МЕТА: -
ТЕМА: Розв’язування вправ на застосування перетворень виразів
МЕТА: - навчальна: узагальнити та систематизувати знання та вміння учнів щодо способів перетворень цілих виразів, набутих учнями в ході вивчення алгебри в 7 класі; систематизувати знання щодо видів завдань, які передбачають застосування цих знань та способів дій; відпрацювати навички класифікації, вибору відповідного способу розв'язання названих видів виразів;
ТИП УРОКУ: узагальнення та систематизація знань.
ПЛАН УРОКУ
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
1.1. Привітання.
1.2. Фіксація відсутніх учнів.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка наявності виконаного домашнього завдання та відповіді на запитання, які виникли в учнів при його виконання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Виконання усних вправ
+ + 3; ; + 3?Чому?
Висновок. Запам'ятаймо, що
1) (А)2 ≥ 0, отже, (А)2+В ≥ В, тобто (А)2 = 0 при А = 0 і найменше значення виразу (А)2 + В дорівнює В.
2) -(А)2 ≤ 0, отже, -(А)2 + В ≤ В, тобто найбільше значення виразу
-(А)2 +В дорівнює В при А = 0.
IV. Систематизація й узагальнення знань та вмінь.
Ми отримали наступні висновки:
Розглянемо наступні приклади на підтвердження отриманих результатів:
Приклад 1. Доведіть, що вираз набуває лише додатних значень при будь-яких . Якого найменшого значення набуває цей вираз? При якому значенні ?
Доведення
Виділивши із тричлена квадрат двочлена, матимемо:
.
Ми подали многочлен у вигляді суми двох доданків . Доданок для будь яких набуває лише невід’ємних значень, доданок 1 – додатний. Тому вираз набуває лише додатних значень. Оскільки , то й вираз набуває лише додатних значень.
Виходячи з рівності можна вказати найменше значення многочлена . Воно дорівнює 2, до того ж, цього найменшого значення многочлен набуває, якщо .
Приклад 2. Знайти найбільше значення многочлена.
Розв’язання
.
Найбільше значення многочлена дорівнює 5.
Приклад 3. Довести, що значення виразу ділиться на 8 для будь-якого цілого значення .
Розв’язання
Спростимо даний вираз
.
Для будь-якого цілого значення добуток ділиться на 8, а тому й значення виразу ділиться на 8.
V. Застосування знань та вмінь
а) ; б) .
Розв’язання
а)
Доданок для будь яких набуває лише невід’ємних значень. , то й вираз набуває лише додатних значень.
б)
Доданок для будь яких та набуває лише невід’ємних значень, доданок 3 – додатний. Тому вираз набуває лише додатних значень. Оскільки , то й вираз
набуває лише додатних значень.
а) на 9; б) на 500;
в) на 16.
Розв’язання
а) на 9;
Добуток ділиться на 9, а тому й ділиться на 9.
б) на 500;
.
Добуток ділиться на 500, а тому й ділиться на 500.
в) на 16;
.
Добуток ділиться на 16, а тому й ділиться на 16.
а) , якщо ;
б), якщо ;
в) , якщо .
Розв’язання
а) , якщо ;
.
б), якщо ;
.
в) , якщо ;
.
VI. Завдання додому
а) ; б) .
Розв’язання
а) .
Доданок для будь яких набуває лише невід’ємних значень. , то й вираз набуває лише додатних значень.
б) .
Доданок для будь яких та набуває лише невід’ємних значень, доданок 4 – додатний. Тому вираз набуває лише додатних значень. Оскільки , то й вираз
набуває лише додатних значень.
а) на 99.
Розв’язання
а) на 99;
.
Добуток ділиться на 99, а тому й різниця ділиться на 99.
а) , якщо ;
б) , якщо .
Розв’язання
а) , якщо ;
.
б) , якщо ;
.
VIІ. Підбиття підсумків уроку.
З’ясування, які завдання викликали труднощі, відповіді на запитання учнів.
Складаємо схему.