Урок "Поезія природи" (розвиток зв'язного мовлення)

Про матеріал

Українська мова

(Урок розвитку зв'язного мовлення)

4 клас

Тема уроку: Поезія природи.

Мета уроку: вчити дітей відчувати і описувати красу навколишнього світу, добирати риму, відчувати ритм і мелодику мовлення, виражати у слові свої думки та почуття, емоційно відгукуватися на прекрасне і створювати його самому, розвивати допитливість, збагачувати лексичний запас учнів.

Перегляд файлу

Українська мова

(Урок розвитку звязного мовлення)

4 клас

Тема уроку: Поезія природи.

Мета уроку: вчити дітей відчувати і описувати красу навколишнього світу,   добирати риму, відчувати ритм і мелодику мовлення, виражати у слові свої думки та почуття, емоційно відгукуватися на прекрасне і створювати його самому, розвивати допитливість, збагачувати лексичний запас учнів.

Обладжнання: мультимедійний проектор, диск із записами схем, ілюстрацій з природними пейзажами, крісло автора, мікрофон, картки для створення ситуації успіху.

Тип уроку: урок розвитку звязного мовлення.

Хід уроку:

І. Організаційний момент (3-4 хв.).

(вчитель говорить слова під час тихого звучання мелодії)

   1. Слайд 1.

   2. Слайд 2.

   Учитель: Знайомтесь – це наш дружній 4-Б клас.

Є чарівне слово «дружба»,

Знаємо ми це усі.

Дружбу треба поважати,

Дружбу треба берегти.

  Дружать квіточка і бджілка,

  Однокласники малі.

  Дружать в небі місяць, зірки,

  Пори року на землі.

Шановні гості! Запрошуємо вас подивитися, як дружно працює на     уроці наш 4-Б клас.

   3. Психоформула:

      - Доброго ранку!

      - Доброго дня!

      - Говорите ви, і говорю вам я.

        Сьогодні у нас незвичайний урок.

        Сьогодні ми зробимо ще один крок

        В країну відому, в країну чудову,

        Що нас так чекає й збагачує мову.

        Тож сядьте рівненько, будьте уважні,

        Щоб працювати вам було неважко.

    4. Девіз уроку:

        Мово рідна, слово рідне,

        Хто вас забуває,

        Той у грудях не серденько,

        А лиш камінь має.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку (5-7 хв.).

  1. Гра «Дешифрувальник».
  • Тему уроку ви дізнаєтесь, відгадавши закодоване слово.
  • Поєднує назву літературного жанру і оточуючого середовища. (Слайд 3)

C:\Documents and Settings\Admin\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\21.jpg

Відповідь: Поезія природи.

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку.
  • Сьогодні у нас особливий урок – урок поезії.

Будемо вчитись визначати красу навколишнього світу, складаючи вірші, оповідання. Будемо проводити урок, мандруючи такими стежинами: (Слайд 4)

  1. Стежина спостережень.
  2. Стежина роздумів.
  3. Стежина спроб і помилок.
  4. Стежина милувань красою природи.

ІІІ. Основна частина уроку (20-22 хв.).

     1. Актуалізація опорних знань учнів.

а) «мікрофон»

- Що таке поезія? (написання віршів)

- Що таке вірш? (римований твір)

- Що таке рима? (співзвучність останніх рядків у віршах)

Учитель: Поезія – це струни твоєї душі,

       Сідай, юний друже, і вірші пиши.

      А щоб тобі допомогти – про риму мушу розказати.

      Рима – співзвуччя закінчень в рядках.

      Зміст, рима і ритм – головне у віршах.

б) робота над чистомовками

- Давайте повправляємось у підборі римованих слів:

- іє -іє -іє – сонце світить та не…(гріє)

- ев -ев -ев – листя падає…(з дерев)

- ай -ай -ай – вже зібрали…(урожай)

- ки -ки -ки в теплий край летять…(пташки)

- Про яку пору року говориться в чистомовках?

- Отже, ми стали з вами на «стежинку спостережень», бо тільки завдяки своїй спостережливості ви справились із завданням.             

2. Створення проблемної ситуації. (Слайд 5)

а) складання сенкану (робота в групах)

- До складу поезії входить і такий вірш, як сенкан. Що таке сенкан? (Це вірш у п’ять років, який описує тему. Це один із видів японської поезії).

1. Слово      Осінь

2. 3 прикметника     чарівна, мила, золота

3. 3 дієслова     прийшла,позолотила, роздягла

4. Речення      дерева голі всі стоять

5. Асоціація     пташки у теплий край летять

(читання складеного сенкану окремими учнями).

б) робота над казкою

- Осінь гарна, золота, чарівна. Та чи всі помічають цю дивовижну красу? (демонстрація ілюстрацій осінньої природи)

- Але не завжди люди милуються красою осені чарівної.

- Послухайте казку.

- Жив був у небі цар Сонце. І мав він чотирьох доньок красунь: Зиму, Весну, Літо, Осінь. Сам він ніколи не спускався на Землю, а посилав до людей своїх доньок. Ось послав він Осінь – красуню. (Учитель демонструє малюнок із зображенням дівчинки - Осені). Слайд 6.

- Але люди за роботою не помітили її вроду і тому цар Сонце попросив Осінь передати нам листа. (Учитель дістає конверт з листом).

- Але, що це? У ньому листя: жовте, зелене, багряне і сніжинка. Дивно, але цар Сонце нічого не написав.

- Як ви думаєте, що хотів нам сказати цар Сонце?

  в) Мозкова атака.

Я думаю…

Учитель: - Ні. Таки лист є. Це звернення до вас. (звучить аудіозапис)

  • Я хочу, щоб яскравим цвітом

Природа чарувала вас,

Щоб так було не тільки влітку,

А й взимку й негоди час.

Я хочу, щоб красу уміли

Сприймати серцем люди всі,

Щоб цінували й розуміли,

І поклонялися красі.

- Тож спробуємо виконати прохання царя Сонця?

- Якщо так, то визначте, будь ласка, гасло нашого уроку, яке розсіяв осінній вітер. «Красу рідної природи поезією передай».

 3. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

а) відгадування загадки.

Маю плаття золотеньке,

Гнучкі, ніжні віти,

Білу кору, стан тоненький,

Як я звуся, діти? (Берізка). Слайд 7.

- Які вислови допомогли відгатадти, що це берізка? Згадайте, що ви знаєте про берізку?

Українська мова – наймилозвучніша.

Фізкультхвилинка (під мелодію пісні «Веселка») (2-3 хв.).

б) створення асоціативного куща – «Стежина роздумів». Слайд 8.

- Стежинку спостережень ми пройшли, а зараз виходимо на стежину роздумів.

C:\Documents and Settings\Admin\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\23.jpg

 

- Восени є чарівна пора, коли в повітрі літають павутинки. Як вона називається? (бабине літо)

-  От ми зараз складаємо подібну павутинку, а стосуватиметься вона берізки в осінньому вбранні.

- Берізка яка?

- З чим її можна порівняти?

(учні добирають слова, що характеризують берізку, вчитель записує на дощці).

C:\Documents and Settings\Admin\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\24.jpg

 

в) робота в групах – стежина проб і помилок.

- Зараз ви будете працювати в групах, але перед цим давайте повторимо правила роботи в групах.

Правила роботи в групах. Слайд 9.

(читання учням)

  1. Уважно слухайте того, хто говорить;
  2. Не принижуй! Не критикуй!
  3. Поважай інших.
  4. Взаємна повага.
  5. Стеж за часом.

- Ми ступаємо з вами на стежину проб і помилок. В групах ви повинні скласти вірш про берізку за даними першими двома рядками. (У дужках подано зразок віршів складених дітьми).

 Щоб робота пройшла швидко, вдало, давайте згадаємо, якою є берізка у різні пори року (ідуть слайди, вчитель читає вірші на фоні музика Вівальді). Слайд 10, 11, 12, 13.

І група «Зелені листочки» - складають вірші про берізку весною.

  Весела пустунка весна

Берізці сережки вдягла

(Зраділа берізка наша,

Тепер вона – найкраща.

Сонечко їй всміхається,

А берізонька розростається.

В зелень вбралась берізка мала,

Іще кращою стала вона).

 

ІІ група «Жовті листочки».

  Влітку сонечко пече,

А берізка, знай, росте!

(Зелені коси розстилає

І від спеки нас ховає.

Ось берізонька засмутилася,

Бо від літнього жару втомилася.

Любі діти, берізку звеселіть,

Її гарно водою полліть).

 

ІІІ група «Багряні листочки».

  Цілий день ідуть дощі

На дерева і кущі

(А берізки золоті

Парасольки узяли.

Від дощу укрилися,

Водичкою умилися.

Поки віршик ми складали,

Вони кращими ще стали).

 

ІV група «Сніжинки».

Танцюючи, сніжинки летіли,

На берізки голі сіли.

якою ковдрою вкривали,

Від лютого холоду захищали.

Спить під ковдрою берізка

Й сняться їй зелені кіски.

Чекає на теплу весну,

Щоб прокинутись від сну).

4. Стежина милувань природою.

а) крісло автора

- Ми виходимо з вами на фінішну стежину – стежину милувань красою природи. Як ви зуміли передати красу берізки у різні пори року – продемонструйте нам у кріслі автора (спікери кожної групи читають складений вірш).

  

б) індивідуальна робота. (Слайд 14)

Скласти власний вірш про красу природи, якщо важко – за даними двома рядками.

 От випав сніг. Яка обнова!

Зима прийшла така чудова!

 

IV. Підсумок уроку. Рефлексія (2-3 хв).

а) слово вчителя

  Ти добро лиш твори повсюди,

  Хай тепло твої повнить груди.

  Ти посій і доглянь пшеницею,

  Ти вкопай і почисти криницю,

Волю дай, погодуй пташину,

Приласкай і навчи дитину,

Бо людина у цьому світі

Лиш добро повинна творити.

б) «мікрофон»

- От і закінчився наш урок. Яким він був? Чому ви навчилися?

- говорити швидко і логічно

- навчилися передавати поетичними рядками красу природи

в) додатково: робота в групах: для іншої групи скласти два рядки вірша, щоб учні продовжили вірш.

Учитель: Збіг урок наш, як коротка мить.

        Дуже швидко наш урок летить.

       Ще попереду у нас багато кроків

       І цікавих, і важких уроків.

       Ви ж вмійте природу любити.

   Кожній стеблині радіти.

Оберігайте ж повсюди

Кожну травиночку в гаї

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю. (Слайд 15)

 

У 4 класі можемо сказати, що красу, яку ми бачимо навколо, таки дійсно навчилися передавати поетичними рядками. Підсумком нашої роботи, яку ми проводимо з 1 класу, є ваші твори. Ось перші наші ластівочки – збірнички ваших віршів. Чекаємо поповнень нашої бібліотечки.

V. Д/з Скласти вірш про природу.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 9
Оцінки та відгуки
  1. Бурбела Людмила Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Гненна Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Лугинина Оксана
    Замечательный урок. Такие занятия воспитывают в детях вкус и чувство прекрасного. Не просто "сухо" прочитал и учите, дети, а так, повторюсь, со вкусом и душой автор отнесся к своему делу.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Лосєва Альона
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Сухіна Римма
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Онищенко Юлія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. седченко поліна степанівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Карнаух Максим
    Дякую за матеріал.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  9. Ольга Петренко
    Дякую за матеріал. Гарна розробка уроку
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 6 відгуків
docx
Додано
9 лютого 2018
Переглядів
2708
Оцінка розробки
5.0 (9 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку