Тема: Побудова сполучень слів і речень із прикметниками.
Мета: Учити дітей вживати прикметники в реченні;
розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас ; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I.Організаційна частина
Пролунав дзвінок
Починається урок.
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім четвертім класі
Діти- просто молодці.
II. Актуалізація опорних знань
Вступне слово вчителя.
Прослухайте загадку
Біла, гарна, чарівна
Мов Снігуронька вона
Землю прикрашає
Сріблом засипає
Все навколо – наче рай.
Нумо!хто це, відгадай. (Зима)
-Чому ви думаєте, що це зима?
-З ким порівнюється зима?
-Які асоціації у вас виникли коли чуєте слово зима?
Слово вчителя.
Це казкова пора року. З приходом зими починаються морози, річки укриваються шаром льоду. Всюди куди не глянеш все біле. Це м`яке снігове покривало постелила зима і не видно йому ні кінця ні краю.
Сьогодні до нас на урок завітало сонечко. Але поки воно до нас дійшло , його закрили снігові хмари. І тільки ми з вами зможемо визволити сонечко. Для цього ми повинні виконати завдання кожної хмаринки.
Перша хмаринка
Хвилинка каліграфії
З з
Чарівна зима сріблястим снігом вкрила річку поле гай
-Поставите розділові знаки.
-Визначити речення за метою висловлювання.
-Підкреслити головні члени речення.
-Звуко-буквений аналіз слова сріблястий
Друга хмаринка
-Розкажіть про іменник за допомогою прикметника
Сніг (чистий, пухнастий, білий іскристий, легкий, сріблястий, холодний)
Зима (морозна, люта, біловолоса, чарівна, незвичайна, кришталева)
Сніжинка (біла , пухнаста, чарівна, срібляста, холодна)
Третя хмаринка
Показ слів на аркуші паперу і запис їх через кому в зошит
Зима, сніг, лід,білий, холодна, товстий.
-Складіть словосполучення іменник з прикметником
-З одним словосполученням складіть речення
-До прикметників доберіть антоніми.
-Бесіда « Обережно лід!»
Четверта хмаринка
Фізкультхвилинка.
П`ята хмаринка
-Пропонує відкрити підручник на с.92 і подивитись на впр.204
-Розглянути таблицю
-У яких відмінках перед закінченням прикметників.ч.р.,с.р, ж.р. з мяким приголосним основи пишемо знак м’якшення?
-Прочитати правило с. 92.
Виконати впр 205
Шостата хмаринка
-Робота в парах
-Поставити слова в дужках у правильній формі.
(Рання)зимою зайці міняють шубки. На(вечірній) небі з`явилися перші зірочки.
-Встановити у першому реченні зв'язок між членами речень за допомогою питань.
Сьома хмаринка
Скласти речення їз слів
-(Галявина, білим, вкрита, пухнастим ,снігом.)
-Підкреслити головні члени речення.
-Знайти прикметники , визначити рід, число відмінок.
Восьма хмаринка
-Ось і остання хмаринка. Нарешті наше сонечко звільнилося від хмарок. Бачите як воно весело усміхається і посилає нам усім ясні промінчики тепла.
Складання «асоціативного» куща до слова (сонечкко)
|
Які слова ознаки ви можете назвати до слова сонечко?
-Який рід цих прикметників?
-Яке закінчення мають?
Підсумок уроку
-Що таке прикметник?
-За чим змінюється?
-Для чого вживають прикметники в мовленні?
Домашнє завдання