Тема. Знаходження частини від числа. Таблиця множення і ділення числа 10.
Мета: ознайомити учнів з правилом множення і ділення числа на 10, з ознакою подільності числа на 10; удосконалювати вміння знаходити частину від числа, розв'язувати задачі, складати задачу за даними таблиці; формувати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати охайність при роботі з зошитом.
Обладнання: ноутбук, мультимедійна презентація, кольорові цеглинки LEGO, підручник, робочий зошит, роздатковий матеріал, дошка для гри у шахи.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Індивідуальний підхід до учнів, які навчаються за інклюзивною формою навчання: завдання на картках.
Очікувані результати: учень/учениця
-
знає правило множення і ділення числа на 10;
-
використовує ознаку подільності числа на 10;
-
вміє знаходити частину від числа;
-
розв'язує задачі;
-
складає задачу за даними таблиці;
-
застосовує обчислювальні навички;
-
проявляє охайність при роботі з зошитом.
Хід уроку
-
Організація класу до уроку
-
Створення позитивного психологічного клімату класу.
Демонстрація навчальної презентації.
-
Перевірка домашнього завдання (с. 70, №398,399)
-
Робота біля дошки №398.
-
Як знайшли корінь кожного з рівнянь?
-
Фронтальна бесіда (з учнями, що за партами) №399.
-
Який вираз склали для розв’язання задачі? (с + Ь.)
-
Як обчислити вираз з двома змінними? Виконайте обчислення, якщо с = 4, b = 5.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні зі скарбнички пані Математики дістанемо ще один скарб. Дізнаймося, який? Відгадайте трицифровий код, виконавши, завдання № 400 на с. 70.
— Правила множення та ділення
На уроці математики ми ознайомимося з правилом множення і ділення числа на 10, з ознакою подільності числа на 10; удосконалюватимемо вміння знаходити частину від числа, розв'язувати задачі, складати задачу за даними таблиці.
-
Актуалізація опорних знань учнів
-
Усний рахунок (презентація)
-
Гра «Знайди ділене» (презентація)
-
Робота в зошиті
-
Каліграфічна хвилинка. Запис числа 10
-
Пропишіть число 10 каліграфічно. Які числа можна утворити з цифри 1? (1,11,111,1111.) Які числа в межах 100 мають у запису цифру 0? (Круглі числа.)
-
Вивчення нового матеріалу
-
Ознайомлення учнів із правилом множення і ділення числа на 10
Робота з підручником
-
Складання таблиці множення і ділення на 10 (с. 70, № 401).
-
Які вирази на множення склали із прикладів на додавання числа 10?
-
Продовжте складати таблицю множення числа 10.
-
Які частки склали із добутків?
-
Продовжте складати таблицю ділення на 10.
-
Ознайомлення із правилом раціонального множення і ділення на 10.
-
Яку властивість можна застосувати до випадків множення і ділення числа на 10? (Щоб помножити число на 10, достатньо до нього праворуч приписати один нуль. Щоб поділити число на 10, достатньо від нього праворуч відкинути один нуль.)
-
Первинне закріплення. Колективне виконання завдання 3 із №401.
-
Розгляньте зразок виконання завдання. Яким законом варто скористатися для перетворення добутку чисел? (Переставний закон множення.)
-
Складіть частки за зразком. Що в них спільного?
2-10=10-2 = 20 20:2 = 10
-
Удосконалення обчислювальних навичок.
Самостійне виконання завдання № 402
-
Обчисліть вирази — і дізнаєтеся назву однієї з найдавніших інтелектуальних ігор.
42:7-10 = 60 100-70:10 = 93
(25+ 25): 10 = 5 5-6:10 = 3
10-2:4 = 5 (10 + 4-5): 10 = 3
Індивідуальний підхід до учнів, які навчаються за інклюзивною формою навчання: завдання на картках.
Цікаві факти про шашки
-
Ігри, подібні до шашкової, існували ще 1600 року до нашої ери у Стародавньому Єгипті.
-
Уміння гри в шашки було важливою складовою лицарського виховання.
-
За давньогрецькою легендою, гру в шашки придумав бог Гермес. За іншою версією, шашки винайшли під час осади Трої, яка тривала 10 років.
-
Ознайомлення з ознакою подільності числа на 10. Вправа «Мікрофон» (с. 71, №403)
-
Які числа можна поділити на 10?
-
Яка ознака подільності числа на 10? (Якщо запис натурального числа закінчується цифрою 0, то це число ділиться на 10 без остачі.)
-
Хвилинка «Раціональні обчислення»
-
Для якої гри використовують таку дошку?
-
Як швидко обчислити кількість клітинок на цій дошці?
(8-8 = 64.)
-
Чим відрізняється дошка для міжнародної гри в шашки?
Розгляньте малюнок у підручнику (с. 71, № 404).
-
Скільки клітинок на кожній стороні дошки? (10.)
-
Обчисліть кількість клітинок на цій дошці дією множення.
(10*10=100.)
-
Скільки темних і скільки світлих клітинок на цій дошці?
(по 50.)
Фізкультхвилинка
-
Закріплення вивченого матеріалу
-
Удосконалення вміння розв'язувати і складати задачу за даними таблиці
1) Колективне розв'язування задач № 405,406.
-
Що відомо про ціну ручки?
-
Якою дією знайдемо ціну ручки? (90 :10 = 9.)
-
Скільки всього гривень коштують пенал і ручка? (90 + 9 = 99.)
-
Скільки гривень коштує один бублик? (7 гривень.)
-
Скільки гривень коштують 10 таких бубликів? (7 грн -10= 70 грн.)
2) Складання задачі за даними таблиці (с. 71, № 407).
-
Який товар купували? (Йогурт і сік.)
-
Скільки коштує йогурт? (10 грн.) Сік? (6 грн.)
-
Скільки стаканчиків йогурту купили? (3.) Скільки паків соку купили? (10.)
-
Яке запитання можна поставити до умови задачі? (Яка вартість усієї покупки?)
-
Як обчислити вартість трьох стаканчиків йогурту? (10-3 = ЗО.)
-
Як обчислити вартість 10 паків соку? (6 -10 = 60.)
-
Складіть вираз для розв’язання задачі. (10 ■ 3 + 6 • 10 = 90.)
-
Робота з «Стіною слів»
-
Геометрична хвилинка
-
До якої фігури можна доповнити дану фігуру? Згадайте властивості сторін прямокутників.
-
Чому буде дорівнювати сума довжин горизонтальних відрізків?
(2 см + 4 см + 1 см = 7 см.) Вертикальних відрізків? (1 см + 2 см + 1 см = 4 см.)
-
Як швидко обчислити периметр певної фігури? (Як периметр прямокутника зі сторонами 4 і 7 см.)
-
Обчисліть периметр фігури двома способами. Зробіть висновок.
3. Робота в групах
Знайти частини від цілого числа.
Учні об'єднуються у групи по 6. Виконують завдання задопомогою роздаткового матеріалу.
-
Підсумок уроку
-
Вправа «Незакінчене речення»
-
Сьогодні я дізнався(лася) про...
-
Було цікаво...
-
Я повторив(ла)...
-
Мені було складно...
-
Тепер я зможу...
-
Пояснення домашнього завдання (с. 77, №408,409)
-
Вправа «Емоційна ромашка». Самоаналіз цеглинками LEGO.