. Розв’язування вправ. «А вже весна, а вже красна»

Про матеріал
Бінарний урок з математики та народознавствва, присвячений Весні, на якому розглядаються вправи на дії з раціональними числами. Він дозволяє ознайомити учнів з народними традиціями, формувати вміння та навички виконувати дії з раціональними числам, розв’язувати рівняння та задачі;
Перегляд файлу

 ТЕМА.  Розвязування вправ. «А вже весна, а вже красна»

МЕТА: ознайомити учнів з народними традиціями, формувати вміння та навички виконувати дії з раціональними числам,  розв’язувати рівняння та задачі;

розвивати вміння правильно висловлювати думки в письмовому та усному вигляді; пам'ять, увагу,

виховувати відповідальність за результати своєї роботи, віру у власні сили, любов до рідного краю, патріотизм, інтерес до математики.

ТИП: бінарний: математика + народознавство.

ОБЛАДНАННЯ: картки, малюнки, папір, ножиці, абетка, кросворд, квітка.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

На фоні весняної мелодії.

Діти, сьогоднішній урок мені хочеться почати словами пісні, яку співають по всій Україні:

А вже весна, а вже красна,

Із стріх вода капле

Уже нашим паруб’ятам

Мандрівочка пахне.

Чому буде присвячений наш урок ви дізнаєтесь, розв’язавши приклади і склавши з відповідей слово. Відповіді розташовані на пелюстках квітки, а з другої сторони – букви.

  1. Усний рахунок.

Додаток 1.

Так, веснянкам. І в цей час ми з вами повторили множення раціональних чисел.

Вивішується малюнок «Весна».

Додаток 2 .

А хто скаже, що таке веснянки?

  1. Дебати .

Правильно, це пісні, з якими люди зустрічали Весну. Отже, сьогодні ми з вами також будемо зустрічати Весну так, як зустрічали її наші пращури – давні українці. Давайте ж одразу помандруємо на багато років у минуле, аж у Київську Русь, за допомогою машини часу.

Вивішується репродукція «Київська Русь», звучить пісня тих часів.

Додаток 3.

ІІІ. Формування вмінь та навичок.

Тоді люди вірили у те, що можуть вплинути на сили природи. Чим саме?

  1. Дебати.

Словом, піснею, магічною дією. Вірили, що й Весна швидше прийде, якщо її покликати. А тепер скажіть, коли треба кликати Весну?

  1. Дебати.

Правильну відповідь ми дізнаємось, коли розв’яжемо рівняння, а відповіді (в деяких - модулі)– це порядковий номер букв української абетки.

  1. Робота в гетерогенних групах.

Додаток 4.

Так, коли холодно і лежить сніг.

Вивішується малюнок «Зима».

Додаток 5.

Справді, ще подекуди лежить сніг, а природа вже пробуджується. І українські дівчата розпочинали обряд закликання Весни.  Збереглася найдавніша пісня. Яка розпочинала цей обряд.

Благослови, мати,

Весну закликати!

Весну закликати,

Зиму проводжати!

Зимоньку в возочку,

Літочко в човничку!

Після цього дівчата йшли на високу гору за село до річки чи до лісу, там відбувались різні  магічні дії, обряди, які сприяли приходу Весни.

Що це були  за дії?

  1. Вправи на розвиток дрібної моторики.

Виробляється орігамі «Лелека».

Додаток 6.

Вивішується малюнок «Птаха».

Додаток 7.

Насамперед викликали птахів із вирію. Для цього дівчата випікали печиво у формі птахів-жайворонків, голубів, журавлів. Ходили з ними по селу і співали заклички до птахів.

Дівчата в українських костюмах співають закличку і роздають печиво.

Додаток 8.

Додаток 9.

Закликали дівчата птахів – і птахи прилітали, а тоді треба було звернутися до …

Загадка

Всі його люблять, всі його чекають,

А хто подивиться – кожен скривиться.

Вивішується малюнок «Сонечко».

Додаток 10

Сонечко. Як до Божества ставилися до нього. Щоб воно вийшло, щоб краще гріло, щоб розтанули сніги, зазеленіла трава і зацвіли квіти. Давайте і ми, як наші пращури. Його покличемо:

Вийди, вийди, сонечко,

На дідове полечко,

На бабине зіллячко,

На наше подвір’ячко,

На весняні квіточки,

На маленькі діточки!

Вийшло сонечко, розтанули сніги, розм’якла земля. Настала пора орати ниву, сіяти яру пшеницю, овес, ячмінь, мак, просо, горох усі весняні культури.

А які культури зашифровані в ребусах?

  1. Логічні вправи.

 Додаток 11.

Просо, мак.

Вивішуються картинки проса і маку.

Додаток 12.

Засіяли ниву, заволочили.  А тепер подумайте і скажіть, від чого залежить урожай?

  1. Ребус.

Додаток 13.

Отже, треба було покликати дощ і принести йому жертву – дві ще православні страви.

  1. Ребуси.

Додаток 14.

Так, каша і борщ.

Давайте його покличемо.

Іди, іди, борщику,

Зварю тобі борщику!

Мені кашка, тобі борщ,

Щоб йшов добрий дощ!

Іди, іди, дощику,

Зварю тобі борщику!

Поставлю на дубочку.

Дубочок схитнувся,

А дощик линувся!

І дощик, що закликали дляв рожаю, пішов, промочив – тепер все буде рости. А тим часом сонечко піднімається все вище і вище, сніг уже давно зійшов.  На горбочках підсохло так, що можна потупати босими ногами. А як прогнати Зиму? Треба її спалити. От тоді вже не вернеться.

А як спалювали Зиму?

  1. Групова робота.

Скласти лото.

Додаток 15.

Приклади різнорівневі на розрізному малюнку, складається картинка «Опудало».

Вивішується картинка  «Опудало».

Додаток 16.

Хлопці робили опудало Зими із соломи, одягали в жіночий одяг, виносили за село до річки і спалювали. Для того вогнища хлопці збирали усякі  старі речі, все сміття, що збиралося за зиму. А дівчата співали:

Ой летіло помело

Через наше село

Стовпом дим, стовпом дим.

Але треба і в наших душах спалювати усі погані звички: заздрощі, хитрощі, жадібність, лінощі.

Вивішується плакат з поганими  звичками.

Додаток 17

Спалили Зиму, прогнали. А сонечко все вище і вище, вже не тільки на горбочку сухо,  а й на стежечці, вже травка-муравка починає зеленіти. Тоді починались весняні танці.

А як вони називаються?

  1. Дебати.

Такі танці називаються хороводами, тобто коло.

А ми з вами розв’яжемо кругові приклади.

  1.  Метод «Конвеєр»

Додаток 18

Коли танцювали хоровод, то співали.

  1.  Фізкультхвилинка.

Додаток 19

Потанцювали . Подивимося на малюнок нашого хороводу. Чому йому немає ні початку, ні кінця?

Вивішується малюнок «Хоровод».

Додаток 20

Що так рухалось?

  1.  Розгадування кросворду.

Додаток 21

На літо, на осінь, на зиму, на весну. Отже, наш танок відтворює рух сонця протягом року.

  1.   Колективна робота.

Колективне розв’язування задач про сонце.

Додаток 22

Потім грали в ігри «Просо», «Мак»,  в яких показували як сіяти їх, як вони сходять, ростуть, цвітуть, достигають.

Всі ці ігри відбувались в колі.

  1.  Гра «Подоляночка»

Додаток 23

ІУ. Підсумок уроку.

От і зустріли  ми  Весну за давнім українським звичаєм, відтворили пісні, магічні танці та ігри, якими, може, більше тисячі років.

А тепер давайте перенесемося на машині часу в сучасність, у наше село. Що збереглося на сьогоднішній день від тих давніх обрядів? Як зустрічали, а може, і зустрічають весну у нас?

  1. Дебати.

От бачите, як глибоко в давнину сягають наші пісні, танці, звичаї, які вони прекрасні? В цих піснях наше коріння, краса, талант, мудрість народна. То ж давайте берегти їх, співати та вивчати ці пісні, які знають наші бабусі, прабабусі.

У. Домашнє завдання.

 

 

 

 

Додатки

Додаток 1

  • 8 * 2 =      
  • 8 * 5 =

   6 * 2 =

   6 * (- 2) =

  • 6 * (- 2) =
  • 5 * 3 =
  • 5 * (- 3) =
  • 7 * 3 =

3 * (- 6)=

 

 

 

 

Додаток 2

Додаток 3

 

 

 

Додаток 4

х : (-2) = - 11                               С

х : (-2) = 9                                   Н

х : 2 = - 6                                     І

х : (-2) = - 2                                Г

 

х : 2 =  13                                    Х

х : (-2) = - 9,5                             О

х : (-2) = 8                                  Л

х : (-5) = 3,8                              О

х : 3 = 2                                     Д

 

Додаток 5

 

Додаток 6

 

 

Додаток 7

 

 

 

 

Додаток 8

http://struk.ucoz.ru/_ld/60/s36474599.jpg

Вийди, вийди, сонечко,
Та й умийсь,
Рушником-харинкою
Та й утрись.
На ясну галявину
Подивись,
Пролісок блакитненький
Вже розкривсь!

Сонечко:

А я того проліска
Віднайду,
У таночок проліска
Поведу.
Потанцюй нам, проліску,
Не журись,
Вже медунка й сон-трава
Розцвілись!

 

 

Додаток 9

 

 

Додаток 10

 

 

 

Додаток 11

 

 

СПОРТ     12345

       ?         24313

 

 

 

 

 

МАЛЬЧИК

7;;

БАШМАК

; ; 7

 

 

Додаток 12

Додаток 13

  •                 Щ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 14

                                                                                                         

                   

                                                                                                                                                                                                                                          

 

 

Додаток 15

 

- 15 * 3

- 15 * (- 3)

- 15 * 0

(- 7) * (- 4)

7 * (- 4)

0 * (- 100)

 

- 5 * (- 2)

- 6 * 3

8 * (- 4)

- 1000 * 0

- 1 * (- 5)

(- 10) * (- 5)

 

- 0.2 * 3

2 * (- 0.6)

(- 1.2) * (- 2)

- 0.1 – (- 20)

- 16 * 2.5

- 100 * 0.02

 

- 1.2 * (- 0.8)

1.3 * (- 5)

- 10 * (- 70.1)

- 0.3 * 1.2

- 0.4 * (- 7)

- 0.4 * 7

 

 

 

 

 

- 5 * 3

  * ( - 1)

- 3 * (- )

5 * (-1 )

* (- 1 )

* (- )

 

- 5 * 3

  * ( - 1)

- 2 * (- )

- 3 * (- 1)

- 5.1 *

*(-1)*(-4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 16

 

 

Додаток 17

 

 

Додаток 18

- 10 * (- 3) =                       20 * (- 2) =                     - 6 – (- 5) =

4 + (- 10) =                         30 * =                          - 40 * (- 0.1) =

- 1 * 0 =                              0 –  45 =                         -  45 : (- ) =

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 19

 

 

 

Додаток 20

 

 Додаток 21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

П

Л

Ю

С

 

 

2

Д

О

Д

А

В

А

Н

Н

Я

3

М

Н

О

Ж

Е

Н

Н

Я

 

4

Д

І

Л

Е

Н

Н

Я

 

 

5

Ч

А

С

Т

К

А

 

6

К

В

А

Д

Р

А

Т

7

В

І

Д

С

О

Т

О

К

 

 

  1. Знак дії додавання, додатного числа.
  2. Компонент дії додавання.
  3. Дія, що позначається знаком «*».
  4. Дія, що позначається знаком «:» або риска дробу.
  5. Результат при ділені.
  6. Чотирикутник, у якого всі сторони і кути рівні.
  7. Одна сота від цілого.

 

 

 

 

 

 

Додаток  22

  1. Світло  поширюється зі швидкістю 300 000 км/с. За який час промінці долітають до Землі, якщо  відстань 150 000 000 км?
  2. Яку відстань проходе Земля навколо Сонця за 60 хв., якщо її швидкість 30 м/с?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 23

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Щербина Тетяна Михайлівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    4.0
docx
Додано
4 лютого 2020
Переглядів
950
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку