Розробка виховного заходу "Який же козак без вишиванки?"

Про матеріал
Дану розробку виховновного заходу можна використати для ознайомлення учнів із народними традиціями українського народу, адже вишиванке - це своєрідний етнічний код нації.
Перегляд файлу

 

Який же козак без вишиванки?

 

Виховна година

 

Мета: Розкрити уявлення дітей про рідний край Україну. Знайомити дітей з одним із видів народно-демократичного мистецтва - вишивкою. Продовжувати знайомити дітей з українськими національними звичаями, традиціями і обрядами, використовуючи український фольклор - прислів'я, приказки, вірші, легенди. Знайомити з національними символами та оберегами (вишитий рушник, символіка кольорів, елементів, візерунків). Виховувати шанобливе ставлення до українських національних обрядів, традицій.

Хід виховної години:

 

Вчитель

Тримаю вишиті старенькі рушники.

Давно забуті, горнуться до мене…

Заполонили світ нейлони та шовки…

Кому потрібні вишиті ромени?

Гортаю білу грядку полотна,

Засіяну барвінком і любистком.

Сміється вишита прабабою весна,

Ховається за квітами й листом.

Голублю диво-дивне із пісень,

Що хрестиком і стелиться і в’ється.

Сіріє за вікном звичайний день,

А в рушниках волошками сміється.

Перегортаю білі рушники,

Що хліб вкривали і дитя в колисці,

Що старостів чекали на святки,

Розшиті маками, заквітчані, барвисті.

Благословенна будь на всі віки,

Найперша жінка, що нашила квіти.

Душа мого народу – рушники,

Барвінками і мальвами зігріта.

 

Вчитель

  • Як ви мабуть вже здогадалися, сьогодні ми поговоримо про один із видів народно-демократичного мистецтва – вишивкою.
  • (слайд 1)
  •     .(слайд 2)
  • Вчитель
  •      Вишивку вживають в українському народному побуті передусім на предметах одягу, в основному на жіночих і чоловічих сорочках. Крім того, вишивки поширені на предметах домашнього вжитку, як наліжники, обруси, наволочки, рушники, скатертини тощо.   Ще в 11 ст. на Русі існувала перша вишивальна школа, організована сестрою Володимира Мономаха Ганкою, де дівчата вчилися гаптувати золотом і сріблом. Збереглися вишиванки з козацьких часів 17-18 ст

 

  •     (слайд 3)
    Учень 1 - З давніх-давен на Україні існував звичай: по закінченні жнив останній сніп перев'язували вишитим рушником і урочисто з піснями несли в село.


        Вчитель

-  Діти, пригадайте і скажіть, який хороший звичай зустрічати гостей споконвіку існує в нашого народу?

Діти:- Подавати на вишитому рушнику гостям хліб і сіль.

Учень 2 -  Наші дідусі та бабусі пам’ятають такий звичай: коли син вирушав у далеку дорогу, мати дарувала йому рушник, щоб рятував від лиха, щоб нагадував йому про рядну домівку. Син приймав рушник і цілував хліб.

Вчитель

 -  Як ви думаєте, для чого так багато вишитих рушників?

Учень 3  - Рушники - це обереги нашого дому, нашої родини. Вони захищають від зла, лиха.
 

  •     (слайд 4)
    Учень 4 - Рушник - це обличчя оселі та її господині. Рушниками прикрашали хату. "Хата без рушників — казали в народі, — що родина без дітей”. Рушники вішали над образами. Рушником накривали хліб на столі або на покуті. Гарно оздобленими рушниками накривають кошики з паскою чи яблуками, коли несуть святити до церкви.

 

  •     (слайд 5)

 Вчитель

 -   Велика наша Україна і в різних куточках вишивають по-різному, але всі рукодільниці вкладають у свої вишивки теплоту своєї материнської любові, відданість своєму народу. Тому й сила рушника - в його візерунках. Рушники можна читати, як читають книги, адже кожен елемент візерунка щось символізує. Ось подивіться на цей рушник. (показує). Що на ньому вишито? Народна вишивка відзначалася багатством і різноманітністю геометричних елементів (ромби, кола, хрести, хвилясті лінії води, горизонтальні знаки землі), зображенням тварин, птахів, рослин (дерево життя — верба, дуб, явір та ін.; листя, плоди, квіти; голуби, змії, коні, журавлі, качки тощо), людей із ромбоподібними тулубами, хрестоподібними головами. 

Вчитель

- Як називається шов, яким вишитий цей рушник? (хрестик)

  • Які ще ви знаєте шви? (гладь, ланцюжок, низь).
  • А ще на сьогоднішній час вишивають рушники,  сорочки бісером.(показую слайд 6 )

    Учень5   Вишиванка 

  • Узор вручну , широка планка , 
    легенький запах ковили, 
    моя сорочка вишиванка , 
    вся ніби сплетена з трави. 
    Дніпра потоки,степ , простори, 
    по лівій й правій стороні. 
    Червоно - чорні всі узори, 
    мережив ряд на полотні.

Традицій пласт, легенди роду , 
духовний символ, оберіг, 
калини кущ, дівочу вроду, 
на полотні все хтось зберіг. 
Прості орнаменти , народні, 
тягучі як пісні з степів. 
Все актуально і сьогодні, 
хоча й прийшли з далеких днів.

 

 Вчитель

- Традиція вишивати рушники існує з давніх-давен. Від діда-прадіда передаються узори і вміння вишивати. Рушник - це найкращий подарунок. Про рушник складено багато прислів'їв, приказок, віршів, легенд та пісень. Можливо хтось із вас розкаже? (діти розповідають).

Діти - Прислів'я, приказки:

Учень 6

1. Хата без рушників - що родина без дітей.

Учень 7

2. Тримай хату, як у віночку і рушнички на кілочку.

- Учениця 8:

Легенда про рушник.

"Жила в одному селі мати, мала вона трьох синів, і були вони дуже працьовиті, тільки не вміли вишивати. Мама дуже любила своїх синів і вишила кожному з них по одному рушнику для того, щоб загортати у нього хліб. Коли будуть їхати в далеку дорогу. Бо хліб на рушнику життя величає і здоров'я береже. Та померла мати, а сини на її могилі білий рушник постелили. Через три дні на тому рушнику дивні квіти розквітли. Хто їх вишивав, ніхто не знає, лише вітер про те розповідає".

Вчитель

 - Рушник - це символ людського щастя, і тому батьки дають його своїм дітям, коли вони вирушать у дорогу власного життя. Послухайте про це пісню.("Пісня про рушник" А. Малишка)

 

Вчитель – 14 жовтня – свято Покрови Пресвятої Богородиці або, як кажуть в народі, Святої Покрови. "Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем". В українських селах і досьогодні дотримуються давньої народної традиції справляти весілля після Покрови.

Вчитель

Для того, щоб усі члени сім’ї були здоровими, на Покрову старша господиня брала вишитого рушника, що був над іконою Богородиці, і розвішувала його над вхідними дверима. Під ним ставали, як йшли до церкви, i проказували: 

Пресвята Покрiвонько, 
Перед твоїм кривалом 
Голови схиляємо. 
Прохаємо, Покрiвонько, 
Од лиха укрити, 
Здоров’ячко наше 
Знов нам обновити.

Учень 9  - Для козаків свято Покрови було найбільшим і найзначущим святом. В цей день у козаків відбувалися вибори нового отамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту і отримало другу назву - Козацька Покрова. З недавніх пір свято Покрови в Україні відзначається ще й як день українського козацтва.

Вчитель

- А який же козак без вишиванки? (слайд 7)
 

Учень10:  До  одягу XV ст. входила насамперед вишита сорочка переважно із грубого саморобного полотна. У чоловіків вона була короткою, глухою, тунікоподібною, з прямокутною горловиною. Жіноча вишита сорочка була довгою, різноманітного крою: тунікоподібна, з плечовими вставками (пришитими по основі й по підканню стану), з суцільнокроєними рукавами.

Учень11:  Характер декорування чоловічих вишитих сорочок значною мірою залежав від крою, а також віку власника. Найбільше прикрашали, переважно вишивкою, парубоцькі сорочки; стриманішими були сорочки літніх чоловіків. 


Вчитель - Діти, а що означає червоний і чорний кольори в українській вишивці? (Червоний - це колір калини, яку здавна любили й шанували на Україні, це любов, радість. Чорний - колір землі - годувальниці, туга, смуток, журба за рідною стороною). 

Вчитель - Діти, ми вже знаємо, що рушники на Україні вишивали ще з глибокої давнини, коли не було різнокольорових фарб та барвників. Як ви думаєте, чим ваші прапрабабусі фарбували нитки для вишивання, щоб вишити такі красиві візерунки (орнаменти)? Ви хочете про це дізнатися? Гаразд, сьогодні я відкрию вам невеличку таємницю:

з відвару м'яти та кропиви - можна одержати зелений колір
з відвару звіробою - коричневий;
з відвару лушпиння цибулі - жовтий;
сік  калини та малини давав червоний колір.

 

(слайд 8)

Учениця 12 - На багатьох українських рушниках, а також на вишиванках та керамічних виробах квітне, простягає догори дивні, химерно закручені гілки незвичайне дерево. Це — Світове Дерево, або Дерево Життя — бо втілює воно в собі все життя в нашому Всесвіті у всіх його проявах.

Вчитель - Дерево тягнеться догори, отже, це — світлий і добрий символ. А ще сильний, тому набував охоронних властивостей. І рушник, на якому було вишите Дерево Життя, вважався хорошим помічником у дорозі; також ним обрамляли ікони. Оберегові властивості такого рушника посилювалися ще й через те, що в гілках цього Дерева дбайливі майстрині часто "ховали” інші оберегові знаки – кружечки, гачки, символ безкінечності та інше, що мало сильний вплив на свідомість наших пращурів і допомагало їм долати всілякі перешкоди.

Учень 13 - Особливо часто розкішне Дерево Життя з’являлося на козацьких рушниках, що їх хоробрі запорожці брали з собою в дорогу. Ця химерна рослина, яскрава, одягнена в різні барви, нагадувала їм про рідну землю. Окрім того, вони вірили, що магічні сили Дерева допомагають у боях за батьківщину, за українську націю: дивлячись на це дерево, козаки ніби відчували підтримку всього українського народу.

 

Вчитель

  • Гра «Рушничок дружби»

Діти малюють під музику «Два кольори»

 

  • Гляньте який у вас вийшов «рушничок дружби»

 
14. Вишиванка - символ Батьківщини, 
Дзеркало народної душі, 
В колисанці купані хвилини, 
Світло і тривоги у вірші.

 

15. Вишиванка - дитинча кирпате, 
Що квітки звиває в перепліт, 
Материнські ласки, усміх тата, 
Прадідів пророчий заповіт.

 

16. Вишиванка - біль на п`ядесталі, 
Слава, воля, єдність, віра - ми. 
Журавлем курличе, кличе далі, 
Стелить вирій взорами-крильми.

 

17. Біля річки дитинча кирпате, 
Кинуло віночок в часу тлінь - 
В плетиві надії, мрії, злато, 
Загойдалась пісня поколіннь.

 

18. Колисанки не забудь дитино, 
В серці вишиванку залиши... 
Не зліпити болем Батьківщину, 
Як розбите дзеркало душі. 

 

19. Веселкою сплелися кольори 
На рушничку твоєму, наче доля. 
На нім — тобою прожиті роки, 
Усі достоту, з радощами й болем. 
Усе на нім: вечірняя зоря, 
І росами умите раннє сонце, 
На нім і сльози, й посмішка твоя, 
Хатинка рідна і твоє віконце. 
 

 

Вчитель

Шануйте, друзі, рушники,

Квітчайте ними свою хату,

То обереги від біди.

Шануйте те, що дала мати.

 

Це все твоя земля, твоя Вкраїна.

Це рук твоєї матері тепло.

Хай святиться рушник, яким дочку й сина

Благословляє мати на добро.


Вчитель - Сподіваємося, що хтось із присутніх на нашому Святі теж захопиться прекрасним мистецтвом вишивки і колись зачарує нас власноручно виготовленими виробами.

-  Не забуваймо, що культура має два крила — збереження і примноження.

docx
Додано
22 вересня 2020
Переглядів
735
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку