Урок математики у 5 класі
Тема: Розв’язування задач і вправ на всі дії з дробами.
Мета: Навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів про звичайні дроби, закріпити вміння і навички запису та читання, порівняння звичайних дробів, виконання дій з дробами та мішаними числами, застосування вивчених властивостей для розв’язування задач.
Розвиваюча: виховувати інтерес до математики, розширення кругозору учнів.
Виховна: розвивати логічне мислення учнів, пам’ять, обчислювальні навички, вміння зосереджувати та концентрувати увагу.
Тип уроку: урок закріплення та розвитку знань, вмінь, навичок.
Наочність і обладнання: урок проходить у комп’ютерному класі, телевізор, комп’ютерна презентація.
Компетенції учнів на уроці:
Основні поняття |
Основні знання |
Основні уміння |
Дріб, чисельник, знаменник, правильний та неправильний дріб, мішане число. |
наводить приклади: звичайних дробів; розрізняє: правильні і неправильні дроби; пояснює, що таке: чисельник і знаменник дробу; мішане число; формулює означення: правильного і неправильного дробу; чисельника; знаменника; мішаного числа. |
читає і записує: звичайні дроби; мішані числа; розв’язує вправи, що передбачають: порівняння, додавання і віднімання звичайних дробів з однаковими знаменниками; перетворення мішаного числа у неправильний дріб; перетворення неправильного дробу в мішане число або натуральне число. |
Технологічна карта уроку
№ |
Етап уроку |
Час (хв.) |
1. |
Організаційний момент. |
1 |
2. |
Перевірка домашнього завдання. |
2 |
3. |
Мотивація навчальної діяльності. |
2 |
4. |
Оголошення теми уроку. Формування мети і завдань уроку. |
3 |
5. |
Актуалізація опорних знань, умінь та навичок. |
7 |
6. |
Розв’язування вправ та задач. |
21 |
7. |
Підсумки уроку. |
2 |
8. |
Оголошення домашнього завдання. |
2 |
9. |
Рефлексія. |
5 |
Хід уроку:
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
Перейдемо до перевірки домашнього завдання. Почнемо з задачі.
Всі ви грали у гру «міста», тому я пропоную вам об’єднатися у групи та виконати таке завдання: записати ланцюжок математичних слів, кожне наспупне з яких починається на перед останню букву попереднього. У вас є три хвилини, щоб утворити якомога більший ланцюжок. Перше слово «математика». Ви всі молодці, вже знаєте дуже багато математичних слів. Яку тему ми вивчали на попередніх уроках? Так, правильно, «Звичайні дроби».
Тепер перейдемо до перевірки наступної частини домашнього завдання. Завдання полягало в тому, щоб знайти і інтернеті чи продумати свій приклад використання дробів в повсякденному житті.
Як ви гадаєте, після наведених вами таких прикладів, нам потрібно вивчати дроби?
Отже, переходимо до теми нашого сьогоднішнього уроку:
Тема: Розв’язування задач і вправ на всі дії з дробами (Слайд 4).
На кінець уроку ми повинні (Слайд5):
Пригадати:
- правила додавання та віднімання дробів з однаковими знаменниками.
- правила переведення мішаного числа у дріб, та дробу у мішане число.
- правила знаходження дробу від числа, та числа за його дробом.
Епіграф: (Слайд 6).
«Людина подібна до дробу: у знаменнику – те,
що вона про себе думає,
у чисельнику те, ким вона є насправді.
Чим більший знаменник, тим менший дріб».
Лев Миколайович Толстой
Давайте пригадаємо найголовніше з цієї теми. Ви по черзі дістаєте питання з капелюха та відповідаєте на нього.
Українська народна математична казка «Колобок». (Слайд 7-16)
Як ви гадаєте, чи виконали ми всі поставлені перед нами завдання?
Скласти власний режим дня, застосовуючи дроби.
Пропоную вам, скласти сенкан, як ви вже знаєте, сенкан - це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово «сенкан» походить від французького слова «п’ять» і позначає вірш у п’ять рядків.
Добре відома формула створення дидактичного сенкану. Вона доволі проста:
1. Іменник, займенник (тема).
2. Два прикметники (яке воно?)
3. Три дієслова (що воно робить?)
4. Фраза – висновок з чотирьох слів.
5. Іменник – синонім до теми, або ж слово асоціація до теми.
Наприклад:
Вода
Криштальна, свіжа.
Дзюрчить, струмує, переливається.
Вона вічно тече, як
Життя.
До слова «дріб» ми з вами сенкан вже складали, тому сьогоднішнім головним словом буде слово «я».
Ви всі молодці. Та я хочу знову повернутися до епіграфу нашого уроку, який звучить так:
«Людина подібна до дробу: у знаменнику – те,
що вона про себе думає,
у чисельнику те, ким вона є насправді.
Чим більший знаменник, тим менший дріб».
Я бажаю вам, щоб ваш чисельник був завжди як мінімум такий як знаменник, а то і більший.
1). Українська література
Перший вірш «Надія» Леся Українка написала у віці,
що становить 3/14 її життя. У скільки років Леся Українка
написала свій перший вірш, якщо вона прожила 42 роки?
2). Географія
Із 640 найважливіших культурних рослин земної кулі 5/8
походять із Азії. Скільки культурних рослин походять з Азії?
3). Біологія
Маса мозку дорослої людини приблизно 1400 г, а маса
мозку семирічної дитини становить 4/5 від маси мозку
дорослої людини. Яка приблизна маса мозку семирічної
дитини?