Відкритий урок вчителя української мови та літератури
Загальноосвітньої школи № 10 м. Маріуполя
Гладких Вікторії Миколаївни
(за новим Державним стандартом для 5 кл)
Тема. Лексикологія. Лексичне значення слова. Ознайомлення із тлумачним
словником.
Мета: формувати в учнів уміння розрізняти лексичне і граматичне значення
слова ; учити визначати лексичне значення слова за тлумачним
словником; розвивати усне й писемне мовлення; збагачувати
словниковий запас учнів ; виховувати любов до природи .
Обладнання : презентація, тлумачні словники, малюнки квітів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Розподіл на дві команди ( Зима, весна). – Чим знаменний сьогоднішній день?
Сьогодні останній день зими, і ми з вами проведемо змагання між командами, для того щоб визначити , чи довго ще у нас буде володарювати зима? Чи можливо дуже скоро прийде весна.
І. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
Гра «Хрестики, нулики»
Правила гри:
1. Кожна команда вибирає собі поле з цифрою та відповідає на питання.
2. Якщо відповідь неправильна,то хід переходить до гравців з іншої команди.
3. За порушення дисципліни та підказки команда втрачає право на наступний хід.
ІІ. Оголошення теми і мети.
а. Слово — зброя. Як усяку зброю, його треба чистити та доглядати.
М. Рильський
б. Бесіда
- Як ви думаєте чому М.Рильський називає слово – зброєю? Що означає вислів чистити та доглядати слово? ( 1,2 слайди)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя з використанням презентації з теми «Лексичне значення слова»
(слайди 3- 6)
2. Робота з підручником ст. 136. Прочитайте статтю з підручника та дайте відповідь на питання :
- Що називається лексичним значенням слова?
- Де можна знайти пояснення лексичного значення слів?
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником. Впр № 312.( Прочитати текст, визначити тему, виписати слова. які найбільше характерні для опису весни.). Які слова були для вас незрозумілими ?
4. Робота з тлумачними словниками ( І команда виписує лексичне значення слів, ІІ – визначає граматичне значення).
5. Лінгвістичне дослідження. Тлумачення назв весняних місяців.
Перегляньте презентацію та скажіть чому так назвали весняні місяці
Березень отримав назву від красуні берези. Береза першою прокидається, починається виділення життєдайного соку. Перегляд слайдів.
Квітень «квітує» , розпускаються квіти, з’являється на деревах листя.( слайди)
Травень ніби підказує, що вже все розрослось, розквітло у всій красі різнотрав’я (слайди)
6. Редактор. Редагування помилок (лексична помилка). Слайди №
7. Робота з підручником. Впр. № 315. (кожна команда виконує по два речення)/
8. Творче завдання. Кожна група повинна дібрати словосполучення, які описують весну. І команда початок весни, ІІ – кінець весни .
V. Узагальнення вивченого.
1. Продовж речення. (Чарівна скринька).
V І. Підсумки уроку. Домашнє завдання.