Українська мова
Тема: Закріплення знань і вмінь, пов’язаних із вивченими буквами
Мета: закріпити знання учнів про вивчені звуки та відповідні букви; закріпити артикуляцію вивчених звуків; удосконалювати навички читання складів, слів і речень із вивченими буквами; удосконалювати навички звукового та звуко-буквеного аналізу слів; вчити розгадувати ребуси, добирати антоніми до слів; відпрацьовувати виразність читання, вдосконалювати вміння дотримуватися відповідної інтонації; розвивати мислення, фонетичний слух, зв’язне мовлення; виховувати щире ставлення до друзів.
Обладнання: предметні малюнки, таблиця для читання складів.
Тип уроку: закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Гра «Буква заблукала»
На дошці — запис:
Голосні а, о, м, к, и.
Приголосні р, е, т, і, с.
Учні повинні визначити, які букви слід поміняти місцями.
2. Гра «Знайди букву»
— Наступне завдання — це малюнок, на якому заховались букви. Спробуйте їх знайти!
(Е, И, К, А, Т, О, В, С, Н, Л)
— Назвіть голосні. (е, а, и, о)
— Назвіть приголосні. (в, к, л, с, н, т)
3. Складання слів
— Які слова можна скласти, використовуючи ці букви? (Літо, сито, сон, село, кит, слон, весло, лис, лист)
4. Робота над скоромовкою
Вередували вереднички,
Що не зварили варенички,
Не вередуйте вередниченьки,
Ось і зваряться варениченьки.
— Повторюйте скоромовку, поступово нарощуючи темп.
5. Робота з складовою таблицею
|
а |
о |
у |
и |
і |
е |
сн |
сна |
|
|
|
сні |
|
пр |
|
про |
|
|
|
|
вм |
|
|
вму |
|
|
вме |
мл |
мла |
|
|
мли |
|
|
кл |
|
кло |
|
|
|
кле |
ст |
|
|
|
сти |
сті |
|
— Прочитайте надруковані склади.
— Які склади пропущені?
— Читання складів рядочками, стовпчиками з нарощуванням темпу.
6. Робота над віршем
— Послухайте вірш. Спробуйте запам’ятати назву квітки, про яку в ньому говориться.
Едельвейса цвіт красивий
Ніжить сонце золоте.
Той, хто сильний і сміливий,
Серед скель його знайде.
— Хто запам’ятав назву квітки? Де її можна знайти? (Едельвейс можна знайти серед скель.)
— Едельвейс — казково гарна квітка. Вона зростає тільки високо в горах, на схилах, там де лежить сніг.
— Складіть звукову модель цього слова. Назвіть голосні звуки. Скільки у слові складів?
— Я прочитаю вірш ще раз, а ви постарайтесь його запам’ятати.
Фізкультхвилинка
Скаче дощик по долині —
Зупинився на стежині...
Із сонечком подружився —
У веселку перелився
Літній дощик молоденький —
Веселочка веселенька.
Ходять разом по діброві —
Мостять мости чорноброві.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Діти, сьогодні ми будемо виконувати завдання, щоб перевірити, як ви навчаєтесь у школі та чи добре ви знаєте букви.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Хто уважний»
— Знайдіть однаковий звук у словах: екран, екскаватор, ескімо, дует, поет, елеватор, метро, поле, день, лелека, ремінь.
2. Гра «Впіймай слова зі звуком [е]»
Ему мчить — не наздогнати,
Ему — страус — птах, малята,
Ефа в пустелі живе, де піски,
Ефа отруйна змія, малюки.
3. Гра «Яка буква пропущена?»
На дошці — записані слова з пропущеними буквами. Учні мають вставити пропущені букви.
(П_рсик, кл_н, метел_к, к_тер)
4. Гра «З’єднай слова» (робота у парах)
— На кожній парті — картки зі складами. Утворіть з них слова.
(Село, літо, поле, море, роса)
— Який звук спільний для всіх цих слів? ([о])
— Прочитайте слова у яких є буква е.
5. Звуковий аналіз слів зі звуком [е]
Учитель читає загадки. Учні відгадують їх і складають звукові моделі слів-відгадок.
• Хвилі котить на просторі
• До берегів піщаних … (море)
Білосніжні, гарні птиці
Дім будують на водиці,
Дуже схожі на гусей,
Обережні до людей! (Лебеді)
• Влітку медом ласував,
досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
а проспав аж до весни. (Ведмідь)
6. Читання стовпчиків слів
— Назвіть злиття з буквою е у словах першого стовпчика.
— Скільки злиттів з буквою е у словах другого стовпчика? Прочитайте їх.
— Яке слово в другому стовпчику зайве? (Метелик — комаха, лелека і перепілка — птахи.)
— Яке злиття спільне у словах море, перепілка, смерека? (ре)
— Яке злиття спільне у словах лелека, клен? (ле); персик, перепілка? (пе)
7. Розгадування ребуса
(Екран)
8. Формування уявлення про антоніми (без уживання терміна).
— Чому всі слова першого стовпчика написані з великої букви? (Це імена)
— Скільки різних імен ви прочитали? (Два, бо Семен і Семенко — це одне ім’я.)
— Продовжте за зразком.
Оксана — Оксанка
Поліна — ... (Полінка)
Петро — ... (Петрик) тощо
— Прочитайте пари слів. Що ви помітили? (Це слова, протилежні за значенням.)
— Яке слово, протилежне за значенням, доберете до слова теплі? (Холодні)
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
9. Робота над текстом «Веселі іменини»
а) Читання тексту вчителем
— Куди прийшли діти?
б) Читання тексту окремими учнями вголос
в) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання тексту учнями
г) Вибіркове читання
— Коли у Лесика були іменини? Скільки років йому виповнилося?
— Хто і як привітав Лесика?
— Хто подарував іменинникові ракету?
— Що принесла Оленка?
— Який подарунок приготував Павлик?
— Чим пригощали дітей Лесикові батьки?
— Розгляньте малюнок.
— Чи впізнали ви іменинника, гостей? Розкажіть, хто де.
10. Розвиток монологічного мовлення
— Розкажіть, як ви святкуєте дні народження власні і друзів, як готуєтесь до них, що даруєте тощо.
V. Підведення підсумків уроку
— Чого навчалися на сьогоднішньому уроці?
— Що найбільше запам’яталося?
— Молодці, я дуже задоволена вами, ви добре виконали всі завдання: ви довели, що добре мислите, гарно читаєте.