Тема: Звук [ґ], позначення його буквою «ґе». Звуковий аналіз слів. Читання складів, слів. Мовно-логічні вправи.
Мета: навчити артикулювати звук [ґ], вчити виділяти під час читання важливі за змістом слова, ставити запитання до окремих речень; виробляти орфоепічні навички; розвивати фонематичний слух, пам'ять;формувати національну свідомість та патріотизм; виховувати любов до праці.
Засоби навчання: цеглинки LEGO, сюжетні малюнки: ґава, ґудзик, аґрус, ґердан, ґазда, ґаздиня
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I. Вступна частина.
1. Повторення та закріплення вивченого
Вставте пропущену букву
Рома * ка * уравель * рак
Воло * ка * ор * ина Сні * ур
* ип * ина * олудь * оробина
- Які букви вставили?
- Що об’єднує вставлені букви? (Означають приголосні звуки, вивчали у ІІ семестрі…)
- Що спільного у слів кожного стовпчика?(Спільний звук пропущено, герої розповідей)
II. Основна частина.
Мотивація навчальної діяльності учнів. Відгадування загадок
Ледь помітний він, маленький…
То квадратний, то кругленький…
На одежі він завжди,
Його в петлю продівають
Сто разів туди – сюди. (Ґудзик)
Кинула шишку на мене зозуля,
В мене на лобі з’явилася…(Ґуля)
Повні, в смужечку вони,
Ніби міні-кавуни.
На кущі свій вік живуть,
Невеличкими ростуть.
Намистини зелененькі —
дрібні ягідки смачненькі.
Протягни за ними ручки —
покусаються колючки. (Аґрус)
Оголошення теми та завдань уроку
- Щоб записати слова – відгадки нам буде потрібна нова буква. Вона дуже схожа, до вже знайомої нам, букви г, але трохи і не схожа. Як наші сестрички – близнючки: Іванка і Міланка.
Знайомство з буквою «ґе».
В букви цієї чубчик стирчить.
Букву цю гусочка ґелґотить.
Ґава і ґудзик за нею ідуть.
Скажіть но, діти, як цю букву звуть?
Демонстрування картки з великою й малою літерами Ґ і ґ, аналіз будови, викладення букви з цеглинок Lego. Місце букви в касі букв.
Вимова звука [ґ]
Звук [ґ] — твердий, приголосний.
Буква Ґе з ріжком вгорі
Посміхнулась дітворі:
– Щоб дзвінкіш лунала мова,
Я прийшла в абетку знову,
Бо колись у ній жила,
Мов та маківка, цвіла.
В багатьох словах цікавих
Красувалась, наче пава:
Ґрунт і ґаблі, і ґирлиґа,
Ґуля, ґніт, дзиґар і дзиґа,
Ґаламаґа, ґринджолята...
Тож прийміть мене, малята.
Придивляйтеся, вивчайте,
Букву Ґе не забувайте.
Порівняльна характеристика Г та Ґ
Ось дві літери-сестрички,
Мов дві крапельки водички,
Хто абетку добре знає —
Їх одразу розпізнає.
Перша — втне вам Гопака,
Здружить Гуску й Гусака,
Друга — враз як заґелґоче:
— Я не Г, а Ґ ! — хихоче.
Тож мерщій берись до вправ,
Не лови, будь ласка, Ґав,
Букви ці не переплутуй,
Щоб невігласом не бути.
Мирослав Артимович
Робота за підручником (с. 16)
Яка ніч — такий світанок. Яка хата — такий ґанок.
Які ґазда і ґаздиня — отака й у них дитина.
Словникова робота
- Які незрозумілі слова трапилися в цьому віршику?
- Знайдіть в Букварику ілюстрації ґазди і ґаздині.
- Слова ґазда і ґаздиня зараз рідко зустрічаються в нашому мовленні. Лише в деяких регіонах України ними користуються дотепер. Такі слова вважаються застарілими або діалектними. Але в сучасній мові є слова, які означають теж саме. Тож ґазду і ґаздиню можна замінити рівнозначними словами – господар, господиня
Вправа «Прочитай швидко»
Гра «Склади слова»
Із запропонованих складів можна утворити слова :
Ґа + ва = ґава;
Ґа + нок = ґанок;
Ґа + зда = ґазда;
Ка + ва = кава.
Ребус:
Кава – к + ґ = ґава
Читання слів у стовпчиках
Словникова скринька. Національні прикраси.
Ґерда́н — шийна бісерна прикраса у вигляді вузької стрічки, виготовленої з різнокольорових намистин, нанизаних на нитяну, чи волосяну основу, що утворюють строкатий геометричний, а часом рослинний орнамент. В Україні прикраси з бісеру поширені у західних областях Існують інші назви прикрас: ґердан, ґірдан, гирдяник, ґерданка, ґарда, зґарда, крайка, ланцок, аркан, драбинка, рядки.
- Про яку національну прикрасу ми говорили, коли вивчали букву г? (Гривна)
- Чи схожі між собою ці прикраси?
- Дорогі наші дівчатка, носіть ґердани, намиста, віночки. Будьте гарними ґаздинями. На забувайте наші традиції.
Читання рукописного речення
- Як ви розумієте значення цього речення?( Що сутність цієї пташки не змінилася: як була ґавою, так і залишилася)
ІІІ. Заключна частина.
1. Гра «Що в скриньці?»
Можна покласти ґудзик, ґердан, гривню, горох… Діти ставлять запитання, які вимагають відповіді так або ні. Якщо діти вгадують - предмет демонструється. Можна запитати: яка буква допоможе написати це слово?
2. Рефлексія.
- Сьогодні на уроці я дізнався про ...
- Ці знання мені будуть потрібні для ...
- Сучасне звучання слів ґазда і ґаздиня…
- Ґердан – це…