Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Т.Г.Шевченко – великий український поет. Читання уривків із віршів поета“

Про матеріал
Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Т.Г.Шевченко – великий український поет. Читання уривків із віршів поета“. Метою уроку є: ознайомити учнів з життям і творчістю українського поета Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички читання зв’язних текстів, віршів; працювати над виразністю читання віршованих текстів; розвивати пізнавальну активність школярів, усне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідної природи, інтерес до творчості поета. Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.
Перегляд файлу

Українська мова

Тема: Т. Г. Шевченко – великий український поет. Читання уривків із віршів поета

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю українського поета Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички читання зв’язних текстів, віршів; працювати над виразністю читання віршованих текстів; розвивати пізнавальну активність школярів, усне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідної природи, інтерес до творчості поета.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка; «Кобзар» Т. Г. Шевченка; предметні малюнки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок.

Починаємо урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення українського алфавіту

— Відгадайте, що це.

Ця хатинка невеличка

Має тридцять три кімнати,

В кожній з них живе сестричка.

Як же цю хатинку звати? (Абетка.)

— Скільки букв в українському алфавіті?

— Давайте хором повторимо алфавіт за таблицею.

— Назвіть «сусідів» букв ж, л, ц, ю.

— Назвіть кілька букв, починаючи з букви е (е, є, ж, з, и, і, ї); з букви о (о, п, р, с, т, у, ф, х).

— Повторимо ще раз алфавіт за абеткою-добавлянкою Ігоря Січовика. Тільки я спочатку буду говорити «добавлянку», а ви — абетку.

Мишка у норі живе — … (АБВ).

По дорозі пес іде — … (ГҐД).

Коник весело ірже - … (ЕЄЖ)

Повзе ящірка в траві - … (ЗИІ)

Ворон каркнув на жука - … (ЇЙК)

Серед жаб і я спортсмен - … (ЛМН)

Вгору кіт хвоста задер - … (ОПР)

Щохвилини я росту - … (СТУ)

Посадив я деревце - … (ФХЦ)

Рак вщипне, то буде знак - … (Ь (м’який знак))

Абетка вся від А до Я - … (ЮЯ)

2. Бесіда

— Завітала до нас незвичайна хмаринка. З собою принесла літери.

На дошці — малюнок хмаринки з літерами ш, е, в, ч, е, н, к, о.

— Назвіть і покажіть їх.

— А тепер складіть з букв слово і прочитайте його.

— Яке слово ви прочитали?

— Хто такий Шевченко?

— Пригадайте, як його звали?

— А що вам відомо про поета?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні на уроці ви поглибите свої знання про життєвий і творчий шлях Т. Г. Шевченка. Разом попрацюємо над інтонаційним читанням віршів поета і будемо вчитися сприймати красу рідної природи.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя

— Давайте пригадаємо, що вам уже відомо про життя і творчість Т. Г. Шевченка.

 Майже два сторіччя тому народився в селі Моринцях, що на Черкащині, хлопчик Тарас. Він був сином кріпаків, тобто селян, які працювали на поміщиків, не мали жодних прав. Тяжке життя було в цих людей. Дитинство Тараса було теж нелегким. Особливо важким воно стало, як померла мати хлопчика.

Малому Тарасові доводилося пасти чужих ягнят. Часто били його різками. І від лиха подалі він, бувало, ховався в бур’янах. Там у зошиток переписував пісні, вірші.

Однак ніякі біди не зламали світлу душу Тараса. Хлопчик рано навчився читати, усім серцем тягнувся до знань, до науки, до правди. Понад усе він любив рідне село, народну пісню, красу Батьківщини-України. Все це він описував у своїх віршах. За це його назвали Великим Кобзарем.

Кобзарями називали народних співців, які, граючи на кобзі (музичному інструменті) розповідали про тяжку долю народу.

Вітер віє-повіває,

по полю гуляє.

На могилі кобзар сидить

та на кобзі грає.

2. Гра «Розшифруйте слово»

— У рядку закресліть однакові літери — і ви прочитаєте назву книжки Т. Г. Шевченка.

л у к м о е б у з е а л р м

— Так як називалася книга Т. Г. Шевченка?

— Яке з поданих слів є родичем до слова кобзар?

коза коса кобра кобза

Свою першу книгу віршів Т. Г. Шевченко назвав «Кобзар». Книга ця багато разів перевидавалася. Відомо, що спеціально для дітей Т. Г. Шевченко не писав віршів, але дітям вони також зрозумілі. Поезію Т. Г. Шевченка високо цінують і дорослі, і діти.

3. «Словничок-сундучок»

Кобза — струнний щипковий музичний інструмент.

Фізкультхвилинка

Лі-лі-лі — українці ми малі,

Працювали, потомились,

Відпочити захотілось.

Руки вгору підняли,

Трохи ними потрясли.

Нахилились вліво-вправо —

Та цього іще замало.

Руки вгору, руки вниз,

Раз присіли, піднялись,

Головою похитали

Й працювати знов почали.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота за Букварем (с. 134–135)

1) Бесіда за ілюстрацією

— Кого ви бачите на малюнку?

— Що робить малий Тарас?

— Які часи зображені? Чому ви так вважаєте?

2) Робота над текстом

а) Читання тексту вчителем

— Коли почав писати і малювати Тарас Шевченко?

б) Читання тексту учнями

в) Відтворення змісту прочитаного

— Що оспівував поет у своїх віршах?

— До чого він закликав?

3) Розвиток читацьких навичок

а) Гра «Відшукай речення за початком»

Учитель читає речення, зупиняється, учні знаходять і дочитують його.

б) Гра «Небо-земля»

За командою «Небо!» припинити читати і помітити очима те місце, де застала команда, а очі підняти догори і відірвати від тексту. За командою «Земля» продовжувати читати від поміченого місця.

в) Гра «Відшукай»

Учитель називає слово, а учні знаходять і зачитують з ним речення.

4) Опрацювання вірша «Тече вода із-за гаю...»

а) Читання вірша вчителем

— Про кого цей вірш?

— Який настрій він викликав у вас?

— Про кого в ньому йдеться?

— Які куточки природи описані у вірші?

б) Словникова робота

хлюпочуться   качуром  качаточка   осокою

— Значення якого слова вам незрозуміле?

Явір — дерево з великим листям;

Лози — назва кущових порід верби;

Осока — болотяна трава з довгим гострим листям;

Ряска — багаторічна трав’яниста дрібна плаваюча круглолиста рослина, що вкриває води (звичайно стоячі) і є їжею для водоплавних птахів;

Качур — селезень (рос.)

— А тепер прочитайте слова парами.

діти — дітки

качка — качечка

качата — качаточка

калина — калинонька

— Що означають слова, подані в другому стовпчику, тобто після тире?

— Перечитайте ці слова ще раз самостійно і подумайте, яка частинка в кожному слові надає йому такого значення.

— Чи доводилося вам чути подібні слова?

— Як вимовляють такі слова? (Ласкаво, з любов’ю.)

в) Самостійне читання вірша учнями

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

г) Відтворення змісту прочитаного

— Де тече вода?

— Що роблять качаточка?

— Хто за ними випливає?

— Що робить качечка?

— Як одним словом можна назвати качечку, качура, качаточок?

д) Гра «Знайди помилку»

Учитель читає вірш, припускаючись помилок, учні уважно слухають і виправляють.

е) Виразне читання вірша

— Давайте подумаємо, із якою інтонацією слід читати цей вірш, у якому темпі? (Спокійно, не поспішаючи.)

— Прочитайте вірш ще раз самостійно. Подумайте, які слова слід виділити голосом, де треба робити паузи.

2. Розширення уявлень дітей про вірші Т. Г. Шевченка, які покладені на музику

— Вірші Т. Г. Шевченка настільки поетичні, мелодійні, що їх легко покласти на музику. Багато композиторів написали музику до віршів Т. Г. Шевченка. І вірші Т. Г. Шевченка, і пісні на його слова ви ще будете вивчати в наступних класах початкової, а потім середньої і старшої школи. А сьогодні послухаємо одну з них.

Послухайте пісню «Садок вишневий коло хати».

Звучить аудіозапис пісні на слова Т. Шевченка, музику М. Лисенка.

— Як бачите, композиторові вдалося передати настрій вірша.

3. Узагальнююча бесіда про творчість Т. Г. Шевченка.

— Хто такий Т. Г. Шевченко?

— Чому його називають Великим Кобзарем?

— Що оспівував, до чого закликав поет у своїх віршах?

VІ. Підведення підсумків уроку

— Про кого говорили на уроці?

— Що нового ви про нього дізналися?

— Як називається збірка творів Т. Г Шевченка?

— Про що писав поет у своїх віршах?

— До чого він закликав людей?

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Васькіна Валентина Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
7 серпня 2020
Переглядів
1301
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку