"Розшук уражених у завалах, а також в будинках, які пошкоджені і горять. Способи рятування людей з використанням табельних і підручних засобів".

Про матеріал
Запропонована презентація містить матеріали для проведення уроку в 11 класі з теми "Розшук уражених у завалах, а також в будинках, які пошкоджені і горять. Способи рятування людей з використанням табельних і підручних засобів".
Зміст слайдів
Номер слайду 1

РОЗШУК УРАЖЕНИХ У ЗАВАЛАХ, А ТАКОЖ В БУДИНКАХ, ЯКІ ПОШКОДЖЕНІ І ГОРЯТЬ. СПОСОБИ РЯТУВАННЯ ЛЮДЕЙ З-ПІД ЗАВАЛІВ, З ВЕРХНІХ ПОВЕРХІВ НАПІВЗРУЙНОВАНИХ БУДІВЕЛЬ З ВИКОРИСТАННЯМ ТАБЕЛЬНИХ І ПІДРУЧНИХ ЗАСОБІВ. РЯТУВАННЯ ЛЮДЕЙ ІЗ ЗАВАЛЕНИХ І ПОШКОДЖЕНИХ ЗАХИСНИХ СПОРУД.

Номер слайду 2

Головне завдання рятувальників. Пошук постраждалих і надання їм першої допомоги

Номер слайду 3

Перед початком рятувальних робіт необхідно:загасити пожежі, знеструмити лінії електромереж, вимкнути системи газо-, тепло-, водозабезпечення та каналізації. ознайомитися з результатами розвідки, вивчення зони (місця) проведення робіт, характеру НС , визначення методики проведення пошуку.

Номер слайду 4

Мета пошуку: визначити місця знаходження, а також стан постраждалих у зоні НС.

Номер слайду 5

Особливості пошуково-рятувальних робіт. На початковому етапі пошуково-рятувальних робіт застосовують тактику «поверхнево-просторового» пошуку. Пошук ведуть у межах зони НС в легкодоступних місцях, насамперед звідки лунають прохання про допомогу. Перевага цієї тактики в тому, що одночасно можна охопити практично всю зону НС із застосуванням невеликої кількості технічних засобів і короткого часу. Недоліком є те, що потрібно чимало сил.

Номер слайду 6

Особливості пошуково-рятувальних робіт. Після того як знайдено та вилучено постраждалих з легкодоступних місць, застосовують тактику «визначення головних об'єктів». При цьому в загальній зоні НС виокремлюють місця, які мають пріоритет часу, тобто там виникла небезпека (вогонь, який поширюється, наявність продуктів згоряння, нестача кисню, загроза затоплення тощо). У цих місцях концентрують сили та засоби для пошуку та рятування постраждалих. Перевага цієї тактики в тому, що потрібно менше сил. Недоліком є те, що зменшується зона пошуку, отже, збільшується час. Якщо сил та засобів достатньо, то одночасно застосовують обидві тактики.

Номер слайду 7

Особливості пошуково-рятувальних робіт. Для скорочення часу проведення розшуку постраждалих потрібно користуватися такими загальними правилами:послідовність вибору об'єктів для ведення пошуку заснована на принципі від простого до складного, тобто пошук ведуть у місцях, що мають незначні пошкодження та невеликий ступінь небезпеки; далі — з більшими тощо; визначаючи місця найбільш вірогідного перебування постраждалих, необхідно мати на увазі час виникнення НС: у робочий час постраждалих буде більше на об'єктах та в установах і менше в житлових будинках, у неробочий — навпаки; урахувати час перебігу НС, для того щоб зробити висновок, де шукати постраждалих.

Номер слайду 8

Особливості пошуково-рятувальних робіт. Якщо аварійна ситуація розвивалася так, що в людей був час тікати з небезпечної зони, то постраждалих слід шукати на шляхах евакуації (коридори, вихідні двері, вікна, сходові клітки). Якщо часу покинути небезпечну зону не було, то шукати потрібно на робочих місцях, у кімнатах, під плитами перекриттів, насамперед — у порожнинах;- пошук вести в тиші мінімум парами;- найперше визволяють живих, а в разі виявлення загиблих — їх не визволяють, а позначають місця, де їх знайшли. Загиблих виносять в останню чергу;- розшук триває, доки не визначено, що в зоні НС не залишилося ні живих, ні загиблих. Після вивчення зони проведення робіт і характеру НС рятувальники вибирають оптимальний метод пошуку постраждалих.

Номер слайду 9

Особливості пошуково-рятувальних робіт. До основних методів пошуку постраждалих належать такі:візуальний,акустичний (звуковий),прочісування місцевості,пошук слідами,зондування,опитування очевидців,пошук з повітря,пошук з використанням спеціальних приладів, тварин.

Номер слайду 10

Особливості пошуково-рятувальних робіт. Візуальний метод пошуку полягає в огляді місць, де можуть перебувати постраждалі. Огляд відбувається як із застосуванням спеціальних приладів (відеокамер та моніторів), так і без них. Розшук постраждалих за допомогою собак. Для визначення місць, де є постраждалі під уламками, найефективніше використовувати спеціально натренованих собак, які реагують на живих людей.

Номер слайду 11

Особливості пошуково-рятувальних робіт. Для проведення пошуку таким методом рятувальники покидають зону завалу, а кінолог із собакою обстежує завали . Знайшовши постраждалого, собака подає кінологу знак голосом. Після цього кінолог кілька разів підходить до вказаного собакою місця з різних боків, і якщо собака продовжує вказувати на одне й те ж місце, кінолог позначає його спеціальним знаком (як правило, прапорцем). Після того як кінологи обстежили ділянку завалу, на неї заходять рятувальники й розпочинають роботи з проникнення в завали в означених місцях. Ефективність використання собак знижується, якщо повітря задимлене, відчутний запах будь-яких пахучих речовин. Пересуваючись завалами, тварини можуть травмувати лапи, тому періодично їх потрібно виводити із зони НС для відпочинку.

Номер слайду 12

Особливості пошуково-рятувальних робіт. Тепловий метод пошуку полягає у визначенні місця, де є постраждалий, за допомогою тепла його тіла. Для цього використовують тепловізори .

Номер слайду 13

Особливості пошуково-рятувальних робіт. Акустичний метод пошуку використовують для прослуховування завалів. Розшук постраждалих здійснюють як із застосуванням спеціальних приладів — геофонів, так і без них. Геофони реагують на звук голосу, стук, серцебиття.

Номер слайду 14

Особливості пошуково-рятувальних робіт. Порядок роботи з геофоном такий: рятувальник, який виконує пошук, приєднує датчики через розгалуження до пульта управління; розташовує датчики в тих місцях, де можливе перебування постраждалих; одягає навушники; переводячи ручку перемикача від одного номера датчика до іншого, спостерігає за показниками індикаторів, номери яких відповідають номерам датчиків. За показаннями індикаторів оператор визначає місце розташування датчика, який фіксує найбільший рівень шуму. Відтак оператор переміщає інші датчики, звужуючи коло пошуку, і встановлює більш точно джерело шуму. Після цього позначає місце ймовірного розташування постраждалого. Цей прилад встановлює голосовий зв'язок з постраждалими, для чого потрібно на місце, звідки лунає найгучніший звук, закріпити приймач звукового сигналу.

Номер слайду 15

Особливості пошуково-рятувальних робіт Акустичний метод, який не передбачає використання спеціальних приладів, має назву метод прослуховування та озвучування . Для проведення розшуку за цим методом на місці рятувальних робіт припиняють або зводять до мінімуму всі роботи з використанням техніки. Цей період називають «часом тиші». Керівник рятувальних робіт розподіляє зону на ділянки пошуку між підрозділами. Рятувальники лягають на завал по периметру на відстані 2-5 м один від одного та прослуховують завал. Якщо з завалу не лунає ані звуку, то командир або особа за його наказом голосно промовляє в завал, наприклад: «Тут допомога, відповідайте»; якщо відповіді нема, то потрібно повторити: «Відповідайте стуком». При цьому доцільно використовувати мегафони. Якщо із завалу відповіді є, то всі, хто їх чув, показують напрямок, звідки лунав звук. Точка перетину напрямків цих звуків і буде вірогідним місцем перебування постраждалого. Необхідно мати на увазі, що металеві предмети можуть давати хибний напрямок звуку. Поступово рятувальники пересуваються до центра завалу.

Номер слайду 16

Особливості пошуково-рятувальних робіт. Після встановлення місця, де виявлено постраждалого, рятувальники, якщо це можливо, установлюють з ним контакт, під час якого необхідно з'ясувати:- стан постраждалого, чи впливають на нього уламки та на які саме частини тіла;- самопочуття постраждалого та як глибоко він перебуває;- яка ситуація навколо нього, хто з людей є поруч, скільки їх, що відомо про їхнє місце перебування;- розповідати постраждалому, що робиться для його порятунку. Мета цієї розмови полягає в тому, що, по-перше, рятувальники отримують значно більше інформації, а по-друге, і це головне, психологічно підтримують постраждалого.

Номер слайду 17

Особливості пошуково-рятувальних робіт. Для визволення постраждалого рятувальники виконують роботи з проникнення в завал. Зважаючи на те, що завал — це хаотичне скупчення уламків будівельних конструкцій, меблів, обладнання, пошкоджених комунікацій тощо, а також невідомо, як міцно вони тримаються, роботи з проникнення всередину треба виконувати з дотриманням правил.

Номер слайду 18

Особливості пошуково-рятувальних робіт. Правила визволення з-під завалів:- великі уламки, якщо можливо, не ворушити, не навантажувати, не видаляти;- просуватися вперед потрібно через непошкоджені або слабко пошкоджені частини будівлі, використовуючи наявні отвори та порожнечі;- дрібні уламки потрібно видаляти вручну;- краще витратити час на пробивання стіни або стелі, ніж завдати шкоди заваленим людям під час видалення уламків.

Номер слайду 19

Способи рятування людей1. Підкоп. У завалах, що виникли під час руйнування, особливо панельних будівель, утворюються порожнечі значних розмірів. Їх можна використовувати для просування рятувальників у завал; якщо велика конструкція заважає просуванню, під нею роблять підкоп за такими правилами:- просуватися вперед потрібно обережно (не підніматися, не тиснути на стіни та склепіння, не висмикувати уламки);- стіни та склепіння підкопу необхідно надійно укріпити;- під час проведення підкопу один рятувальник перебуває всередині, а другий — зовні, він стежить за конструкціями та підтримує зв'язок з першим рятувальником; через певний час вони міняються місцями.

Номер слайду 20

Способи рятування людей2. Пролом стіни. Пролом стіни здійснюють у тих випадках, коли розбирання завалу може завдати шкоди постраждалому. Під час виконання пролому в цегляній кладці спочатку намічають місце для цього, а потім по черзі прибирають цеглу. Для виконання пролому в бетонній стіні спочатку пробивають перфоратором отвори в стіні, потім зрізають арматуру і загинають її назовні.

Номер слайду 21

Способи рятування людей3. Пролом стеліВиконують, якщо збереглися плити перекриття, а в нижньому приміщенні перебувають люди, що потребують допомоги. Пролом стелі виконують з урахуванням таких правил:- місце орієнтовного пролому потрібно узгодити з постраждалими;- пролом слід виконувати ближче до несучих стін, краще в кутку приміщення;- під час виконання пролому не пошкоджувати несучі елементи (балки, ригелі тощо);- розміри проломів повинні бути мінімально допустимими (щоб помістилися ноші з постраждалим);- перед проломлюванням треба зірвати підлогу з того місця, де буде виконуватися пролом;- арматуру, яка залишилася після пробивання залізобетонної / бетонної стелі, згинають нагору.

Номер слайду 22

Способи рятування людей4. Траншея. Викопують її під час розбирання завалу вручну зовні будинку для проникнення до стіни. Траншею потрібно облаштовувати з дотриманням таких правил: • траншею починають робити з краю завалу на рівні землі; • стінки траншеї обшивають у випадках, якщо є загроза завалення; • для обшивання стінок траншеї використовують дошки, уламки меблів, двері тощо, які є на місці аварії; • уламки, які є вище траншеї, необхідно прибрати; • після закінчення робіт з надання допомоги постраждалим вхід у траншею слід загородити.

Номер слайду 23

Способи рятування людей5. Шахта. Викопують її під час розбирання завалу вручну зовні будинку для проникнення до стіни. Траншею потрібно облаштовувати з дотриманням таких правил: • траншею починають робити з краю завалу на рівні землі;• стінки траншеї обшивають у випадках, якщо є загроза завалення; • для обшивання стінок траншеї використовують дошки, уламки меблів, двері тощо, які є на місці аварії; • уламки, які є вище траншеї, необхідно прибрати; • після закінчення робіт з надання допомоги постраждалим вхід у траншею слід загородити.

Номер слайду 24

Способи рятування людей6. Штольня. Прокладають тоді, коли в завалі немає пустот або коли висота завалу велика. Штольня відрізняється від підкопу тим, що уламки виносять назовні, а захищають від обвалів її верхню частину за допомогою щитів. Якщо швидко не вдається звільнити людей із завалених сховищ (укриттів, підвалів тощо), тоді треба організувати подачу свіжого повітря через пробиті отвори, які можна використовувати для передачі води, продуктів харчування та медикаментів. Подавати повітря в захисні споруди та підвали можна також через розчищені та відновлені повітряні забірні шахти, використовуючи для цього вентилятори та компресорні установки.

Номер слайду 25

Способи рятування людей. Визволення постраждалих. Якщо швидко не вдається звільнити людей із завалених сховищ (укриттів, підвалів тощо), тоді треба організувати подачу свіжого повітря через пробиті отвори, які можна використовувати для передачі води, продуктів харчування та медикаментів. Подавати повітря в захисні споруди та підвали можна також через розчищені та відновлені повітряні забірні шахти, використовуючи для цього вентилятори та компресорні установки.

Номер слайду 26

Способи рятування людей. Визволення постраждалих. Якщо споруда нестійка, то її демонтажують обрушенням. До проведення демонтажних робіт допускають особовий склад формувань, який має відповідну підготовку безпечного проведення робіт та отримав інструктаж на робочому місці. На місці проведення демонтажних робіт встановлюють єдиний порядок обміну сигналами між особою, що керує під'їздом (від'їздом) транспорту (або місцем складування вантажу) і машиністом підйомного крана (автомобільного, баштового, на пневмоходу), а також робітниками на відтяжках. Підсилення стін і перекриттів, що можуть обрушитися і створити ще більший завал, створення огороджень у небезпечних місцях, закриття зруйнованих отворів та інші заходи, які повинні забезпечити нормальну роботу рятувальників та громадян, виконують за допомогою конструкцій та деталей із залізобетону, тимчасових дерев'яних конструкцій, з використанням різного роду домкратів, підпірок тощо.

Номер слайду 27

Способи рятування людей. Визволення постраждалих. Для проведення пошуково-рятувальних робіт можуть використовувати таку техніку та механізми: екскаватори всіх типів на колісному та гусеничному ходу; бульдозери; крани автомобільні й на пневмоходу; компресори всіх марок тощо.

Номер слайду 28

Способи рятування людей. Визволення постраждалого. Рятування людей із завалених і пошкоджених захисних споруд. Перед розкриттям сховища зв'язуються з людьми, які там перебувають, з'ясовують їхній стан. Це роблять через повітрозабірні отвори, люки, по стоках водопостачання або опалення, що йдуть у сховище. За умови пошкодження системи фільтровентиляції для подачі повітря в приміщення, розчищають повітрозабірні канали, а за неможливості зробити це — бурять отвори в стіні або перекритті й подають повітря компресором через систему фільтрації.

Номер слайду 29

Способи рятування людей. Визволення постраждалого. Розкривати сховище або укриття починають з відкопування завалених дверей та аварійних виходів; якщо завали над виходом дуже великі, то пробивають отвори в фундаментній стіні або верхньому перекритті. Робиться це в тому місці, де завал найнижчий. Для пробивання отворів застосовують електричні або пневматичні відбійні молотки, бетоноломи, ручні ломи та інший інструмент. Якщо техніка відсутня або її використання ускладнене, завалену захисну споруду потрібно відкопувати вручну.

Номер слайду 30

Способи рятування людей. Визволення постраждалого Після того як рятувальники проникли в завал, приступають до визволення постраждалого. Насамперед від нього прибирають усе, що заважає; при цьому дрібні уламки та сипучий матеріал прибирають уручну, щоб не завдати шкоди постраждалому. Найперше звільняють голову та верхню частину тіла. Вилучати постраждалого з-під уламків треба обережно, намагаючись утримувати єдиним блоком голову — шию - хребет - таз, пошкоджену частину тіла потрібно тримати окремо; для цього призначають окремого рятувальника. Уражених, що перебувають поблизу поверхні завалу й під дрібними уламками, витягають, розбираючи завал зверху вручну; а тих, хто опинився в глибині завалу (під завалом), — через галереї, що влаштовують у завалі, використовуючи порожнечі й щілини, що утворилися від великих елементів зруйнованих будівель, або розбираючи завал згори.

Номер слайду 31

Способи рятування людей. Визволення постраждалого. Якщо постраждалий придавлений брилою або важкою конструкцією, то іноді необхідно користуватися домкратами (рейковими, гідравлічними та пневматичними).

Номер слайду 32

Способи рятування людей. Домедична допомога постраждалим у завалах Після вилучення людини із завалу їй надають домедичну медичну допомогу, а за можливості, допомогу надають і до вилучення з-під завалу. Невідкладну медичну допомогу надають постраждалому залежно від його стану перед або відразу після вилучення із завалу. Домедичну допомогу на місці ураження надають рятувальники та медичні працівники, які входять до складу рятувальних підрозділів, або самотужки власне постраждалі, здійснюючи само- та взаємодопомогу.

Номер слайду 33

Способи рятування людей. Невідкладна медична допомога - зупиненням кровотечі;- профілактикою синдрому роздавлювання;- транспортною іммобілізацією;- відновленням дихання та серцебиттям;- відігріванням відморожених ділянок тіла;знеболюванням. Після надання невідкладної медичної допомоги постраждалого транспортують до пункту надання медичної допомоги.

Номер слайду 34

Використані джерела: Гудима А. А. Захист Вітчизни. Основи медичних знань. Рівень стандарту : підруч-ник для 11 класу закладів загальної середньої освіти / А. А. Гудима, К. О. Пашко,І. М. Гарасимів, М. М. Фука. — Тернопіль : Астон, 2019. — 240 сhttps://naurok.com.ua/osnovni-vidi-ryatuvalnih-ta-ne-vidkladnih-robit-pid-chas-zahistu-naselennya-vid-nadzvichayno-situaci-prezentaciya-59380.htmlhttps://naurok.com.ua/prezentaciya-na-temu-rozshuk-urazhenih-ta-sposobi-ryatuvannya-lyudey-iz-zavalenih-i-poshkodzhenih-sporud-214479.html

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 5
Оцінки та відгуки
  1. Романченко Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Ященок Надія
    Дякую! Дуже змісьовний матеріал!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Довга Віктор
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Domanetska Valentina
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Морковіна Наталія Василівна
    Велике спасибі! ;) Чудова презентація!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 2 відгука
pptx
До підручника
Захист Вітчизни (рівень стандарту, академічний, профільний, для дівчат – Основи медичних знань) 11 клас (Гудима А.А., Пашко К.О., Герасимів І.М., Фука М..М.)
Додано
9 травня 2021
Переглядів
21227
Оцінка розробки
5.0 (5 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку