Тема : Енергетичні потреби організму. Типи поживних речовин
Мета:
Навчальна мета:
1.Забезпечити засвоєння знань про енергетичні потреби організму та типи поживних речовин.
2. Узагальнити знання про їх різноманітність
Розвиваюча мета:
1.Розвивати творчу активність учнів
2.Поглибити вже існуючі знання про енергетичні потреби організму та типи поживних речовин.
Виховна мета:
1.Світоглядна : сприяти формуванню в учнів уявлень про різноманітність поживних речовин
2.Екологічна: переконувати учнів в користі правильного харчування.
Основні поняття і терміни: метаболізм (обмін речовин і енергії), асиміляція (анаболізм), дисиміляція (катаболізм), енергетичний обмін, пластичний обмін.
Обладнання: таблиці та картки «Обмін білків, жирів, вуглеводів», «Обмін води і мінеральних солей», «Добові витрати енергії людини в різних професій».
Хід уроку:
І. Вивчення нового матеріалу.
1. Зв’язок організму з навколишнім середовищем. (Бесіда).
2. Забезпечення організму енергією і поживними речовинами для життєдіяльності, росту і розвитку. (Бесіда із складанням схеми).
3. Основні поживні речовини. (Бесіда зі складанням схеми.)
4. Обмін речовин. (Бесіда зі складанням схеми).
Обмін речовин — це загальна властивість організмів, суть якої полягає у надходженні до організму з навколишнього середовища речовин, їх перетворення та виведення кінцевих продуктів у зовнішнє середовище.
Обмін речовин
5. Енергетичні потреби організму. (Бесіда і аналіз таблиці).
Характер діяльності |
Загальні витрати енергії за добу в кДж |
Розумова праця |
13474 |
Легка фізична праця |
15050 |
Праця середньої важкості |
17270 |
Важка фізична праця |
19940 |
6. Підготовча стадія обміну речовин. Дисиміляція. (Бесіда з використанням карток).
7. Пластичний обмін. Роль ферментів у цьому процесі. (Бесіда).
Особливості: із простих хімічних сполук синтезуються складні з поглинанням енергії.
8. Енергетичний обмін. Роль ферментів у цьому процесі. (Бесіда).
Особливості: окиснення та розщеплення органічних сполук до вуглекислого газу, води, аміаку і інших простих речовин з виділенням енергії, яка забезпечує потреби клітини для біосинтезу (білків, жирів, вуглеводів — характерних для організму людини), м’язової роботи, підтримання температури тіла.'
9. Роль кисню в енергетичному обміні. (Розповідь учителя з елементами бесіди).
10. Обмін білків, їх різноманітність, специфічність та значення в організмі. (Розповідь з елементами бесіди і використання картки «Обмін
білків»).
Підготовча стадія обміну білків.
Розщеплення білків їжі на амінокислоти.
Функції білків:
• будівельна — входять до складу клітинних мембран;
• транспортна — переносять кисень і вуглекислий газ;
• рухова — скоротливі білки (актин і міозин) — забезпечують рух;
• захисна — захист від шкідливих речовин (антитіла), зсідання крові (фібригоген);
• каталітична — прискорюють хімічні реакції в клітині (ферменти, гормони);
• сигнальна — мембранні білки сприймають зовнішні впливи і передають сигнали всередину клітини (білки рецепторів);
• енергетична — при окисненні 1 г білка звільняється 17,6 кДЖ енергії.
11. Обмін вуглеводів. Значення вуглеводів в організмі. Роль печінки і підшлункової залози в цих процесах. (Бесіда з використанням картки «Обмін вуглеводів»).
Підготовча стадія обміну вуглеводів.
Розщеплення вуглеводів на глюкозу, надходження у кров.
Синтез для організму людини вуглеводу — глікогену.
Функції вуглеводів:
• енергетична — при окисленні 1 г вуглеводів звільняється 17,6 кДЖ енергії;
• будівельна — входить до складу клітинних мембран.
Глікоген — тваринний крохмаль — використовується для підтримання концентрації глюкози в крові на сталому рівні (0,10 — 0,12%) і регулюється гормонами підшлункової залози (інсуліном).
Глікоген → глюкоза.
12. Обмін жирів. Роль жирів в організмі. (Розповідь учителя з елементами бесіди з використанням картки «Обмін жирів»).
Підготовча стадія обміну жирів.
Розщеплення жирів їжі до гліцерину і жирних кислот.
Функції жирів:
• енергетична — при розщепленні 1 г жиру утворюється 39 кДЖ енергії;
• будівельна — входять до складу клітинних мембран;
• захисна — захищає від надмірних витрат тепла, від висихання і набрякання шкіри.
13. Обмін води. Роль обміну води у здійсненні багатьох хімічних перетворень у клітинах і тканинах організму. Використання і споживання води. (Самостійна робота учнів з підручником).
Поясніть, чому кількість води в організмі повинна постійно поповнюватись.
За добу людина повинна споживати близько 2,5 літра води, а при високій температурі та важкій фізичній роботі — до 4-5 літрів.
14. Обмін мінеральних солей. Роль мінеральних солей в обміні речовин. (Бесіда. Складання схеми).
Функції мінеральних солей:
— підтримують сталість внутрішнього середовища організму;
— входять до складу тканин;
— підтримують просторову будову білків;
— входять до складу кісток;
— необхідні у зсіданні крові;
— необхідні для скорочення м’язів;
— беруть участь в утворенні нервових імпульсів (солі натрію і калію);
— беруть участь в перенесенні кисню (солі ферума).
II. Закріплення знань учнів.
Заповнити таблицю «Обмін білків, жирів і вуглеводів».
Речовини |
Підготовчий етап |
Пластичний обмін |
Енергетичний обмін |
|
|
|
|
III. Домашнє завдання.
Вивчити відповідну тему з підручника.
Підготовити повідомлення про вплив довкілля на здоров’я людини. Хвороби кишково-шлункового тракту.