Розробка уроку з зарубіжної літератури для 5 класу "Й.В.Гете. "Нічна пісня подорожнього". Зображення взаємодії різних сфер природи і людини в поетичній творчості"

Про матеріал

Формувати компетентності: предметні (дати учням початкові відомості про життя

і творчість Й.Гете; познайомити із віршем Й.Гете; розуміння специфічності

зображення природи в поетичних творах, близькості пейзажної лірики до

фольклору; навички виразного читання ліричних творів; культуру зв'язного усного

мовлення, мислення; читацьку активність; естетичний смак); ключові (уміння

вчитися: навички самостійної роботи; пізнавальну активність; комунікативну:

спілкування в колективі; інформаційну: уміння знаходити потрібну інформацію та

презентувати її; загальнокультурну: читацькі інтереси; світогляд; шанобливе

ставлення до творчої спадщини різних культур).

Перегляд файлу

 

Конспект  уроку зарубіжної літератури в 5 класі

Тема: Йоганн Вольфганг Гете. «Нічна пісня подорожнього». Зображення взаємодії різних

           сфер  природи й людини в поетичному творі.

Мета – формувати компетентності: предметні (дати учням початкові відомості про життя

          і  творчість Й.Гете; познайомити із віршем Й.Гете; розуміння специфічності

         зображення природи в поетичних творах, близькості пейзажної лірики до 

         фольклору; навички виразного читання ліричних творів; культуру зв’язного усного  

         мовлення, мислення; читацьку активність; естетичний смак); ключові (уміння

          вчитися:  навички самостійної роботи; пізнавальну активність;  комунікативну:

         спілкування в колективі; інформаційну: уміння знаходити потрібну інформацію та

         презентувати її; загальнокультурну: читацькі інтереси; світогляд; шанобливе

         ставлення до творчої  спадщини різних культур).

Тип уроку: урок опанування нових знань.

Обладнання:  портрет Й.В.Гете, збірка поезій Гете, підручник,репродукції картин з гірським пейзажем, аудіозапис  «Пори року» С.Бетховена; папір, кольорові олівці.

Теорія літератури: пейзаж, персоніфікація, епітети, метафори (повторення)

Хід уроку

 

                                                                                        Природа — диво! Це великий зодчий!

                                                                      Вона творити може чудеса.
                                                                                         Людина — мандрівник, до див охочий,
                                                                         Пізнати хоче землю й небеса,
                                                                           Щоб і собі творити, будувати.
                                                                               Красою дивуватись кожну мить.

Н. Красоткіна

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Виразне читання вірша Д.Кітса «Про коника та цвіркуна» (читають декілька учнів)
  2. Гра «Я знаю..»

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1.Робота з  епіграфом

Прочитайте слова Надії Красоткіної і скажіть, чи згідні ви з таким твердженням.

2.Слово вчителя. Так. Ми невід’ємна частина матінки-природи. Людина і природа  - одне ціле, рівнозначні частинки Всесвіту. І лише в гармонії одне з одним  будемо почуватися щасливими. Природа завжди чарувала нас, викликала у нас радість і задоволення, надихала нас.  І сьогодні ми познайомимось з поетом, для кого природа – це не тільки місце відпочинку, а й джерело натхнення, скарбниця тем і сюжетів для творчості.  Отже, знайомтесь – німецький поет Йоган  Вольфган  Гете. (Презентація портрета)

ІУ. Засвоєння нових знань.

   Творчість німецького поета Й. В. Гете давно вже подолала кордони і відома у всьому світі. І сьогодні ми відкриємо чарівну сторінку його поезії,  і на крилах його лірики  перенесемося в романтичний світ переживань, прагнень, і гармонії.

  1. Робота з підручником. Знайомство  життєвим та творчим шляхом  Й.Гете.

Німецький поет, мислительГете написав багато творів, якими пишається німецький народ. Шанобливе ставлення німців до Гете, вшанування його пам'яті нагадує ставлення українців до Тараса Шевченка.  

  Йоганн Вольфганг Ґете народився у Франкфурті-на-Майні в заможній родині. Навчався в університетах Лейпцига та Страсбурга, де опановував літературу, медицину, право. Ґете виступав за прогресивні зміни у суспільстві.У зрілі роки він досліджує рослинний і тваринний світи, займається геологією, анатомією, глибоко вивчає історію. Деякий час Ґете займав високі державні посади. Поезія його пронизана філософією, любовю до природи.

2.Фізкультхвилинка

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Руки вгору підняли

І до сонця потяглись.

Скажем сонечку: «Привіт!»

Повертілись, боки в сонечка погріли,

А тепер ми всі нагнулись

І привіт палкий

Посилаєм ми землі.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали

3.Виразне читання вчителем вірша Й. В. Гете «Нічна пісня подорожнього».

4.Бесіда за прочитаним:

  • Яка картина постала у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
  • Який настрій навіяли вам ці віршовані рядки? Зобразіть цей настрій за допомогою кольорів? (Учні малюють свій настрій під музичний супровід))

5.Словникова робота

Супокій — спокій;

імла — легкий туманець, сутінь;

грай — тут: галас, ігри, крики, співи;

бір (бору) — ліс;

спочинеш — відпочинеш.

6.  Самостійне читання  вірша мовчки, потім – вголос.

7. Аналіз прочитаного вірша (заповнюється таблиця):

1. Тема  твору.

2. Яка пора дня зображена в поезії?

3.Які образи передають непорушну тишу ночі?

 

 

4.Настрій вірша.

 5.Як виражається настрій поезії?

а) як вона побудована?

 

 

б) як звучить (ритм, рима, довжина стрічки);

 

 

в) які прийоми використовує автор?

 

5.Чи є  якісь події, рухи у вірші?

6.Які вирази свідчать про те, що автор сприймає природу як живу?

6.До кого звернені останні рядки вірша?

7. Яким я уявляю ліричного героя цього твору?

8. Особисті враження від твору.

Опис нічної природи

Ніч

Зорові (Вершини, нічна імла, бір), слухові (пташиний грай замовк, не чути шуму бору), образи відчуття та емоції (супокій, вітрець, що лине).

Вірш викликає душевний спокій.

Душевний спокій підкреслюється спокоєм природи.

Можна розділити на 2 частини:  показ спокою  нічної природи і стан ліричного героя (втомленого мандрівника)

Звучання вірша створює плавний, поміркований ритм, автор використовує короткі та прості фрази, стислий виклад, що передає тишу, спокій та сон природи.

Використання слів однієї семантичної групи. Дієслова та іменники, що дають нам змогу побачити, почути,  прості речення.

 

 

Висновок:  прийом «олюднення» природи, сприйняття її як живої  істоти називається уособленням або персоніфікацією.

 Словникова робота     (Учні  записують у  зошитах.)

 

 Персоніфікація (уособлення) (лат. persona — особа та facerе — роблю) — уподібнення неживих предметів чи явищ природи людським якостям. Це один із видів метафори

8. Пошуково-дослідницька робота.

І група - виписати художні засоби, які використовує автор.

ІІ група – виписати дієслова, які створюють динамізм пейзажу.

 

Вправа «Пізнавальні завдання»

Словникова робота:

  1. Пейзаж - опис природи. За тематикою пейзажі поділяються на лісові, степові, гірські, морські.
  2. Який пейзаж зображений у творі Й.Гете?

- Перегляд фотоматеріалів, репродукцій картин із зображенням гір .

2. Чому вірш називається піснею? Що спільного він має з фольклорною піснею?

 

V. Узагальнення й систематизація здобутих знань

Вправа «Незакінчене речення»

Й. В. Гете – це….

У вірші «Нічна пісня мандрівника» зображено….

Непорушну тишу ночі передають…

Пейзаж – це…

Тема твору – це…

Художні засоби, які використовує Гете у вірші – це….

 

Слово вчителя:

         Тема природи в поезії Гете посідає провідне місце. Поет був упевнений у тому, що саме природа є основою життя, а людина – її невід’ємною частиною. Він вважав, що людина і природа – єдине ціле, а гармонія та спокій у природі – віддзеркалення внутрішнього стану людини.

       Для людини важливо не руйнувати, а навчитися розуміти все, що її оточує. Цей шлях приведе до гармонії  в душі людини. Спостерігаючи за життям природи, людина відчуває зв’язок із нею, осягає сенс власного життя.

Складання сенкану до слова «Природа»

Природа                                                                Гете

Надихає, заспокоює                                          Спостерігав, оспівував

Прекрасна, багатогранна, гармонійна            Талановитий, творчий, глибинний

Зачаровує своєю красою                                   Прагнув найти гармонію

Життя                                                                  Поет

 

 

 

УІ. Підбиття підсумків уроку

Продовжте речення «Найцікавішим для мене сьогодні було…»

VІ. Домашнє завдання

Вивчити вірш Гете «Нічна пісня подорожнього» напам’ять

Творче завдання: описати власні почуття від спостереження картин природи.

 

 

 

Завантаження...
docx
Додано
14 січня 2019
Переглядів
4717
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку