Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Читання слів, речень і текстів із буквою Яя в різних позиціях“

Про матеріал
Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Читання слів, речень і текстів із буквою Яя в різних позиціях. Розвиток умінь чути сполучення звука [й] та інших м’яких приголосних звуків із наступним голосним звуком [а]“. Метою уроку є: закріплювати знання про звукове значення букви я; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів; стимулювати учнів до читання різними способами; збагачувати словниковий запас учнів. Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.
Перегляд файлу

Українська мова

Тема: Читання слів, речень і текстів із буквою Яя в різних позиціях. Розвиток умінь чути сполучення звука [й] та інших м’яких приголосних звуків із наступним голосним звуком [а]

Мета: закріплювати знання про звукове значення букви я; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів; стимулювати учнів до читання різними способами; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу, мислення, інтелектуальні здібності; виховувати бережливе ставлення до природи; прищеплювати бажання пізнавати нове, бути освіченою людиною.

Обладнання: складова таблиця, предметні малюнки.

Тип уроку: закріплення й узагальнення отриманих знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення раніше вивчених букв

— Які букви, що позначають голосні звуки ми вже вивчили?

— Скільки їх? Назвіть.

— Які приголосні звуки вивчили?

— Яку букву ми вивчали на попередньому уроці читання?

— Які звуки позначає буква я на початку складу? (Звукосполучення [й’а].)

— Які дві «роботи» виконує буква я після приголосного звука? (Позначає голосний звук [а] і вказує на м’якість приголосного звука.)

2. Гра «Полювання»

Ясени ледь-ледь шуміли —

Яснооке сонце сіло.

Яструб ящірку несе...

Я — остання буква. Все.

Назвіть слова з буквою я. (ясени, яснооке, яструб, ящірку, я, остання)

В яких з цих слів буква позначає 2 звуки? (ясени, яснооке, яструб, ящірку, я) В яких 1? (остання)

3. Робота зі складовою таблицею

 

а

о

у

и

і

е

мр

мра

 

 

 

 

 

зн

 

 

зну

 

 

 

лк

 

 

 

 

 

лке

хв

 

хво

 

 

 

 

ств

 

 

 

стви

 

 

— Прочитайте надруковані склади.

— Які склади пропущені?

Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.

яр

ял

ят

яс

ян

ря

ля

тя

ся

ня

рря

лля

ття

сся

ння

Учні читають склади по рядках і стовпчиках, зіставляють звуки й букви.

4. Звуко-буквений аналіз слова

— Відгадайте загадку.

Коли я потрібний, мене викидають,

Коли не потрібний, мене витягають. (Якір.)

— Що таке якір? Коли і хто ним користується?

— Поділіть слово на склади, визначте наголошений склад.

— Назвіть по черзі звуки слова, позначте їх у схемі.

— Як ви будете позначати буквами звуки першого складу?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні під час уроку ми будемо вдосконалювати навички читання, звуко-буквеного аналізу слів. А завдання нашої уроку розкажуть нам про цікавих тваринок, що «дружать» з буквою я.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Творче читання

Перше завдання нам принесла така тваринка. Відгадайте, хто вона.

Ця прудка зелененька тваринка без жалю залишає свій хвостик ворогові, та інколи їх у неї буває цілих два. (Ящірка)

— Прочитайте вірш, вставляючи в слова букву, якої бракує.

ринка кову хвалилась:

— В мене линка у дворі

Причепурилась, гарно вбралась,

Стоїть на втіху дітворі. 

— Про кого розповідається у вірші? (Про Яринку і Якова)

— Якою літерою починаються імена цих дітей? (Буквою Я)

— Як потрібно записати ці слова? (З великої букви) Чому?

— Яка перша буква в слові ялинка? (Буква я)

— Які звуки вона позначає? (Звуки [й], [а])

— Які імена починаються буквою Я? (Яків, Ярослав, Явдоха, Ярина)

— Які імена закінчуються буквою Я? (Володя, Леся, Надія, Валя)

2. Гра «Кут зору»

Бу  ряк

Зем    ля

Пря     ник

Гля        дач

Сто           ляр

Шко            ляр

3. Читання слів з буквою я

Наступне завдання нам принесла пташка. Відгадайте, хто це.

Хижий птах, що дуже часто у давнину був помічником людини під час полювання. (Яструб)

— Назвіть птахів, у назвах яких зустрічається буква я. (Зяблик, дятел, зозуля) Що цікавого можете розповісти про них?

Прочитайте слова.

Настя

Марта

Катря

Зоряна

Тамара

Уляна

телятко

поросятко

ягнятко

— Чому слова перших двох стовпчиків записані з великої букви?

— Прочитайте слова, в яких немає букви я.

— Зачитайте слова, в яких бува я знаходиться в кінці слова; у другому складі.

— Чим схожі між собою слова третього стовпчика?

— До слів третього стовпчика доберіть узагальнюючу назву.

Гра «Мама та дитинчата».

Зайчиха — ..., качка — ..., слониха — ..., лисиця — ..., гуска — ..., кішка — ...

Гра «Додай словечко».

У кози — козенятко. У корови — ... . (телятко)

У миші — мишенятко. У свині — ... . (поросятко)

У пташки — пташенятко. У вівці — ... .  (ягнятко)

Фізкультхвилинка

Пострибаєм, як зайчата,

Політаєм, як пташата,

Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили ручки, ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову.

4. Гра «Вгадай предмет за ознакою»

Соковите, пахуче, кругле... (яблуко).

Зелена, колюча, святкова... (ялинка).

Балакучий, довгий, гострий... (язик).

5. Логічна вправа

Наступне завдання нам приніс такий звір. Хто він?

Найбільший та найсильніший представник родини кішок, близький родич тигра та леопарда. Може вполювати оленя чи крокодила. Занесений до міжнародної Червоної книги. (Ягуар)

— Зв’яжіть слово в овалі з тим, яке найбільше підходить до нього за змістом.

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

6. Робота над віршем «Хто кого злякався?»

Білий котик спав на лаві

посередині двора.

Прилетіла чорна ґава

та як крикне раптом:

Кра!

Кіт прокинувся, злякався

та в димар на хату – скік!

Здивувалась чорна ґава.

Де той білий котик зник?

Бачить ґава:

Хто то? Хто то?

Враз вилазить з димаря

весь чорнявий білий котик,

чорний-чорний, як мара!

Мара – казкова істота.

1) Робота за малюнком

— Подивіться на малюнок. Хто тут зображений? Що роблять гава і котик?

— Прочитайте назву вірша. Про що в ній запитується?

2) Виразне читання вірша вчителем

— Зараз я прочитаю вірш, а ви слухайте уважно, щоб дати відповідь на питання-заголовок. (спочатку котик злякався ґави, а потім ґава – котика.)

3) Самостійне читання вірша учнями

— Давайте прочитаємо вірш ще раз і розберемося, чому герої вірша злякалися одне одного.

4) Вибіркове читання

— Що зробив переляканий котик? Зачитайте. (В димар на хату – скік!) Навіщо він це зробив? (Сховався від ґави.)

— Чому ж потім злякалася ґава? Прочитайте другу частину вірша, щоб дати повну відповідь.

V. Підведення підсумків уроку

Із якою буквою працювали на уроці? Пригадайте слова, що були написані з великої літери я.

— Які завдання виконували на уроці?

— Що позначає буква я у складах ял, ят, яс?

— Яку «роботу» виконує буква у складах ля, ря, ня?

doc
Додано
30 листопада 2019
Переглядів
1102
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку