Тема: Іменники - синоніми, іменники - антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників.
Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників, пряме й переносне значення слів; формувати вміння вибирати з ряду синонімів іменники, які відповідають змісту висловлювання;влучно використовувати слова в прямому і переносному значенні; застосовувати в мовленні багатозначні іменники; збагачувати мовлення учнів; розвивати в учнів активне мовлення, культуру мовлення; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: «осіннє листя – завдання», картки для індивідуальної роботи та роботи в парах, смайлики, корона «Іменник», мікрофон, мультимедійна презентація, музична фізкультхвилинка.
Інтерактивні технології: Мікрофон », « Мозковий штурм », вправа «Очікування»
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку:
І. Організація класу до роботи
– Девізом нашого уроку будуть слова: ( слайд 1)
Щоб помилки хитрі, спритні
Не ховалися в рядках,
Щоб всі букви в кожнім слові
Опинились на місцях,
Будем дружно працювати,
Свою пильність розвивати.
- Для проведення сьогоднішнього уроку нам будуть потрібні підручники, робочі зошити, ручки, прості олівці, лінійки, щоденники, а також, гарний настрій, розум, кмітливість і бажання вчитися.
- Покажіть на смайликах, який у вас настрій.
- Побажайте один одному удачі і потисніть руку товаришеві.
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Таблиця «Очікування» ( слайд 2)
Цікавого уроку Гарних оцінок Нових знань
Змагань Очікування Презентації
Відкрити нове Роботи в парі Гри
- Завітала осінь-чарівниця до нас у клас барвистим листом, та не простим…На кожному – завдання від гості. І як тільки останній з них закружляє у осінньому танку, спливе час нашого уроку.
II. Актуалізація опорних знань
Перший листочок.
Хто ти? Що? Твоє ім'я?
Імена – моя сім'я.
Знають всіх в ній поіменно,
А зовуть сім'ю ... (іменник).
-Зустрічайте господаря нашого уроку – Хлопчика-іменника.
Іменник. Я вживаюсь часто в мові,
Знаю хто? що? робить в полі.
Хто за партою сидить,
Що у кошику лежить.
Вивчим цю частину мови,
На дванадцять будем знать,
Бо така вона казкова -
Допоможе світ пізнать!
Іменник – велетенська, могутня, незрівнянна за можливістю поповнення новими словами частина мови. Бо людина завжди щось пізнане опредмечує.
2Робота з індивідуальними картками.
Картка 1 .
Прочитай текст. Підкресліть іменники, що вжиті у множині.
Хмаринки, хмаринки…..
Хмаринки, хмаринки, небес кораблі-
За ними я піснею лину.
Безсертя достойний лиш той на землі,
Хто любить свою Батьківщину.
Хто їй віддає свої дні молоді
І зве її сонцем, зорею,
Хто з нею навік нерозривний в труді,
Хто в горі і в радості з нею.
Картка 2.
Підкресли іменники, що вживаються лише в множині.
Автомобілі, граблі, валянки, вила, гирі, проводи, ворота, шахи, чергові, цифри, вершки, сіялки, ножиці.
Картка 3.
Прочитай. Підкресліть іменники жіночого роду та чоловічого.
Літак летить над Тихим океаном. Який вид! Горизонт у Землі яскраво- бордовий. Потім іде світло- блакитна смужка, яка переходить в чорне небо. З’являється сонечко. Горизонт стає жовтогарячим.
3.Інтерактивна гра « Мозковий штурм » . «М’яч»
-Що називається іменником?
-Які іменники належать до назв істот і неістот?
- Назвіть іменники – істоти, іменники – неістоти.
-Наведіть приклади власних іменників.
-А чи знаєте ви, що половина усіх слів в нашій мові припадає на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові це - іменник.
- А тепер розгорніть свої зошити і запишіть число…
3. Перевірка домашнього завдання (вправа 91, с. 47) ( самоперевірка) ( слайд 3)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку,мотивація навчальної діяльності
Листок другий
1. Гра «Утвори пари» ( Робота в парі)
- З’єднай слова та їх пояснення ( на дошці , два учня)
Синоніми слова, що мають декілька значень
Антоніми слова з різними коренями, але близькі за значенням
Багатозначні слова слова протилежні за значенням.
1. Каліграфічна хвилинка.
– Урок продовжим без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Щоб рівно і гарно слова написати,
Нам з’єднання букв слід усім пригадати.
- Пп, пл, пр, праця
- марнує годує, людину а лінь Праця (записано на дошці, потрібно відновити прислів’я: Праця людину годує, а лінь – марнує).
- На яке питання відповідає слово «праця», яка частина мови?
- Яке ще слово відповідає на питання - що? (Ліінь).
- Діти, а яка особливість цих слів у прислів'ї? (Протилежні за значенням).
- То як називаються слова, що мають протилежне значення? (Антоніми).
- Наведіть приклади антонімів. (Ніч - день, зима - літо, радість - печаль…)
Листок третій
- Послухайте, будь-ласка, загадки, відгадайте їх. Знайдіть антоніми (слайд 5-6)
Я антонім слова літо,
В мене біла, тепла свита,
Хоч мороз люблю сама,
Адже звуть мене ... (Зима)
Я антонім шуму, стуку,
Уночі без мене мука,
Для спочинку наймиліша,
Відгадаєш, хто я ... (тиша).
2.Фізкультхвилинка з музичним супроводом.
Листок четвертий
Хто дід?
З’їжджалися дочки у гості до діда:
ось там Завірюха санчатами їде,
за нею Метелиця слідом мете,
Хурделиця Хугу з собою веде,
а тільки – но вітер у полі завіє,
як стануть на лижі Хуртеча й Завія.
нарешті удвох з Заметіллю приїхала
найменша – улюблена донечка Віхола. (дід Мороз) (слайд 7)
Завірюха, Метелиця, Хурделиця, Хуртеча, Заметіллю – які це слова? (синоніми)
Пригадаємо, що таке синоніми? (Синоніми - це слова, одинакові або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням).
3.Словникова робота
- То яку роль грають в мовленні іменники - синоніми? (вони дають можливість найточніше, найвиразніше і найвлучніше висловлювати свою думку).
- А чи знаєте ви діти, що існують спеціальні словники антонімів і синонімів?
- От наприклад у словнику синонімів до слова ліс подано аж більше 35 слів синонімів. Деякі з них ( Ліс,гай, бір, перелісок, діброва,пуща, чорноліс, байрак)
-Що означають слова «гай», «діброва», «байрак»? Нам в цьому допоможе «Тлумачний словник ». ( працюють діти 1 ряду)
- А поки діти знаходять визначення слів, всі останні попрацюють в парах.
4.Робота в парах із самоперевіркою (слайд 12-13)
1 картка
Вибрати найбільш влучне слово із синонімічного ряду іменників:
їжа, страва, харч, корм, пожива.
Восени люди заготовляють для тварин - __________. (корм).
Комахи під корою дерев знаходять - __________. (поживу).
У дорогу турист взяв із собою - _______ (їжу).
2 картка
Замінити словосполучення найбільш влучним іменником - синонімом.
Восени падає листя - ________ (листопад).
Сильний дощ - _______(злива).
Суха трава - _____ (сіно).
Перевірка виконаного завдання.
Листок п’ятий
Послухайте діти віршик і скажіть яке слово у ньому зустрічається найчастіше
Косу дівчина плете,
На косі трава росте.
Пляж найкращий на косі,
Поки ще трава в росі.
Із косою йде на косу,
Хлопець той, що траву косить.
-Яке це слово? (коса) ( слайд 14)
-Що означає це слово? (зачіска, частина місцевості, інструмент).
- Отже, це слово має кілька значень. Як такі слова називаються? (багатозначні)
-То які слова називають багатозначними? (які звучать однаково, але мають різне значення)
5.Робота за малюнками
- В якому новому значення вживаються тепер слова:
Лисички ( слайд 15)
(дві лисички ( слайд 16) – тварини, лисички - гриби( слайд 17)
Миша (слайд 18)
Тварина ( слайд 19), комп'ютерна( слайд 20)
- Скадіть речення з одним із слів.
6. Пальчикова гімнастика
Один, два, три, чотири , п’ять - будем пальці рахувать.
Сильні, дружні, дуже пружні .
І на цій руці також - один, два, три, чотири , п’ять.
Сильні, дружні, дуже пружні, всі нам дуже нужні.
Листок шостий
Прочитайте діти словосполучення ( слайд 21)
Золота каблучка
Золота осінь
Золота людина
У- якому значенні застосовується слово "Золота"? ( у прямому і переносному значенні
8. Робота за підручником (вправа 95, с.48)
- Прочитайте речення. Визначте, що це – текст чи окремі речення. Доведіть свою думку. (Це текст, тому що речення, поєднані між собою спільною думкою).
-Знайдіть іменники, вжиті в переносному значенні.
Чорне золото – вугілля.
Біле золото – бавовна.
Золото падає з неба – дощ.
V. Корекція та поглиблення знань учнів
Листок сьомий
• Які ключі до неба добираються? (журавлині)
• Якою голкою не пошиєш сорочки? (Голкою ялинки, їжака)
• 3 якого крана не набереш води? (З підйомного).
VІ. Підсумок уроку
Листок восьмий
1. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.( вправа 96, с.49)
Учні виконують завдання 2 (скласти і записати
по два речення з кожним іменником, уживаючи в прямому і переносному
значенні.
-Які слова мають декілька значень?
-Які слова з різними коренями, але близькі за значенням ?
-Які слова протилежні за значенням?
Розгорніть щоденники і запишіть домашнє завдання.