Розв'язування задач на складання рівнянь
Дидактична мета: формувати навички і вміння складати і розв'язувати рівняння; розробити алгоритм розв'язування задачі за допомогою рівняння;
Розвиваюча мета: розвивати вміння робити висновки, проявляти ініціативу;
Виховна мета: виховувати уважність, бажання здобувати знання;
Тип уроку: формування умінь і навичок;
Розв'язування задач на складання рівнянь
Дидактична мета: формувати навички і вміння складати і розв’язувати рівняння; розробити алгоритм розв'язування задачі за допомогою рівняння;
Розвиваюча мета: розвивати вміння робити висновки, проявляти ініціативу;
Виховна мета: виховувати уважність, бажання здобувати знання;
Тип уроку: формування умінь і навичок;
Обладнання: роздаткові картки.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
До дошки викликаються два учні, які по черзі ставлять один одному запитання по темі домашнього завдання. Учні класу оцінюють якість запитань і відповідей, враховуючи оригінальність, винахідливість, ґрунтовність відповідей.
Вчитель з допомогою учнів аналізують допущені помилки.
Бліц-опитування
Варіант 1 |
Варіант 2 |
||||||
1 |
(х + 38) – 59 = 125 |
А |
47 |
1 |
(х – 29) + 75 = 154 |
А |
11 |
2 |
3 (х + 15) = 186 |
Б |
44 |
2 |
9 (х – 12) = 225 |
Б |
108 |
3 |
2х + 3х + 16 = 51 |
В |
146 |
3 |
7х – 3х + 28 = 72 |
В |
18 |
4 |
х : 4 + 5 = 16 |
Г |
7 |
4 |
12 + х : 3 = 18 |
Г |
37 |
Варіант 3 |
Варіант 4 |
||||||
1 |
(х - 76) – 85 = 104 |
А |
9 |
1 |
114 - (х + 27) = 39 |
А |
48 |
2 |
(х - 34) 5 = 155 |
Б |
6 |
2 |
(х + 19) 11 = 242 |
Б |
10 |
3 |
5х + 4х - 17 = 64 |
В |
65 |
3 |
10х – 7х - 13 = 17 |
В |
8 |
4 |
96 : х - 8 = 8 |
Г |
265 |
4 |
73 – 56 : х = 66 |
Г |
3 |
Відповіді
|
Варіант 1 |
Варіант 2 |
Варіант 3 |
Варіант 4 |
1 |
В |
Б |
Г |
А |
2 |
А |
Г |
В |
Г |
3 |
Г |
А |
А |
Б |
4 |
Б |
В |
Б |
В |
Оцінювання провести за бажанням учнів.
ІІ. Формування умінь розв'язування задач на складання рівнянь
Розв’язати задачу, колективно склавши рівняння
1. Якщо до невідомого числа додати 67 і результат поділити на 16, то дістанемо 5. Знайти невідоме число
Розв'язання
Невідоме число – х
(х + 67) : 16 = 5;
х + 67 = 16 х 5;
х + 67 = 80;
х = 80 – 67;
х = 13
Невідоме число – 13
Відповідь: 13.
Вчитель: Які основні кроки ми робили, розв’язуючи цю задачу (Позначити невідоме число через х, потім виконали дії, що зазначені в задачі, склали рівняння)
2. Розв'язати біля дошки
Різниця двох чисел дорівнює 189. Знайти ці числа, якщо одне із них у 10 разів менше від іншого. Дати відповіді на запитання: 1) яке з чисел позначимо за х; 2) як залежить від х інше число; 3) як записати різницю цих чисел і чому вона дорівнює?
Розв'язання
Менше число – х, тоді більше число 10х.
10х – х = 189;
9х = 189;
х = 189 : 9;
х = 21;
Менше число – 21, а більше – 10 х 21 = 210
Відповідь: 21, 210.
3. Розв'язати самостійно
Учень помножив деяке число окремо на 8 і на 12. Потім додав знайдені добутки й отримав 500. Знайти це число.
Розв'язання
Деяке число позначимо за х
8х + 12х = 500;
20х = 500;
х = 500 : 20;
х = 25;
Шукане число 25.
Відповідь: 25.
Фізкультхвилинка.
Щоб задачі розв’язати
На хвилинку треба встати
Руки в боки, підтягнулись,
Вліво, вправо повернулись,
Нахиляємось вперед,
Прогинаємось назад.
Руки в кулачки узяли
Свої пальці розім’яли.
Головою покрутили,
Скільки вистачить вам сили.
Пострибали, як зайчата,
Маршируєм, як солдати.
Наче птах увись злітаєм,
Потягнулись… і – сідаєм.
4. Розв'язати біля дошки
Знайти два послідовні числа, якщо їх сума дорівнює 283.
Розв'язання
І число – х, ІІ число - х + 1
х + х + 1 = 283;
2х = 283 – 1;
2х = 282;
х = 282 : 2;
х = 141;
І число – 141, ІІ число – 142.
Відповідь: 141, 142.
ІІІ. Підведення підсумків уроку
Учні разом з учителем складають і записують алгоритм розв'язування задач на складання рівнянь
1. Познайомитись із умовою задачі і зрозуміти її зміст.
2. Вибрати меншу із невідомих величин і позначити її через х.
3. Решту невідомих величин виразити через меншу, тобто х.
4. З’ясувати, порівнюються чи додаються невідомі величини і скласти рівняння:
а) якщо додаються, то
Одна величина + Друга величина = Сума величин
б) якщо віднімаються, то
Більша величина - Менша величина = Різниця величин
Рефлексія
На уроці я дізнався…
зрозумів… (не зрозумів)…
найбільші труднощі я відчув…
Я змінив своє ставлення до…
На наступному уроці я хочу…
ІV. Домашнє завдання
1. Опрацювати теоретичний матеріал, алгоритм розв'язування задач на складання рівнянь
2. Розв'язати задачі
1) У султана двогорбих верблюдів було у 7 разів більше, ніж одногорбих. Скільки в султана було одногорбих верблюдів, якщо відомо, що їх на 156 менше, ніж двогорбих?
Розв'язання
Одногорбих верблюдів х, а двогорбих – 7х
7х – х = 156;
х = 156 : 6;
х = 26;
Одногорбих верблюдів 26.
Відповідь: 26 верблюдів.
Додаток 1
Алгоритм розв'язування задач на складання рівнянь
1. Познайомитись із умовою задачі і зрозуміти її зміст.
2. Вибрати меншу із невідомих величин і позначити її через х.
3. Решту невідомих величин виразити через меншу, тобто х.
4. З’ясувати, порівнюються чи додаються невідомі величини і скласти рівняння:
а) якщо додаються, то
Одна величина + Друга величина = Сума величин
б) якщо віднімаються, то
Більша величина - Менша величина = Різниця величин