повторити матеріал «квадратична функція», формувати вміння та навички розв'язувати нерівності з однією змінною, удосконалювати навички самостійної діяльності учнів
«Від того настрою, з яким ви вступаєте в день,
або в якусь справу, залежать ваші успіхи…»
Конфуцій
Розв'язування нерівностей з однією змінною.
Мета: повторити матеріал «квадратична функція», формувати вміння та навички розв’язувати нерівності з однією змінною, удосконалювати навички самостійної діяльності учнів; розвивати пізнавальні здібності, уважність; формувати в учнів науковий погляд на матеріальний світ; виховувати інтерес до навчання та культуру виконання рисунка.
Обладнання: картки для роботи в групах.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І Організаційний етап
Доброго дня, світлої днини
Так привітаю кожну дитину Здрастуйте, скажу колегам усім
Друзям, гостям і знайомим моїм.
В 9 класі ми з вами трудились
Графіки розрізняти добре навчились
Квадратні нерівності вже підкорили
Як знайти діагональ,
Що сховалась за вуаль.
Інтервал вже не страшний,
Вмить впізнаєм, хто такий
Що навчилися покажем
I з півслова все розв'яжем.
Один одному всміхнімся,
Група групі поклонімся,
Зберем в'язочку думок
I почнемо наш урок.
Досягнення успішного результату під час розв'язування задач - зовсім не привілей математики. Усе людське життя — це не що інше, як бажання досягти успіху в розв'язуванні все нових питань і проблем. Як досягти успіху? Це питання справді постає перед нами практично кожного дня. Будьте уважними протягом уроку і кожен із вас в кінці висловить свої враження
ІІ Формулювання мети і завдань уроку
Девізом сьогоднішнього уроку нехай будуть слова
Коли починаєш справу, спитай себе: «Що я маю зробити?»
Після закінчення: «Що я зробив?»
Піфагор
Досягти певних результатів розв'язування можна лише тоді, якщо є мета, тому ми сформулюємо очікувані результати, які будемо прагнути досягти протягом уроку.
Очікуванні результати
• Удосконалити навички
- побудови графіків квадратичних функцій;
- розв'язування квадратних нерівностей графічним методом, методом інтервалів;
- розв'язування дробово-раціональних нерівностей;
• Узагальнити і систематизувати знання про квадратичні функції, їх властивості.
ІІІ Перевірка домашнього завдання
А зараз ми перевіримо домашнє завдання
ІV Актуалізація опорних знань та вмінь
Зараз ми проведемо інтерактивне опитування «Вільний мікрофон».
Записуємо в зошити число, класна робота
Варіант 1.
|
Варіант 2.
|
|
|
синій |
червоний |
2. Підготовка до ДПА
1) На рисунку зображено графік функції у=-х2+4х-3. Розв’яжіть нерівність –х2+4х-3 ≤0.
|
А) [-1; 3]; Б) (-∞; 1)(3;+∞) В) (-∞; 1][3;+∞); Г) [0;1]. |
2) На рисунку зображено графік функції у=х2- 4х. Укажіть найбільше ціле число, яке є розв’язком нерівності х2- 4х< 0.
|
А) 4; Б) -4; В) 3; Г) такого числа не існує. |
3) На рисунку зображено графік функції у=х2 + 2х. Знайдіть множину розв’язків нерівності х2 + 2х ≤ 0.
А) (-2;0);
Б) [-2;0];
В)[-1;0];
Г) (-∞;-2] [0;+∞).
4) Розв’яжіть нерівність х2- 4х-12>0 (графічний метод І варіант)
-х2-2х+3>0 (графічний метод ІІ варіант)
V. Узагальнення та систематизація знань учнів.
1) Робота в групах.
Картка 1
Розв’язати нерівність x(x-5)(x+6) > 0
(-6;0) (5;+∞) |
(0;5) |
(-∞;-6) |
дізнатись |
зробити |
виконати |
(Відповідь: дізнатись)
Картка2
Розв’язати нерівність (x+9)(x-2)(x-15) < 0
(-9;2) |
(-∞;-9) |
(-9;2)∞) |
математика |
як приємно |
гарно |
(Відповідь: як приємно)
Картка 3
Знайти область визначення функції
[-8;5] |
(- |
(-8;5) |
чогось |
когось |
навіщо |
(Відповідь: чогось)
Картка 4
Розв’язати нерівність (х²-16)(х+17) > 0
(-17; -4) |
(-4;4) |
(-17; -4) |
Мольєр |
Піфагор |
Паскаль |
(Відповідь: Мольєр)
Картка 5
Розв’язати нерівність < 0
(5; +∞) |
( -∞; -6) |
(-6;5) |
що вони |
що ми |
що ти |
(Відповідь: що ти)
Картка 6
Знайти область визначення функції
(1;9) |
|
[-12;1] |
виконав |
показав |
навчився |
(Відповідь: навчився)
А зараз прочитайте свої відповіді згідно номерів карточок, які ви виконували.
Складіть правильний вираз.
Правильний вислів: «Як приємно дізнатись, що ти чогось навчився» Мольєр
Майбутній драматург жив у будинку, який парижани називали «мавпячим». На рогах приємної триповерхової споруди будівельник XV століття розташував скульптурні дерев’яні зображення помаранчевих дерев, на яких маленькі мавпочки зривали плоди. «Доброзичливці» казали, що нічого дивного немає в тому, що старший син шановного Поклена став блазнем.
Драматург не відмовився від своїх мавп і на схилі віку, проектуючи свій герб, зобразив на ньому своїх хвостатих приятельок, які стерегли батьківський будинок.
Коли зібралися ховати Мольєра, під його вікнами зібралася велика кількість людей, щоб завадити цьому. В результаті його поховали в тому відділі, де ховають нехрещених і самовбивць.
VI. Підведення підсумку
Учитель. Повернемось до початку уроку, до мети, яку ми ставили перед собою. Поміркуємо, чи досягли ми її? Чи удосконалили навички побудови графіків квадратичних функщй; розв'язування квадратних нерівностей графічним методом, методом інтервалів; розв'язування дробово-раціональних нерівностей;
2. Вербальне оцінювання роботи учнів на уроці.
VII. Домашнє завдання (диференційоване)
______________________________________________________________
Додаткові завдання
1. Знайдіть область визначення функції у= ─
2. Знайдіть цілі розв’язки системи нерівностей х2-2х-8≤0,
х2-4≥0.
3. Знайдіть область допустимих значень функції у=+.
1