НВК «Ерудит» м. Києва
Урок в 10 класі на тему :
Розв’язування задач на застосування
теореми про три перпендикуляри
Вчитель математики
Манько Л.А.,
вчитель-методист
Тема уроку: Розв’язування задач на застосування теореми про три перпендикуляри.
Мета уроку: Формувати вміння застосовувати теорему про три перпендикуляри при розв’язуванні задач на знаходження відстані від точки до прямої; використовувати властивість точки, рівновіддаленої від сторін многокутника, розвивати логічне мислення.
Не досить оволодіти премудрістю, потрібно також користуватися нею.
Цицерон
Хід уроку
І Організаційний етап, перевірка готовності учнів до уроку
ІІ Мотивація навчання, повідомлення теми, мети уроку
Ваші відповіді доповнить презентація «Практичне застосування теореми про три перпендикуляри в техніці»

Питання. Як повинна бути розташована стріла МЕ підйомного крана, встановленого на триколісному візку, щоб кран не завалився?
Стріла МЕ повинна бути перпендикулярною до осі ВDвізка, тому що MN – поздовжня вісь симетрії площини – перпендикулярна до осі візка.

ІІI Перевірка домашнього завдання на встановлення відповідностей з метою підготовки до ЗНО за таблицею з відповідями.
|
№ |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1 |
В |
Г |
А |
Б |
|
2 |
Г |
А |
Д |
В |
|
3 |
В |
Д |
Г |
А |
|
4 |
Д |
Г |
А |
Б |
ІV Актуалізація опорних знань
Перший етап. «Теорія – основа практики»
Мета – повторити опорні знання теоретичного матеріалу, які будуть використані під час уроку.
Мозковий штурм.
Продовжіть речення
V Застосування знань, умінь і навичок.
Другий етап «Практика – велика сила»
Усне розв’язування задач із використанням готових рисунків
1.
![]()
![]()

![]()


VІ Формування вмінь, відпрацювання навичок
Письмова вправа (колективно)
Точка S, яка лежить поза площиною даного прямого кута, віддалена від вершини кута на 10 см, а від його сторін на - 8 см. Знайдіть відстань від точки S до площини кута.
Відповідь: 2√7 см.
VII Проводимо гру «Лабіринт» з метою, щоб учні перевірили свої вміння та навички в розв’язуванні задач.
Учні об’єднуються в групи по 4 чоловіка. Кожній групі роздаємо по 2 задачі з однаковими умовами. Представник від кожної групи вибирає свій лабіринт задачі (свій варіант числових даних)
Під час розв’язування у учнів є вибір працювати самостійно чи скористатись допомогою керівника групи.
Двоє учнів демонструють виготовлені ними моделі до цих задач(випереджувальне завдання). Потім вивішуємо таблицю з відповідями.
|
Варіант |
Задача 3 |
Задача 4 |
||
|
r=ON |
KN |
OK |
SK |
|
|
1 |
3 |
5 |
2,4 |
3 |
|
2 |
1,5 |
2,5 |
12 |
20 |
|
3 |
2 |
4 |
4,8 |
6 |
|
4 |
8 |
10 |
12 |
13 |
|
5 |
√2 |
3 |
24 |
26 |
|
6 |
4 |
5 |
7,2 |
9 |
Індивідуальна робота
Задача 1
Через вершину В квадрата АВСD проведено перпендикуляр BN до площини АВС. Чи буде пряма NA перпендикулярною до сторони AD квадрата?
А) так; Б) ні; (Змоделюй за допомогою стереометричного набору)
Задача 2
З вершини С гострого кута ромба (кут С дорівнює 600) проведено перпендикуляр СМ до площини ромба. Побудуйте відстань від точки М до прямої AD.
Задача 3
Точка М розміщується на середині бічної сторони рівнобічної трапеції ABCD. З даної точки до площини трапеції проведено перпендикуляр МК завдовжки 8 см. Визначте відстань від точки К до діагоналі АС, якщо АВ = ВС = 24 см, кут АВС дорівнює 1200.
VIII Завдання додому на вибір: (за окремими тестами)
ІХ Підіб’ємо підсумок уроку за допомогою двох дієслів – «знаю» та «вмію». (Відповіді учнів.)
Як ви розумієте девіз уроку?
Наш урок підтвердив, що ви вмієте застосовувати набуті знання на практиці.
Дякую за співпрацю на уроці!