3 квітня о 18:00Вебінар: Гейміфікація уроку як засіб підвищення ефективності навчання

Розробка виховного заходу "Голос в єдиному екземплярі. Квітка Цісик" (із серії "Квітка-душа")

Про матеріал

Кві́тка Ці́сик — американська співачка українського походження, популярна виконавиця рекламних джинґлів у США, оперна і блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярних пісень.

Розробка даної виховної години входить до циклу "Квітка-душа", який створюється з метою популяризації українського мистецтва серед учнівської молоді.

Сценарій написано на основі статті з "Вікіпедії".

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

ВИХОВНОГО ЗАХОДУ

 

51554641.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор:

викладач української мови

та літератури

Терновська Людмила Іванівна

 

 

 

 

 

 

Тип виховного заходу:  літературно-музичний вечір

Тема: Голос в єдиному екземплярі. Квітка Цісик (із серії «Квітка-душа»)

Мета заходу:

  • Ознайомлення учнів з життєвим та творчим шляхом співачки Квітки Цісик;
  • Популяризація українського мистецтва, зокрема пісенного багатства нашого народу;
  • Виховання патріотичності, любові до рідного народу та його мистецтва

Методична мета:використання ІКТ під час проведення виховного заходу

Форми, методи, прийоми: розповідь, виразне читання поезій.

Методичне, дидактичне та технічне забезпечення: презентація «Голос в єдиному екземплярі. Квітка Цісик», комп’ютер, екран, проектор, відеозаписи пісень К.Цісик «Де ти тепер», «Черемшина», «Ой не світи, місяченьку», «Ой заграли музики», «You Light Up My Live», «Коханий», «Журавлі», «Я піду в далекі гори»; уривки з відеофільмів «Голос в єдиному екземплярі», «Інтерв’ю Квітки Цісик. Частина 2».

Міжпредметні зв’язки: українська література, кінематограф, музика.

 

 

Хід заходу

 

І. Організаційний момент (2 хв.)

1.1. привітання присутніх

 

ІІ. Момент актуалізації уваги аудиторії (3 хв.)

2.1. Вступне слово викладача.

2.2. Оголошення теми виховного заходу.

 

Звучить перший куплет пісні « Де ти тепер». Поступово музика затихає і викладач починає промову.

 

Вчитель:  Доброго дня  усім  шанувальникам  української  пісні. Багато учнів нашого училища вміють і люблять співати, продовжуючи справу видатних співаків. Сьогодні ми будемо говорити про незвичайну людину, про її неповторну творчість.

 

Уривок з фільму  «Голос в єдиному екземплярі» (00:00 – 01:07).

 

(Презентація, слайд 1)

Отож ми будемо говорити про Квітославу-Орисю Цісик, більше відому просто як Квітка Цісик, американку українського походження і українку за станом душі. Я із задоволенням надаю слово учням, які готували розповідь про співачку «Голос в єдиному екземплярі. Квітка Цісик».

 

 

 

 

ІІІ. Основна частина.

 

Учениця (читає вірш)

 

                В просторі плину століть

      Часом з’являються постаті,

      Якими пишається світ,

      Які, мов посланці із космосу…

      У цьому житті їм судилося,

      Як зірка нова, загорітися…

      Ділами своїми у пам’яті

      Мільйонів людей залишитися.

      В буденне «радянське» життя

                Увірвалась, як вихор, пісня

      Мелодіями майбуття -

      Співала її Квітка Цісик…

      Та ні, не співала. Вона ними жила,

      Піснями її України.

      Любов і натхнення-усе віддала

      Для пісні і для Батьківщини.

      І хворою вперто ішла до мрії.

      Якою ціною? Нам важко сказати.

      Безцінний залишила слід на землі.

      Ми будемо, Квітко, як ти, співати.

 

104596881_3745438_s.jpgcisyk_volodymyr_copy_copy.jpgВедуча 1. (слайд 2) Квітка Цісик народилася 4 квітня 1953 року в Нью-Йоркському  районі Квінзі, у сім'ї Іванни та Володимира  Цісиків, післявоєн-них емігрантів із Західної України. (слайд 3) Володимир Цісик ще з дитинства навчав своїх доньок Марію та Квітку грати на скрипці та фортепіано. Так, Квітка пізнала скрипку, коли їй було лише чотири роки. Марія, врешті, стала відомою піаністкою, була директором консерваторії у Сан-Франциско, вела майстер-класи у Карнегі-холі. Квітка ж, крім  гри  на  скрипці , опановувала сценічне мистецтво в Балетній Школі відомої балерини Роми Прийми-Богачевської (головна роль у балеті-казці «Попелюшка», 1967 рік; балетна сцена опери «Анна Ярославна» у Карнегі-Холі, 1969 рік), співала в хорі, займалася вокалом . У хорі Квітка часто співала з маленьким Майклом Джексоном, майбутнім королем поп-музики. Крім того, займалась кінним спортом.

Ведуча 2.  (слайд 4) Дитячі й юнацькі роки Квітки Цісик проходили за звичними для українських емігрантів заняттями. В будні Квітка Цісик 734443_456826964396345_837560422_n.jpgнавчалася в американській стандартній школі, а по суботах прямувала до школи українознавства, куди її записали батьки, намагаючись зберегти зв'язок з батьківщиною та українським людом. Крім того, більшість українських дітей - емігрантів мала за честь перебувати в рядах пластунів, де їх наставники продовжували виховувати в любові до України. Які б заробітки не мала українська родина в еміграції, справою честі було відкласти кошти на літній табір для своєї дитини. Не була винятком й родина Цісиків. З 7 до 16 років юна пластунка Квітка відвідувала ці тритижневі табори в горах — жили в наметах, щовечора збиралися довкола великої ватри, вчили українські пісні, пізнавали українські обряди та звичаї.

fdcf6c4-12.jpgВедуча 3. У «Пласті» Квітка здобула ступінь пластуна-розвідувача. 1967 року організувала з одинадцяти дівчат 30-го куреня імені Софії Галечко  Уладу пластунів юнаків та юначок та протягом трьох років керувала співочим гуртом «Соловейки». Квітка Цісик виступала з гуртом на пластових таборах, на різноманітних великих культурних заходах української громади — юнацька Орликіада та Свято Весни; оселя «Вовча тропа» в Іст-Чатемі під час приїзду  Кардинала Йосипа Сліпого; вишивані вечорниці; вечір молодих талантів у Літературно-мистецькому клубі в Нью-Йорку. Але через свою постійну музичну зайнятість Квітка потроху залишає «Пласт». Згодом, у зрілому віці, закладений в дитинстві український фундамент відіграв чималу роль у творчій натурі співачки.

Звучить пісня «Черемшина»

4745ba3-8.jpgВедуча 4.  (слайд 5) Після закінчення 1970 року Вищої школи музики і мистецтва у Нью-Йорку Квітка Цісик навчалася протягом одного року в Харпер-коледжі Університету штату Нью-Йорк у Бінгемтоні, де в той час її старша сестра Марія викладала гру на фортепіано. Тоді вже мала декілька записаних власних пісень. В січні 1971 року ініціативним комітетом, який  складався  переважно  зі  студентів Харпер-коледжу, до Дня соборності України була створена телевізійна програма «Думки про Україну». Сценарій підготували Марія Цісик (викладач музики) та Марія («Міма») Коропій (аспірант з французької мови; ведуча української програми на радіо). В програмі була представлена серія українських народних танців; прозвучали поеми Тараса Шевченка, пісні у виконанні Квітки Цісик під гітарний супровід Богдана Соханя та Юрія Турчина, пісні під супровід фортепіано Марії Цісик. Окремі виступи були гармонійно об'єднані фотографічним матеріалом з України та фоновою музикою, яку вибрала та відтворила для програми Марія Цісик. Ввечері 22 січня програма «Думки про Україну» вийшла в ефір WINR-TV.

75624ae-45554-456837631061945-272897321-n.jpgВедуча 1. Липень-серпень 1971 року Квітка провела в Бельгії на шеститижневому семінарі «Європейська опера», вигравши стипендію SUNY на стажування в Гентській консерваторії  за ролі в студентських оперних постановках. В Генті вона вивчала оперний спів поруч з такими зірками нью-йоркської Метрополітен-опера, як тенор Вільям Льюїс, диригент Мартін Ріх, сопрано Марія Дорньє та мецо-сопрано Мерилін Хорн; співала в оперній постановці «Ріголетто» Верді. Це дало молодій співачці можливість під час студій безпосередньо спостерігати за роботою професіоналів. В кінці навчального семестру відбувся сольний виступ Квітки Цісик, за який вона отримала схвальні відгуки у свідоцтві, виданому після стажування.

 

Звучить пісня «Ой не світи, місяченьку»

83e15c30bafd7a03f915bc09d3e2eb4eae5614cb.jpgВедуча 2.  Повернувшись з Бельгії, Квітка продовжила навчання в Маннес-коледжі у Нью-Йорку по класу скрипки. Але, зрештою, пісня переважила. Через рік Квітка покинула скрипку та перейшла на навчання по класу академічного співу. Згодом, віддавши шану батькові, Квітка Цісик в одному з інтерв'ю так прокоментувала свій вчинок: «Я мала його пальці й техніку, але мріяла співати, і досі почуваюся винною, що покинула скрипку…». Вчилась у відомого хранителя віденської оперної традиції Себастьяна Енгельбер-га. 1974 року закінчила Маннес-коледж. За час навчання декілька разів була стипендіатом Українського Народного Союзу. Співачка мала рідкісне колоратурне сопрано.(слайд 6)За оцінками музикознавців, голос Квітки мав неймовірний вокальний тембр, у якому виділявся особливий, дзвінковий обертон; рідкісний вокальний тембр Цісик містив у собі очевидні  скрипкові  тони. До того ж, Квітка вміла співати так званим «білим голосом» — своєрідною  манерою жіночого фольклорного співу, яку можна почути в карпатських селах. У Квітки є кілька пісень в альбомі «Пісні України», заспіваних «білим голосом». 

Звучить пісня «Ой заграли музики»

 

 

Учениця (читає вірш)

                  Талант, мов джерельна водиця,

                  Мов птаха, тріпоче у серці,

                  Його не зламає і криця,

                  його не спіймати, не стерти.

                  Вся творчість Квітки - ніби промінь світла,

                  Це ніби крик душі, палкий вогонь.

                  І кожна пісня, мов маля тендітне,

                  Черпає силу духу і тепло долонь.

 

107224154_1384841547_img35133c4_9115909_2410499.jpgВедуча 3.  (слайд 7) Після смерті батька (Володимир Цісик помер від  інсульту  в  1971  році,  коли Квітці було сімнадцять) потреба заробляти на життя звернула молоду співачку з оперного шляху в світ джинґлу. Певний час вона виступала в клубах Нью-Йорку та не втомлювалась надавати свої записи продюсерам і рекламним агенціям для прослуховування; багато разів співала оригінальні мелодії Юрія Турчина для Радіо «Свобода» — записи робились під егідою Юрія Денисенка, який на той час працював ді-джеєм на радіостанції. Це, зрештою, принесло позитивні результати. В середині 70-х Квітка відчайдушно увірвалася в світ реклами на телебаченні та радіо, де її чекала справжня американська слава. Ще студенткою Квітка, взявши собі псевдонім Кейсі, не відчувала жодних труднощів у різних музичних стилях. Її почали запрошувати джазові, поп- і рок-зірки. Цісик допомагала Роберті Флек, Бобу Джеймсу, Дейвіду Сенборну, Майклу Болтону,Карлі Саймон, Лінді Ронстадт та іншим, а також Квінсі Джонсу — відомому продюсеру-аранжувальнику  Америки,  котрий відкрив феномен Майкла Джексона. Працювала над записом саундтреків до художніх фільмів та брала в них участь як акторка.

 

e5987dd-11.jpgЗвучить однойменна пісня з фільму «You Light Up My Live».

Коротке пояснення вчителя й перегляд уривку з фільму «Голос в єдиному екземплярі» про комерційні проекти, якими займалася Квітка Цісик (01:07 – 03:37).

 

Ведуча 4. 1983 року Квітка разом з матір'ю відвідала Україну. Це був неафішований і перший (як і останній) раз, коли Квітка побувала в історичній батьківщині. На той час її пісні були в Україні заборонені. Цей візит обмежився гостюванням у приватних помешканнях. Відтак і жодних концертів, жодних творчих зустрічей. Лише пізніше, в жовтні1996 року, сестра Марія відвідала Україну з фортепіанними виступами та презентувала родину Цісиків на Міжнародному музичному фестивалі «Київ Музик Фест’96».

Ведуча 1.  (слайд 8) Перший диск з українськими піснями «Kvitka» або «Songs of Ukraine» («Пісні України») був записаний 1980 року, другий «Two colors» («Два кольори»)  1989 року. У період між записами сталося розлучення з першим чоловіком композитором-аранжувальником Джеком Кортнером і одруження 11 червня 1983 року з інженером звукозапису Едвардом Раковічем. Однак усі троє працювали над обома українськими альбомами, у створенні яких особливо посприяв її другий чоловік Едвард. Завдяки своїй професійності, душевній натурі та щедрості (на запис обох альбомів витратила 200000 $) Квітка зібрала для запису альбомів 40 найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, тих, кого собі не могли дозволити відомі поп-зірки США. Партію рояля виконувала старша сестра Марічка. Як наслідок — два альбоми української легкої музики. За словами самої Квітки, ці альбоми не були бізнес-проектами, а скоріше родинною справою, це був подарунок для всіх українців, хоч би в якій частині світу вони жили, музика для душі, пам'ять про свою батьківщину. Співачка та її перший диск зібрали 1988 року багато нагород на фестивалі в Канаді, а 1990року обидва альбоми були номіновані на премію «Греммі» в категорії «Contemporary folk».

Звучить пісня «Коханий»

1365846224_kvitka.jpgВедуча 2.  (слайд 9) 1989 року Квітку хотіли запросити для участі в концерті діаспори в рамках фестивалю «Червона рута»; 1992 року — в концерті з нагоди 2-ї річниці незалежності України з піснею «Я піду в далекі гори»; пізніше  були перемовини  про серію концертів на батьківщині. Але Квітка Цісик не любила виступати на надто людних концертах, відтак це та її постійне студійне навантаження ставали перешкодами в запланованих гастрольних турах, і по Україні в тому числі. Співачка планувала випустити третій український альбом з колисковими, але цьому, на жаль, не судилося статися — життя Квітки передчасно обірвалося. Останньою піснею, записаною Квіткою Цісик, були «Журавлі» на слова Богдана Лепкого. Згодом пісня стала символом трагічної долі самої співачки:

«

Чути кру-­кру­-кру
В чужині помру,
Заки море перелечу —
Крилонька зітру…

 

 

 

 

Звучить перший куплет і приспів пісні «Журавлі».

51520302.jpg

Ведуча 3. (слайд 10) 1992 року у Квітки Цісик був діагностований рак . Щоб надихнути дружину та підняти їй настрій, Ед Раковіч розіслав через інтернет-спільноту  Ukes запит з проханням написати Квітці. Цю ініціативу підтримала українська програма на радіо CKJS у Вінніпезі, яке повідомило слухачів, аби  вони писали  безпосередньо Квітці або відправляли листівки та листи до станції, які згодом будуть передані співачці. Почався довгий, болючий семирічний шлях терапії, а Квітка продовжила наполегливо працювати. Останній професійний джинґл вона наспівала за декілька місяців до смерті.

29 березня 1998 року, не доживши 5 днів до свого 45-річчя, Квітка згасла. Від цієї хвороби померли також її мама та сестра. Спочатку, 1994 року, мама Іванна, а 2003 року — старша сестра Марія.

 

kvitka-cisyk1.jpgІV. Заключна частина.

Заключне слово викладача.  (слайд 11) Як кожна людина, ця жінка мала мрію. Яку? Давайте почуємо від неї самої.

Уривок з «Інтерв’ю Квітки Цісик. Частина 2»( 09:45 – 10:25)

Ця мрія Квітки здійснилася. І доказом тому є слова, які пролунали від багатьох українських об’єднань, організацій з Канади та США.

*Ти відродила в нас справжню любов до нашої української пісні.
*Ти принесла нам радість, сум, спогади про наше дитинство та свою любов до України.
*Ти торкнулася серця та душі українців у всьому світі.

Доказом тому є те, що ми сьогодні слухаємо її пісні в Україні

Учениця (читає поезію)

 

Живе у серці пісня нездоланна,

Лунає вільною на увесь світ.

Її співала Квітка Полум’яна, 

Дала їй крила, вивела в політ.

Співачка Кейсі чи Орися-Квітослава?

Біографи старанно все вивчають.

Тебе чекає невмируща слава

І в Україні тебе знають й пам’ятають.

Любила щиро землю цю далеку,

Де сон-трава, пшениця й солов’ї…

Де відлетять до вирію лелеки,                               -7-

Де ніч колише зірочки свої.

Комфортно почувалася усюди:

Фольклор і опера, рок, блюз-підвладні Квітці.

Тому любили Квітку щиро люди,

Малі й дорослі, в будь-якому віці.

Ти народилась і жила за океаном,

Та Україну понад все ти полюбила,

І за тонким, дівочим, ніжним станом

Ховалась мужність, віра, дивна сила.

І, хоч підступною була життя дорога,

Важка хвороба вперто дошкуляла…

Ти-йшла вперед, ти йшла до перемоги.

 І, незважаючи на все, ти все ж СПІВАЛА!

Звучить пісня «Я піду в далекі гори».

Викладач. Дякую всім учасникам цього дійства. Я переконана, що багато нового дізналися сьогодні про українську пісню та видатну співачку-українку Квітку Цісик. Бажаю вам ніколи не розлучатися із піснею, співати та бути патріотами-українцями.

 

docx
Додано
18 липня 2018
Переглядів
358
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку