Розробка уроку з української мови в 4 класі "Рід і число іменників"

Про матеріал

Розробка уроку з української мови в 4 класі "Рід і число іменників" за підручником М.С. Вашуленко та інші.

Мета. Вчити учнів розуміти і використовувати в мовленні поняття «число іменників» та «рід іменників». Удосконалювати вміння визначати рід і число іменників. Розвивати зв'язне мовлення учнів. Виховувати інтерес до вивчення української мови.


Перегляд файлу

Тема. Рід і число іменників.

Мета.   Вчити учнів розуміти і використовувати в мовленні поняття «число іменників» та «рід іменників». Удосконалювати вміння визначати рід і число іменників. Розвивати зв’язне мовлення учнів. Виховувати інтерес до вивчення української мови.

Обладнання. Таблиця «Число і рід іменників», роздатковий матеріал,

            індивідуальні картки, підручник «Українська мова», 4 клас, авт. М.С. Вашуленко та інші.

                                          Хід уроку

І. Організація класу.

1. Пам’ятка – аутотренінг.    

Я – школяр(ка).

Я – творча особистість.

Я – думаю, спостерігаю, міркую.

Я – аналізую, висловлюю свої судження.

Я – хочу багато знати.

2. Привітання. Створення емоційного настрою.

- Уявіть, що у ваших долоньках – дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд з вами. Візьміться за руки, усміхніться, подаруйте кожному теплі промінчики своїх посмішок, відчуйте тепло своїх долонь, міцну підтримку один одного. Я теж сподіваюся на вашу підтримку і гарну співпрацю. Отже будемо працювати й один одному допомагати.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1.              Перевірка домашнього завдання.

Вправа 107, ст. 53.

Прочитати складені речення.

Усно описати птаха, зображеного на фотоілюстрації.

  1.   Самостійна робота.

Робота в парах.

Завдання.

 1. а) Запишіть в одну колонку словосполучення, ужиті в прямому значенні, а в другу – в переносному.

Золоте серце, золота обручка;

теплий ранок, тепле слово;

летять години, летять птахи.

б) з одним словосполученням (за вибором) складіть і запишіть речення. Підкресліть граматичну основу.

2. а) Прочитайте прислів’я та приказки.

Вчення – світ, а невчення – тьма.

Правда кривду переважить.

Хто в темряву дивиться, той од світла кривиться.

Праця людину годує, а лінь марнує.

б) Спишіть прислів’я, підкресліть іменники-антоніми.

3. а) Спишіть вірш.

Косу дівчина плете,

На косі трава росте.

Пляж найкращий на косі,

Поки ще трава в росі.

Із косою йде на косу

Хлопець той, що траву косить.

б) Підкресліть багатозначні іменники. Розберіть за будовою слово дівчина.

4. а) Спишіть речення.

Пташку пізнають у польоті, а людину – в роботі.

Посій труд, а слава вродить.

Праця робить людину розумною.

б) Підкресліть іменники-синоніми.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Вправа «Метод прес»

Учні продовжують висловлювання.

- На уроці я дізнаюся 

- Цей урок навчить мене …

- Після цього уроку я зможу …

- Я чекаю на уроці …

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Хвилинка каліграфії.                                                                                                                                

2. Вправа 97  (с. 50)

3. Вправа 98  (с. 50) – коментоване письмо.

- Визначення роду і числа виділених слів, записаних у зошити за алфавітом.

 (Хлібеня (с.р., одн.); хлібець (ч.р., одн.); хлібина (ж.р., одн.))

- Визначення споріднених слів у тексті.

(Колоситься, колосі. Зернина, зерня. Хліб, хлібець, хлібина, хлібеня. Бухан, буханка.)

- Розбір слів за будовою

                    Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, усміхніться,

Землі рідній поклоніться,

Веретенцем покрутіться

І до сонця потягніться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо знову сядьте.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Творча робота. Робота в парах.

- Творчість якого поета ми вивчаємо на уроках літературного читання?

- Якщо ви правильно утворите слова із цих складів, то прочитаєте рядки з поезії Тараса Шевченка:

       Зо,  ди,  ве,  ре,  няя,  моя,  рою,  чір,  зій,  над,  го; 

       По,  з то,  лі,  в не,  го,  ти,  ри, мо,  сень,  во,  ко,  во,  бою,  хе.

(Зоре моя вечірняя, зійди над горою,

Поговоримо тихесенько в неволі з тобою.)

Завдання: підкреслити іменники, визначити рід і число іменників.

  1.               Диктант швидкої дії.

Восени діти з радістю повертаються у рідну школу.

Завдання. Підкреслити граматичну основу. Визначити,  якою частиною мови виражений підмет.

3. Хвилинка-цікавинка.

- Уважно прослухайте текст однойменної поезії Григорія Фальковича.

Тиша. Сон. Будильник. Ранок.

Мама. Тато. Джек. Сніданок.

Сумка. Термос. Ковбаса.

Ліфт. Автобус. Шлях. Краса!

Стежка. Ліс. Дуби. Ялиці.

Вуж. Гриби. Пташки. Суниці.

Білка. Небо. Синь. Роса.

Тиша. Термос. Ковбаса.

Комарі. Вогонь. Димок.

Шлях. Автобус. Ліфт. Замок.

Ванна. Мило. Ліжко. Сон.

Джек зітхає, наче слон.

- Чим цікавий цей вірш. (Він складається із самих іменників.)

- Які події передає автор у своєму вірші? (Події, які трапилися з героєм протягом вихідного дня.)

Висновок. Цей вірш є яскравим свідченням важливої ролі іменника у нашому мовленні.

 

VІІ. Підсумок уроку. 

1. Рефлексія.

«Асоціативний кущ»


 

Назви  істот  та   неістот

 

 

Власні і загальні назви

 

Називає предмет

 

      ІМЕННИК

 

Відповідає на питання: хто?  що?

 

Змінюється за  числами,має рід

 

У реченні найчастіше буває підметом

 

  1.     Оцінювання своєї роботи в парі під час уроку.

 (За листком самооцінки)

VІ. Домашнє завдання.

Вправа 99.

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Паламарчук Світлана Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
20 березня 2018
Переглядів
9066
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку