Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Читання текстів на закріплення вивчених літер. Робота з дитячою книгою. «Забавлянки» - збірка“

Про матеріал
Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Читання текстів на закріплення вивчених літер. Робота з дитячою книгою. «Забавлянки» - збірка“. Метою уроку є: закріпити знання учнів про звукове значення букви Тт («те»); удосконалювати навичку читання складів, слів, речень із вивченими буквами; ознайомити учнів із піснями-забавлянками. Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.
Перегляд файлу

Українська мова

Тема: Читання текстів на закріплення вивчених літер. Робота з дитячою книгою. «Забавлянки» - збірка

Мета: закріпити знання учнів про звукове значення букви Тт («те»); удосконалювати навичку читання складів, слів, речень із вивченими буквами; ознайомити учнів із піснями-забавлянками; розвивати мислення, пам’ять, увагу учнів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння слухати і розуміти прочитані учителем твори, відповідати на питання; виховувати доброзичливість, повагу до однокласників, любов до народної творчості.

Обладнання: предметні малюнки.

Тип уроку: закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Гра «Які букви сховались»

— Діти, сьогодні Пізнайко надіслав нам фото країни, де живуть букви. Допоможіть йому знайти букви на фото.

— Які букви, що позначають голосні звуки є на фото? (а, і, о)

— А приголосні? (п, в, т, к)

— Яка буква сховалася за маленьким деревцем? (т «те»)

Які звуки позначає ця буква?

2. Повторення вивчених букв

— Приготуйте лічильні палички і шнурочки. Зараз за допомогою цих предметів ви будете викладати на парті вивчені букви.

— Подумайте, форму яких букв легко показати за допомогою шнурочка. (Букви о, с)

— Покажіть на парті за допомогою шнурочків букви о, с.

— Складіть із лічильних паличок букву а. Переставте палички так, щоб вийшла буква у.

— Складіть із паличок дві однакові букви т. «Перетворіть» їх у букву м. Що для цього необхідно зробити?

— Складіть із паличок букву и. «Перетворіть» її на букву н.

— Знову складіть букву и. Подумайте, як її «перетворити» на букву л.

— «Перетворіть» її на букву т.

— Наведіть приклади слів зі звуками [т], [т’] на початку слова, у середині і тих, які закінчуються цим звуком.

3. Робота з складовою таблицею

 

а

о

у

и

і

вр

вра

 

 

ври

 

св

 

сво

сву

 

 

пл

 

 

 

 

плі

кн

 

кно

 

 

кні

тв

 

 

тву

 

 

— Прочитайте надруковані склади.

— Які склади пропущені?

— Читання складів рядочками, стовпчиками з нарощуванням темпу. 

4. Читання слів

1) Вправа «Чарівні квадрати»

— Складіть слова по горизонталі та по вертикалі.

са

ни

ва

па

ра

та

ва

си

то

(сани, нива, пара, сито, сапа, пава, вата, тато)

Скільки складів у кожному слові?

2) Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

та    воро  та

ло     на

си то

лі

Фізкультхвилинка

Три лисички, три сестрички

Миють лапки, миють личка.

Не виводить тато-лис

Їх невмитими у ліс.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні ми повторимо вивчені букви, читатимемо слова та речення з ними.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «Добери малюнок до букви»

Із малюнків на дошці виберіть ті, у яких є буква т («те»).

(Тигр, кіт, собака, троянда, мак, тюльпан, лист, олівець, будинок)

2. Гра «Поверни букву на місце»

— Молодці, ви добре знаєте слова з буквою т, а чи зможете ви прочитати слова, у яких пропущено букви? Я показуватиму вам слово без певної букви. Ваше завдання — правильно назвати слово вже з пропущеною буквою.

ки.., ..іто, ..іт, ..ри, р..ка, па…ка, во..к

(кит, літо, кіт, три, рука, папка, вовк)

3. Самостійна робота учнів на картках

— У кожного з вас є картка із завданням. Ви маєте поєднати малюнок зі звуковою схемою.

Взаємоперевірка з дошки в парах (двоє учнів пояснюють виконання завдання, учитель поєднує малюнок зі схемою на дошці.)

4. Робота за Букварем

1) Читання слів авто, таксі, літак

— Як ці слова назвати одним словом? (Транспорт)

2) Робота над скоромовкою

а) Читання вчителем

б) Словникова робота

Коток — машина з масивним циліндром, що обертається, для вирівнювання ґрунту.

Тік — спеціально підготовлений майданчик для молотьби, очищення і просушування зерна.

в) Читання «дощиком» (учні читають разом, кожен — у своєму темпі)

г) Читання окремими учнями

3) Читання колонок слів

Фізкультхвилинка

Потемніли крони сосен,

Тихо сіються дощі,

Оголила тепла осінь

І дерева, і кущі.

V. Робота з дитячою книгою. «Забавлянки» - збірка

1. Бесіда

— Послухайте дитячу пісеньку. Хто впізнає її, продовжуйте зі мною.

Сорока-ворона

Діткам кашку варила,

На порозі студила,

Ополоником мішала,

Діточок скликала...

(Наспівуючи, дорослий робить пальцем колові рухи по долоні дитини, нібито мішаючи кашу.)

Ідіть, діти, по тріски,

Дам вам каші потрошки.

(Наспівуючи, відбиває ритм короткими ударами, а згодом перебирає пальчики дитини.)

Тому дала, тому дала, тому дала,   

А тому не дала, (мізинчик)     

Бо він — ледар:                     

Дров не рубав, печі не палив,

Каші не варив,

Діток гулять не водив —

Іди собі геть.

Полетіли!

(Помахи руками дитини, нібито крилами.)

— Звідки ви знаєте цю пісеньку? Від кого її чули?

Ці пісеньки називають забавлянками. Як уважаєте, чому їх так називають?

Забавлянки – це коротесенькі пісеньки чи віршики гумористично-жартівливого змісту, що супроводжуються відповідними рухами, розвивають мовлення дитини.

Забавлянки співають дитині дорослі, коли бавлять та заколисують її. Спів поєднують із своєрідними рухами чи вправами, якими дорослий пестить дитину, підбадьорює, спонукає до певного виду діяльності тощо.

2. Колективне розглядання книжки

— Подивіться на обкладинку. На обкладинці написана назва книжки.

Кого зобразив художник на кожній обкладинці? Як ви думаєте чому?

3. Читання, обговорення забавлянок

Їде, їде пан, пан

На конику сам, сам,
А за паном хлоп, хлоп,
На конику скок, скок.
Гоп-чук, чук-чук-чук,
Кращий хлопчик, дівчур:
I волики напасе,
I водички принесе.

Дівчур – той, хто захоплюється дівчатами.

— Хто є головними персонажами пісеньки?

Що вмів робити хлопчик?

 ***

Танцювала риба з раком,
А петрушка - з пастернаком,
А цибулька - з часником,
А дівчина - з козаком.

А цибулька дивується,
Що так гарно танцюється.

Назви яких овочів зустрічаються у забавлянці?

Хто з ким танцював?

***

"Світи, світи, сонечко,
Промінцем в віконечко.
Світи веселіше -
Буде нам тепліше."

Що просять діти у сонечка?

***

Чики-брики — ти куди?
Чики-брики — на базар.
Чики-брики — а по що?
Чики-брики — по крупу.
Чики-брики — а кому?
Чики-брики — для курчат.
Чики-брики — скільки їх?
Чики-брики — двадцять п'ять!

Розіграйте забавлянку в ролях.

Куди їхав головний герой?

Навіщо він туди їхав?

— Скільки було курчат?

VІ. Підведення підсумків уроку

— Що ви робили сьогодні на уроці?

— Що найбільше сподобалося на уроці?

— З якими пісеньками ознайомилися на уроці?

— Хто і кому співає пісеньки-забавлянки?

doc
Додано
26 лютого 2019
Переглядів
1612
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку