Українська мова
Тема: Закріплення букви Щщ. Вправи на звуко-буквений аналіз слів. Читання текстів на вивченні літери
Мета: закріпити знання дітей про звукове значення букв Щ, щ («ща»); удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів, навичку свідомого інтонаційного читання; розвивати артикуляційно-вимовні вміння, мислення школярів, усне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; навчати висловлювати свої думки у логічній послідовності; виховувати гуманні почуття, працелюбність.
Обладнання: складова таблиця; предметні малюнки.
Тип уроку: закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Артикуляційно-вимовні вправи
Ща-ща-ща — вигляну з куща.
Щу-щу-щу — наварю борщу.
Ще-ще-ще — шанування ось таке.
Щи-щи-щи — здоровенькі були!
2. Робота над скоромовкою (вимова, інсценізація)
Пішли рясні дощі.
Ловилися лящі.
А хлопці — мов хлющі:
Забули про плащі.
Та що їм ті дощі,
Коли такі лящі!
3. Вправи з римування
• Ось у кухні горщик, в ньому — смачний... (борщик).
• Одягнув я плащ — буде в юшку... (лящ).
• Зелені нарвем, що всі звуть... (щавлем).
• Взимку як вітрище свище, то гуляє... (морозище).
• В роботі в нас зупинка, бо зараз... (фізхвилинка).
4. Повторення вивченого матеріалу
— Із якою буквою ми ознайомилися на попередньому уроці читання? Які два приголосні звуки вона позначає одночасно?
— Пригадайте прислів’я про Батьківщину, яке ми прочитали на попередньому уроці. Поясніть його думку.
Людина без Батьківщини — що пташка без пісні.
— Прочитайте надрукований на дошці інший вислів народної мудрості.
Людина без рідної землі, як соловей без гнізда.
— Чим схожі ці прислів’я? Чим вони відрізняються? Спробуйте самостійно розтлумачити смисл нового прислів’я.
5. Бесіда про малу батьківщину учнів
— Чи дізналися ви вдома у дорослих, як ми домовлялися, щось нове й цікаве про свою малу батьківщину?
— Розкажіть, як зветься місто (селище, село), де ви народилися і живете. Чи можете ви пояснити походження його назви? Звідки ви про це дізналися?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Прочитайте ще одне прислів’я. Як ви його розумієте?
Де руки і охота, там спора робота.
— Так, той, хто робить все із задоволенням, — це людина відповідальна, працьовита, вона береться охоче до справи. Така робота стає приємною і радісною.
— Але чи можна зі всією роботою впоратися лише працьовитими руками? Які знаряддя праці людям допомагають? Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо навчатися читати з буквою щ, поговоримо про різні інструменти, необхідні людям для праці.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в парах
— Ваше завдання поділити слова на три групи: одно-, дво- і трискладові.
Слова для гри: дощ, кущ, плющ, щука, щока, паща, щороку, вітрище щебече.
— Виконайте звуко-буквений аналіз слів плющ, щороку, вітрище.
2. Робота в групах
— Пропоную вам блоки слів. Ви повинні з’ясувати закономірність і додати потрібне слово чи цифру.
Ранок — сніданок
День — обід
Вечір — ? (вечеря)
Корова — 6
Вівця — ? (5, кількість букв)
Вовк — 4
Лисиця — 3
Кішка — 2
Молоко — ? (3, кількість голосних звуків)
Дід — баба
Син — дочка
Мати — ? (батько)
3. Робота за складовою таблицею
|
а |
о |
у |
и |
і |
е |
я |
є |
ю |
пр |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
скл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ств |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
щкл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жвн |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Фізкультхвилинка
Ще дощ іде, періщить злива,
Щенятко вимокло, як хлющ,
А щиглик, щебетун щасливий,
Щебече, пурхнувши на кущ.
4. Робота над віршем „Що для чого треба“
1) Підготовка до читання тексту
— Послухайте загадки Наталі Гуркіної. Додайте слово-відгадку хором.
Хоч зубата, та не вилка,
Дерево пиляє... (пилка).
В стіну ужене гвіздок,
Не цеглина – ... (молоток)!
Вранці, як лежить роса,
Постриже траву... (коса).
Хоча і гостра, не зубата!
Копає землю нам... (лопата).
Як порвалася футболка,
Дірочку зашиє... (голка).
З гострим лезом, не задира,
Нарубає дров... (сокира).
— Отже, що ви бачите на дошці? (Знаряддя праці, інструменти.)
— Розкажіть, що можна робити кожним із них.
2) Читання вірша вчителем
— Я читатиму вірш, а ви хором додавайте назву знаряддя праці.
3) Читання вірша учнями
Діти роздивляються малюнки, уточнюючи назви інструментів, перечитують текст по частинах, додаючи в кінці рядків потрібні слова.
4) Вибіркове читання
— Знайдіть і прочитайте запитання в тексті вірша.
— Прочитайте відповідь, додайте слово.
— Якими у вірші названо руки? (Руки завзяті, робочі, охочі до справи, здібні до наук.)
— Завзяті руки – це руки дуже діяльні, енергійні, які наполегливо переборюють труднощі, невідступно домагаються виконання важкої роботи.
Фізкультхвилинка (зорова гімнастика)
5. Робота над текстом „Про що шепотіли берізки“
1) Читання тексту вчителем
— Про що ж шепотіли берізки?
2) Читання тексту учнями
3) Вибіркове читання
— Кому було дуже цікаво про що шепочуть берізки?
— Що помітила сорока?
— На що було схоже гніздо?
— Як воно виглядало?
— Як ви думаєте, хто його змайстрував?
4) Робота за малюнком
— Роздивіться малюнок. Яка ж пташка змайструвала собі таке гніздо? (ремез)
V. Підведення підсумків уроку
— Із якою буквою ми продовжували працювати на уроці? Які звуки вона позначає?
— Що було цікавого на уроці?
— Що було нового?
— Що нового ви дізналися про знаряддя праці?
— Послухайте прислів’я. Як ви їх розумієте?
У вмілого руки не болять.
Не взявши сокиру, хати не зробиш.
Без сокири не тесляр – без голки не кравець.
— Які знаряддя праці згадуються в словах народної мудрості?