти закінчення казки нам підготували Максим та Вероніка.
Зразок дитячого твору
1. Я закінчив би казку так: Покликав виноградар сина і розповів йому про змію, яку годував молоком. Почав і син носити молоко і забирати золоті. Ці гроші син віддавав бідним людям, допомагав їм. Він був добрим і хотів, щоб усім навколо було добре.
2. Моя казка мала б такий кінець: Одного разу, прийшовши до купи каміння, син побачив біля нього зміїну шкіру. Він дуже перелякався: «Що сталося зі змією?». А потім підвів очі і побачив, що біля винограднику стоїть красива дівчина. Виявилося, що її перетворив на змію злий чарівник. Добре ставлення молодого хлопця розчаклувало її.
Скоро дівчина стала вірною дружиною майбутнього господаря. І жили вони довго і щасливо у згоді і добрі.
14. Гра «Так чи ні?»
(Резервне завдання)
- Змія жила у великій купі каміння, що лежала біля винограднику.
- Виноградар щоранку приносив змії глечик молока.
- Виноградар розповів про змію батькові.
- Син надумав убити змію.
- Змія і виноградар відновили дружбу.
15. Знаходження в казці вигаданого і реального.
(Резервне завдання)
16. Гра «Збери речення». Робота в парах.
(Резервне завдання)
Якось виноградар побачив змію... і ледве дійшов додому.
Виноградар узяв кухоль із золотим... і надумав зробити їй добро.
Він розпух... і забирав по одному золотому.
Відтоді щоранку носив він змії молоко... і пішов собі.
VІІ. Підсумок уроку.
1. Рефлексія. Інтерактивний прийом «Незакінчене речення». Гра «Мікрофон».
· На уроці ми читали казку…
· Її склав…..
· Головними героями казки є…
- Мені сподобалось...
2. Самооцінка роботи.
- Оцініть свою роботу на уроці: Слайд 26
- якщо ви вважаєте, що могли б працювати краще –
підійміть руки вгору
- якщо працювали добре – потисніть свої долоньки
- якщо ви працювали чудово – поаплодуйте собі та товаришам.
3. Рекомендоване домашнє завдання Слайд 27
Читати казку, переказувати за складеним планом. За бажанням намалювати малюнок до казки.