Розробка уроку з української мови , 4 клас Тема. Поняття про займенник як частину мови. Спостереження за роллю різних займенників у тексті.

Про матеріал

Мета: розширювати уявлення дітей про частини мови, познайомити із займенником, з його особливостями, вчити розпізнавати особові займенники, познайомити з граматичною категорією особи; розвивати аналітичні вміння, вміння спостерігати й робити висновки зі спостережень; виховувати інтерес до усної народної творчості, вивчення мови.

Обладнання: таблиця «Особи займенників, картки, маркери , стікери

Перегляд файлу

Урок 71 Українська мова

Тема. Поняття про займенник як частину мови. Спостереження за роллю різних займенників у тексті.

Мета: розширювати уявлення дітей про частини мови, познайомити із займенником, з його особливостями, вчити розпізнавати особові займенники, познайомити з граматичною категорією особи; розвивати аналітичні вміння, вміння спостерігати й робити висновки зі спостережень; виховувати інтерес до усної народної творчості, вивчення мови.

Обладнання: таблиця «Особи займенників, картки, маркери , стікери

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

 - Побажання по колу «Ввічливий клубок»

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

  1. Гра «карусель»
  • Станьте в 2 кола ,  перше коло не рухається,  друге преміщується. Обговоріть,  які частини мови ви знаєте, які ви знаєте відмінки, що таке підмет і присудок

2. Мотиваційна вправа

— Прочитайте вірш з дошки.

Ми посіяли горох

Із матусенькою вдвох.

А минуло кілька днів —

Він зійшов, зазеленів.

Буду їсти залюбки

Я з горохом пиріжки.

— Скільки речень у вірші?

— Знайдіть граматичну основу кожного речення ( маркером на таблиці)

— Що помітили цікавого? (Підмети — слова ми, він, я.)

— До якої частини мови можна віднести ці слова?

— Чи всі думають, що це — іменники?

— А в кого інша думка?

 

III. Оголошення теми і мети уроку

— Спрогнозуйте тему нашого уроку. Що ви очікуєте? «Пісочний годинник»

Ми познайомимось із новою частиною мови — займенником.

Хто може пояснити, як утворилося слово займенник?

 IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Самостійна робота із правилом у підручнику

— Прочитайте правило.

— Що ви дізналися про займенник?

2. Дослідження

— Кожна група проведе дослідницьку роботу із займенниками і дасть відповідь на поставлене питання. (Вчитель видає групам завдання на картках.)

1 група. Кого в діалозі можуть позначати займенники?  ( на картці)

Я —

Ти —

Він, вона, воно —

 

2 група. Чи мають займенники  число : однину і множину? ( на дошці магнітами)

Розподіліть займенники у дві групи: я, ми, ти, ви, він, вона, вони, воно.

Однина              Множина

  

3 група. Чи змінюються займенники за відмінками? ( на маркерній дошці)

Провідміняйте займенники.

Н. в.   Я      Вони

Р. в.

Д. в.

З. в.

О. в.

М. в.

 

4 група. Яка роль займенників у реченні? (на картці)

Знайдіть займенники, визначте яким членом речення вони є.

У нього були великі сині очі.

Я попросив товариша принести мою книгу.

 

3. Обговорення результатів досліджень. Результати оформити у вигляді опорної таблиці-пам’ятки       (Діти заповнюють таблицю за допомогою карток, чорне –записано на дошці,  синє – прикріплюють учні) 

                                                  Займенник

                                                частина мови

                                         Відповідає на питання 

                                         хто? який? скільки?

                                                Вказує на

предмет, ознаку, кількість, але не називає.

                                                Має особи:

1 особа —  я, ми;       2 особа— ти, ви;   3 особа —він, вона, воно, вони.

Змінюється за

 числами і відмінками.

                              Має рід (в однині 3-ї особи):

він — чоловічий рід;    вона — жіночий рід;     воно — середній рід.

В реченні  

 підмет або другорядний член

- Прочитайте ,  що нам відомо про займенник  

                                  Фізкультхвилинка

V. Закріплення та систематизація знань

1. Робота з підручником ( письмово в зошитах)

3. Розвиток зв’язного мовлення.

— Виберіть і прочитайте тільки ті речення, в яких виправлені недоліки. Поясніть.

Запишіть .

 

VI. Підсумок уроку

1. Гра «Рюкзак»

Запишіть, з чим сьогодні познайомились, що навчились робити? Які знання візьмете з собою ( прочитайте і покладіть в рюкзак)

2. Коментарі щодо виконання домашнього завдання

 

VII. Домашнє завдання

 


Ми посіяли горох

 

Із матусенькою вдвох.

 

А минуло кілька днів —

Він зійшов, зазеленів.

 

Буду їсти залюбки

 

Я з горохом пиріжки.


1 група.

Кого в діалозі можуть позначати займенники? 

Я —

Ти —

Він, вона, воно —

 

2 група.

Чи мають займенники  число : однину і множину?

Розподіліть займенники у дві групи: я, ми, ти, ви, він, вона, вони, воно.

Однина              Множина

 

3 група.

Чи змінюються займенники за відмінками?

Провідміняйте займенники.

Н. в.   Я      Вони

Р. в.

Д. в.

З. в.

О. в.

М. в.

 

4 група.

Яка роль займенників у реченні?

Знайдіть займенники, визначте яким членом речення вони є.

 

У нього були великі сині очі.

 

Я попросив товариша принести мою книгу.

 

Я         ми    

ти        ви    

він       вона  

вони    воно

 

Однина 

 

Множина

 

 

 


   частина мови

 

  хто?       який?

      

      скільки?

 

1 особа

  я, ми 

 

2 особа

 ти, ви  

3 особа

він, вона,

воно, вони

 

числами і відмінками

він(чоловічий рід)

 

вона(жіночий рід)

 

воно(середній рід)

 

       підмет або другорядний член

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Kiryan Irina
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
4 лютого 2018
Переглядів
12561
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку