Автор: Іваненко Л. А. - вчитель математики загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1
Математика, 5 клас
Тема: Розв’язування задач і вправ на всі дії з десятковими дробами
Мета: Удосконалення та закріплення навичок множення та ділення десяткових дробів;
розв’язування задач екологічного змісту
Очікувані результати: Учні повинні вміти виконувати всі дії з десятковими дробами, вміти розв’язувати задачі на всі дії з десятковими дробами
Компетентності, що формуються: математична – уміння оперувати числовою інформацією, застосовувати, виконувати дії, ключові – інформаційно-цифрова; соціальна і громадянська; спілкування державною мовою; уміння вчитися впродовж життя.
Обладнання: мультимедійний комплекс
Тип уроку: урок практичного застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Формулювання мети і завдань уроку
Учитель. Сьогодні на уроці будемо говорити про речі, які турбують кожного небайдужого українця. Ми разом з вами живемо в прекрасній державі з лісами і горами, морями і ріками, з родючими ґрунтами, користуємось її природніми ресурсами. Під час війни знищено велику кількість парків, садів, лісів. То ж давайте з вами сьогодні попробуємо допомогти нашій Україні розквітнути, відновити її лісову красу за допомогою знань, отриманих на попередніх уроках. Зокрема, будемо розв’язувати завдання на всі дії з десятковими дробами.
Епіграфом до уроку я обрала такі рядки: Ліс не рубай, а вчасно захисти,
Дай дереву ще вище підрости.
Ліс виросте і захистить тебе –
Повітря чисте, небо голубе!
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Продовжіть речення:
« Щоб помножити десятковий дріб на 10, 100, 1000 і т.д., потрібно…»
«Щоб перемножити два десяткових дроби, потрібно…»
« Щоб помножити десятковий дріб на 0,1, 0,01, 0,001 і т.д., потрібно…»
2. Формули для обчислення периметра і площі прямокутника, квадрата
3. Одиниці вимірювання довжини і площі
4. Яка кількість кущів росте у парку вздовж паркана довжиною 10 м, якщо вони висаджені на відстані 1 м один від одного, причому кущ є на початку паркана і в кінці? ( Розв’язок зручно продемонструвати за допомогою схематичного малюнка)
Відповідь: 11 кущів
ІV. Відпрацювання навичок
1. Виконання усних вправ:
Заповніть ланцюжок, зображений на малюнку
2. Розв’язування задач:
2.1.На ділянці квадратної форми, площа якої 1 га , потрібно висадити саджанці сосни. Обчислити собівартість висадки за умови, що один саджанець коштує 5 грн, робота за посадку – 0,4 грн, а схема посадки : рядки на відстані 2 м один від одного, а в рядку висаджують саджанці через кожних 70 см.
Розв’язання:
1) 1 га = 100 а ; 1 а = 100 м2 ; 1 га = 10000 м2;
2) S=a2, а=100 м - сторона квадрата;
3) 100:2+1=51 (рядок);
4) 70 см = 0,7 м; 100:0,7≈143 (шт.)- рослини в рядку;
5) 51143=7293 (шт.)- рослин на ділянці;
6) 5+0,4=5,4 (грн)- вартість посадки одного саджанця;
7) 72935,4=39382,2(грн) – собівартість висадки саджанців сосни.
Відповідь: 39382,2 грн
2.2. Площа міста Славута 20 км2. Парки та сквери займають 1/8 частину цієї площі. Скільки метрів квадратних зелених насаджень доводиться на людину, якщо вважати, що в місті 35000 жителів?
Розв’язання:
1) 1км=1000м; 1км2=1000000м2; 20км2=20000000м2
2) 20000000:8=2500000(м2) – площа, яку займають парки та сквери;
3) 2500000:35000=2500:35=500:7≈71,4(м2)
V. Підсумок уроку:
Від того, як ми будемо жити сьогодні, залежить наше майбутнє. То ж бажаю вам мирного неба, чистого повітря
VІ. Домашнє завдання:
1. Повторити правила виконання дій з десятковими дробами.
2. Розв’язати задачу:
За програмою президента «Зелена країна» за три роки заплановано висадити мільярд дерев. За два тижні лісокультурної кампанії підприємства Держлісагенства висадили 48,7 мільйонів деревних рослин на площі 7610,3 га, з них 344,4 га – це лісорозведення, решта – поновлення. Обчислити площу поновлення лісу та кількість рослин, які висадили за один день на цій площі.