Розробка уроку з математики для 1 класу на тему: "Лічба в межах 20. Попереднє та наступне число. Додавання і віднімання виду: 13 + 1, 15 – 1“

Про матеріал
Розробка уроку з математики для 1 класу на тему: "Лічба в межах 20. Попереднє та наступне число. Додавання і віднімання виду: 13 + 1, 15 – 1“. Метою уроку є: ознайомити учнів з різними способами читання числових виразів; закріплювати вміння додавати й віднімати в межах 20, порівнювати вирази; формувати вміння додавати і віднімати в межах 20 на основі знань про попереднє й наступне число, вимірювати відрізки в дециметрах і сантиметрах, будувати відрізки заданої довжини.
Перегляд файлу

Математика

Тема: Читання та порівняння виразів. Заміна сантиметрів дециметром. Лічба в межах 20. Попереднє та наступне число. Додавання і віднімання виду: 13 + 1, 15 – 1. Додавання і віднімання чисел в межах 20 на основі нумерації. Розв'язування задач на знаходження невідомого доданка

Мета: ознайомити учнів з різними способами читання числових виразів; закріплювати вміння додавати й віднімати в межах 20, порівнювати вирази; формувати вміння додавати і віднімати в межах 20 на основі знань про попереднє й наступне число, вимірювати відрізки в дециметрах і сантиметрах, будувати відрізки заданої довжини; узагальнити способи розв’язування задач на віднімання; розвивати увагу, мислення дітей; виробляти самостійність у роботі; виховувати інтерес до математики, бажання вчитися й добувати знання.

Обладнання: предметні малюнки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав дзвінок —

Починається урок.

Тут задачі й приклади,

Ігри, жарти, все для вас!

Побажаєм всім удачі —

За роботу, в добрий час!

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Усна лічба

— Чітко називаючи числа, полічити від 10 до 20.

Чітко називаючи числа, полічити в зворотному порядку.

Порахувати від 12 до 18, від 15 до 10.

— Назвати сусідів чисел 15 і 18.

2. Усна лічба

3. Розв’язування віршованих задач (робота з числовим віялом)

• Дружно мурахи живуть

І без справи не снують.

Дві несуть травинку,

Дві несуть билинку,

Три несуть голки,

Скільки їх скажи? (7)

• 3 ромашки — жовтоокі,

2 веселих волошки

Подарували мамі діти.

Скільки ж квітів у букеті? (5)

Десять фломастерів у Тані.

На п’ять більше олівців.

А для вас усіх питання.

Скільки в Тані олівців? (10 + 5 = 15).

4. Складання двоцифрових чисел з десятка і одиниць
10 + 4
10 + 2
10 + 5
10 + 6
10 + 8
10 + 3

5. Каліграфічна хвилинка. Гра «Цифроїд» (в зошиті)

Був тут дід Цифроїд,

Що їсть цифри на обід

Замість печива до чаю.

Встав, яких не вистачає!

  

6. Математичний диктант (підручник, с. 102, завдання 1)

— Знайдіть суму чисел 12 і 8.

— Знайдіть різницю чисел 19 і 3.

— Перший доданок 13, другий 4. Знайдіть суму.

7. Гра «Яка іграшка з якої коробки» (підручник, с. 102, завдання 2)

Запишіть приклади у три стовпчики: з відповіддю 10, 20 і 17

10    20    17

16 – 6    15 + 5    10 + 7

7 + 3    10 + 10   15 + 2

6 + 4    19 + 1    19 – 2

8. Порівняння чисел (в зошиті)

9. Повторення назв чисел при відніманні. Розв’язування прикладів

— Підкресліть зменшуване.

15 – 10  6 + 3   10 – 8   15 – 5   18 – 10   9 – 2

III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитись читати числові вирази, будемо додавати і віднімати в межах 20, порівнювати вирази, а також розв’язувати задачі, креслити відрізки і виконувати інші цікаві завдання.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовча робота

На дошці записані приклади.

1 + 1  2 + 1  3 + 1  4 + 1  5 + 1 6 + 1  7 + 1  8 + 1  9 + 1

— Прочитайте тільки відповідь. Що ви одержали? (Послідовний ряд чисел від 2 до 10)

— Як він утворювався? (Додавали до числа 1.)

— Тоді, що означає додати до числа? (Одержати наступне число.)

2. Пояснення нового матеріалу

— Продовжимо додавати по 1, починаючи з 10 і до 20.

— Які числа одержали? (Наступні)

— А тепер будемо віднімати по 1, починаючи з 20.

— Які числа одержали? (Попередні)

Отже, 14 + 1 = 15, тому що за числом 14 іде число 15. 17 – 1 = 16, тому що числу 17 передує число 16.

3. Первинне закріплення

— До якого числа необхідно додати 1, щоб одержати 13; 16; 20?

— Від якого числа треба відняти 1, щоб одержати 10; 14; 12?

4. Самостійна робота 

15 – 5   7 + 10   17 – 1   20 – 1  14 + 1   10 + 5   19 – 1                18 – 10

3 + 4 10 – 2   8 5 + 4    6 + 4 17 – 7

Фізкультхвилинка

Сірі зайчики маленькі

(Вушка є у них довгенькі)

В лісі грались, веселились, —

Працювати вже стомились.

А щоб добре працювати,

Треба трішки пострибати.

Відпочили, розім’ялись

Й до роботи знову взялись.

5. Робота за підручником (с. 102)

Завдання 3

Накресліть відрізок завдовжки 1 дм 1 см, а інший коротший за даний. 

Завдання 4

Прочитайте коротку умову задач. Розв’яжіть задачі.

19 – 6 = 13 (ж.) Відповідь: на 13 журналів.

— Діти, порівняйте ці задачі. Чим вони відрізняються?

Завдання 5

Скільки потрібно зернин? (3)

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота над задачею

Росло — 10 тюльпанів

Зірвали — 3 тюльпани

Залишилося — ?

— Яку дію використаємо для розв’язання задачі? Чому?

2. Робота над текстовою задачею

У першій коробці було 17 олівців, а в другій — на 1 олівець менше. Скільки олівців було в другій коробці?

— Скільки олівців було в першій коробці?

— Що сказано про другу коробку?

— Повторіть запитання задачі.

I — 17 олівців

II — ?, на 1 олівець менше

— Яку дію використаємо для розв’язання цієї задачі? Чому?

3. Творча робота над задачею

— Як ще можна поставити запитання до задачі, щоб вона розв’язувалася дією віднімання? (На скільки більше? На скільки менше?)

4. Робота з геометричним матеріалом

Перший відрізок має довжину 12 см, другий відрізок — на 2 см коротший від першого, а третій — на 3 см коротший від другого. Яка довжина третього відрізка?

— Чому дорівнює довжина першого відрізка? (12 см). Запишіть в дециметрах і сантиметрах.

— Що відомо про другий відрізок? (Його довжина на 2 см коротша.)

— Як знайти довжину другого відрізка? (12 – 2 = 10 (см))

— Як знайти довжину третього відрізка? (10 – 3 = 7 (см))

— Накресліть другий і третій відрізки в зошиті.

Пальчикова гімнастика

• Зімкнути подушечки пальців обох рук, долоні округлити, зображуючи бутон квітки.

• Нижні частини долонь зімкнути, пальці широко розкрити, зображуючи квітку з розкритими пелюстками.

5. Робота з іменованими числами

11 см = 1 дм 1 см   19 см = дм см  17 см = дм см   13 см = дм см

14 см = дм см   20 см = дм

6. Логічна вправа «Втікачі»

Рахувати ти мастак?
Поверни на місце знак.

6 3 5 = 4  (+, -)  9 7 8 = 10 (-, +)  6 4 3 = 7 (+, -)

VІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія

Що для вас було найцікавішим на уроці?

— Якщо до числа додати 1, яке число одержимо?

— Якщо від числа відняти 1, яке число одержимо?

— Наведіть свої приклади.

— Які завдання були складними?

Спасибі за старання.

Адже головне — бажання,

А навички і знання

З роками до вас прийдуть.

doc
Додано
8 лютого 2020
Переглядів
2996
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку