Українська мова
Тема: Діалогічне читання і розповідь казки « Котик і Півник»
Мета: повторити та закріпити знання учнів про вивчені букви; закріплювати вміння учнів читати склади та слова з буквою Тт («те»); розвивати в учнів уміння виразно читати й розігрувати діалог з додержанням відповідних інтонацій розмови між дійовими особами; розвивати усне мовлення, спостережливість, уяву та мислення учнів, виховувати бережливе ставлення до природи, любов до художнього слова.
Обладнання: окреме видання української народної казки «Котик і Півник», ребуси, картка «Кут зору», маски котика, півника і лиски.
Тип уроку: закріплення отриманих знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Жителі іншої планети попросили провести їм екскурсію (оскільки наші гості уявні, то і подорож буде уявною).
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Гра «Плутанина»
— Спочатку нашим друзям про життя на Землі почав розповідати хлопчик Вітя, але він трохи заплутався. Виправте його помилки.
Геть усе, усе на світі
Переплутав хлопчик Вітя.
Каже: «Діти вчаться в полі,
А комбайн працює в школі.
Всіх людей стрижуть в лікарні,
І лікують в перукарні.
Ми книжки берем в аптеці,
Ліки — у бібліотеці».
От який Вітьок дивак!
Ти ж бо знаєш — це не так!
Діти, звісно, вчаться в... (школі),
А комбайн працює в... (полі).
Ми лікуємось в... (лікарні),
А стрижемось в... (перукарні).
Ліки беремо в... (аптеці),
А книжки — в... (бібліотеці).
2. Аналіз звукової моделі слова шапка
— Перед початком нашої подорожі необхідно вдягти шапку-невидимку. Справжня — це та, під якою написана схема до слова шапка.
3. Повторення вивченого про звуки
— Молодці, ви дуже швидко виконали завдання, але інопланетяни так і не зрозуміли, що означають ці риски та крапки. Поясніть їм.
— Що на схемі позначається рискою (–)? (Твердий приголосний)
— Які тверді приголосні звуки ви знаєте? ([в], [к], [л], [м], [н], [п]...)
— Що на схемі позначається крапкою ()? (голосний звук)
— Які голосні звуки ви знаєте? ([а], [и], [о], [і], [у])
— Що на схемі позначається двома рисками (=)? (М’який приголосний звук)
— Які м’які приголосні звуки ви знаєте ([л′], [с′], [н′], [т′],...)
4. Відгадування загадки
— Молодці, одягаємо шапку і вирушаємо...
У густий, дрімучий, темний,
Споконвічний він росте,
Не проб’ється навіть сонце
Крізь гілля його густе.
Що це? (Ліс)
Словникова робота
• Дрімучий — дуже густий та непрохідний ліс.
• Споконвічний — який існує з найдавніших часів, постійний, вічний.
• Крізь гілля — крізь гілки (віти) дерев.
— Складіть речення зі словом ліс.
5. Розгадування ребусів
— Подивіться, які дивні листочки на деревах! Так це ж ребуси. Покажіть, як необхідно їх розв’язувати.
(рак, кіт, косар, Родина, актриса)
— Що необхідно робити, щоб ліс залишався гарним?
6. Робота над чистомовкою
Та-та-та — взята висота.
Ти-ти-ти — зможеш підійти.
Ті-ті-ті — кури у смітті.
Ат-ат-ат — мій брат солдат.
Теп-теп-теп — розкинувся степ.
Стук-стук-стук — лине лісом перегук.
Фізкультхвилинка
Ми садили ліс у полі —
І дубочки, і тополі,
І осику, і ліщину,
І червону горобину.
Виростай, наш ліс могучий,
Піднімайсь під самі тучі...
ІV. Закріплення отриманих знань
1. Робота над загадками. Звуковий аналіз слів-відгадок
А це що за дивина?
Приросла до ніг вона.
Я від неї утікаю —
Ніг моїх не залишає. (Тінь)
На узліссі дріт колючий
В білім мареві пахучім.
Цвіт медовий, запашний,
Плід синенький і терпкий. (Терен)
Він незримо ходить лісом,
Шарудить осіннім листом,
У саду гойдає віти,
Колихає на ніч квіти. (Вітер)
Віконце для допитливих
Ягоди терну здавна використовувалися у народній медицині як лікувальний засіб при шлунково-кишкових захворюваннях. Квітки терну корисні при різних захворюваннях печінки.
2. «Кут зору»
Р ис
Па р
С ир
Р оса
Па рк
С ито
Р ука
Па вук
С апа
Р іка
Па пір
С лива
Р инок
С окіл
Р анок
С лово
3. Читання анаграм
— Ми потрапили до зоопарку. Використовуючи підказки, назвіть тварин, які живуть у зоопарку.
ЛСОН, ИЛС, ВВКО, ВПАМА, ВЕЛ
(Слон, лис, вовк, мавпа, лев)
— Які ще звірі можуть жити в зоопарку?
4. Робота за Букварем
1) Виразне читання тексту „Котик і Півник“вчителем
— І остання наша зупинка — це театр. Розгорніть підручники.
— Які дійові особи казки беруть участь у розмові? (Півник і Лисичка)
2) «Ланцюжкове» читання тексту по реченнях
Прочитайте і скажіть, хто ставив виставу.
3) Робота над виразністю читання
а) У першому і третьому реченнях учні мають відтворити паузи на місці тире;
б) у п’ятому реченні передати підвищену інтонацію звертання;
в) у шостому реченні — відтворити інтонацію погрози в словах Півника. Навчити дітей читати цю фразу ритмічно, як скоромовку.
4) Вибіркове читання
— Прочитайте імена дітей.
— Прочитайте речення: кого грав Тимко у виставі.
— Де був Котик?
— Прочитайте, де стояла Лиска.
— Прочитайте слова Лисички.
— Прочитайте слова Півника.
— Як ви думаєте, куди пішов Півник?
— Як глядачі вітали артистів?
5) Вивчення слів Півника і Лиски напам’ять.
Фізкультхвилинка
На болоті журавель
Цілий день збирав щавель.
Назбирав собі на борщ.
Та якраз вперіщив дощ,
І щавель знесла водиця,—
Без борщу лишилась птиця,
З того часу журавель
Сировим жує щавель.
5. Ознайомлення з казкою „Котик і Півник“
— Це українська народна казка. Подивіться ілюстрації до казки. Спробуймо коротко переказати казку за ілюстраціями.
Були собі котик та півник. Котик було на скрипочці грає, а півник пісеньки співає. Котик було йде їсти добувати, а півник вдома сидить та хати глядить. То котик було, йдучи, наказує:
– Ти ж тут нікого не пускай, та й сам не виходь, хоч би хто й кликав.
– Добре, добре! – каже півник. Замкне хату та й сидить, аж поки котик повернеться.
Навідала півника лисиця та й надумала його підманути. Підійде під віконце, як котика нема дома, та й підмовляє:
– Півнику, півник, вигляни у віконце!
У мене золота пшениця, холодна водиця.
А півник їй:
– То-ток, то-ток, не велів коток!
Бачить лисиця, що так не бере, прийшла раз уночі, насипала півникові попід вікном пшениці, а сама засіла за кущем.
Пішов котик, а півник подивився у віконце, побачив розсипану пшеничку та й міркує:
— Швиденько поклюю, ніхто мене не побачить, то й котикові не скаже.
Тільки півник за поріг вийшов, а лиска за нього та й помчала.
А півник кричить:
— Котику-братику,
Несе мене лиска
За високі гори, за темні ліси.
Порятуй мене!
Котик поки почув, то вже й спізнився лиску доганяти. Вернувся додому та плаче, а потім узяв скрипку, писану торбу та й пішов до лисиччиної хатки. А в лисиці було чотири дочки та один син.
Зібралася стара лисиця на влови, а дітям наказала нікого не пускати, півника глядіти та окріп гріти, щоб ото вже, як повернеться, їжу варити. А котик підійшов під вікно та й почав грати й приспівувати:
Ой у лиски, в лиски новий двір
Та чотири дочки на вибір,
П'ятий синок ще й Пилипок.
Вийди, лисе, подивися:
Чи хороше граю!
От найстарша лисичівна не втерпіла та до менших:
– Ви тут посидьте, а я піду подивлюсь, що воно там так гарно грає? Тільки вона вийшла, а котик її схопив та в писану торбу.
А сам знову грає:
Ой у лиски, в лиски новий двір
Та чотири дочки на вибір,
П'ятий синок ще й Пилипок.
Вийди, лисе, подивися:
Чи хороше граю!
Не втерпіла й друга лисичівна та й собі вийшла, а він і ту схопив та в писану торбу. Так усіх лисенят виманив.
А потім почепив торбу на сухій вербі, сам у хату, знайшов півника, розв’язав, взяли вони вдвох усю лисиччину страву поїли, горщика з окропом вивернули, а самі втекли додому. Та вже потім півник довіку слухав котика.
6. Інсценізація казки «Котик і Півник»
Троє учнів одягають маски Котика, Півника і Лиски.
• Котик прощається з Півником і йде до лісу по дрова.
То котик було, йдучи, наказує:
– Ти ж тут нікого не пускай, та й сам не виходь, хоч би хто й кликав.
– Добре, добре! – каже півник.
• Лиска вмовляє Півника вийти на подвір’я.
Лисиця підмовляє:
– Півнику, півник, вигляни у віконце! У мене золота пшениця, холодна водиця.
А півник їй:
– То-ток, то-ток, не велів коток!
V. Підведення підсумків уроку
— Мешканці іншої планети вдячні вам за допомогу, їм дуже сподобалась подорож. Вони були вражені вашим розумом, уважністю та бережливим ставленням до природи.
Гра «Продовж речення»
— Сьогодні на уроці ми…
— Найбільше мені сподобалося...
— Мені було складно...
— Я хотів би навчитися...